Oprocentowanie kredytów frankowych może wzrosnąć
2021-10-21 11:37
![Oprocentowanie kredytów frankowych może wzrosnąć [© dessauer - Fotolia.com] Oprocentowanie kredytów frankowych może wzrosnąć](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyty-we-frankach/Oprocentowanie-kredytow-frankowych-moze-wzrosnac-241139-200x133crop.jpg)
Oprocentowanie kredytów frankowych może wzrosnąć © dessauer - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przez SARON raty kredytów we frankach w górę?
Opublikowane w ostatnim czasie rozporządzenie Komisji Europejskiej automatycznie zmieni wskaźniki służącego do obliczania m. in. oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich. Obecnie oprocentowanie takich kredytów jest sumą stawki LIBOR i marży, która jest wpisana w umowę kredytową. LIBOR jednak zniknie z końcem tego roku. Zgodnie z rozporządzaniem od stycznia 2022 r. oprocentowanie automatycznie zmieni się w sumę stawki SARON i marży.Dobra informacja dla banków
Rozporządzenie oznacza, że zmiana wskaźników dokona się automatycznie. To bardzo dobra informacja dla banków, które obawiały się sytuacji, w której zastąpienie LIBORu innym wskaźnikiem wymagałoby aneksowania umów kredytowych. Wielu klientów zapewne nie chciałby takich aneksów podpisać. Bez tego nie byłoby natomiast możliwości wyliczenia oprocentowania i istniałoby ryzyko, że banki w ogóle nie będą mogły naliczać odsetek.
Raty mogą wzrosnąć
Dla klientów zmiana stawki LIBOR na SARON będzie miała niewielkie znaczenie. W przeszłości różnice między tymi wskaźnikami były niewielkie. Czasami nieco wyższy był LIBOR, a czasami SARON, więc w długim okresie wpływ tej zmiany będzie niezauważalny. Należy jednak dodać, że w ostatnim czasie to SARON 3M był wyższy, więc gdyby taka zmiana została dokonana obecnie, to rata kredytu we frankach nieco by wzrosła. W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat, udzielonego w styczniu 2008 r. wzrost raty wyniósłby ok. 8 zł.
Kredytobiorcy jeszcze przed końcem roku otrzymają od banków nowe harmonogramy spłat. Będzie tam zamieszona wysokość rat frankowych obowiązujących od stycznia. Warto dodać, że nie muszą podejmować żadnych działań. Cała zmiana dokona się automatycznie.
![Raty kredytów we frankach najwyższe w historii [© Philipp Kobel - Fotolia.com] Raty kredytów we frankach najwyższe w historii](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyty-we-frankach/Raty-kredytow-we-frankach-najwyzsze-w-historii-241729-150x100crop.jpg)
oprac. : Jarosław Sadowski / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Frankowicze nie muszą już obawiać się przedawnienia roszczeń
-
Likwidacja LIBOR – konsekwencje dla umów kredytowych powiązanych z kursem CHF
-
Pseudo kredyty we frankach rozkodowane
-
Kredyty we frankach: klauzule indeksacyjne nieważne?
-
Czy ustawa frankowa jest jeszcze możliwa?
-
Konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń większych niż zwrot świadczeń pieniężnych
-
Kredyty frankowe. Banki, sądy i gospodarka przed historyczną próbą
-
Rozprawa w TSUE w dniu 12.10.2022 r. Jakiego wyroku mogą spodziewać się frankowicze?
-
Czy warto zmienić kredyt frankowy na złotowy?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)