2021-06-30 11:33
Frankowicze nie muszą się bać przedawnienia roszczeń © BestStock - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spłaciłeś kredyt we frankach? Zobacz, czy ciągle możesz dochodzić roszczeń od banku
Wielu kredytobiorców dotąd obawiało się, że utraciło już możliwość dochodzenia części roszczeń przeciwko bankowi ze względu na obowiązujący w Polsce dziesięcioletni okres przedawnienia. Wyrok TSUE z 10 czerwca 2021 r. (C-776/19) rozwiał te obawy. Trybunał Sprawiedliwości uznał bowiem, że żaden termin przedawnienia nie może zacząć biec, dopóki kredytobiorca nie dowie się o wadliwości swojej umowy - mówi mec. Izabela Libera, specjalizująca się w obsłudze kredytobiorców pokrzywdzonych przez banki.
fot. BestStock - Fotolia.com
Frankowicze nie muszą się bać przedawnienia roszczeń
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że żaden termin przedawnienia nie może zacząć biec, dopóki kredytobiorca nie dowie się o wadliwości swojej umowy.
Podobnie kwestię przedawnienia roszczeń kredytobiorców ocenił Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 7 maja 2021 r. W całkowicie nowatorski sposób podszedł jednak SN do przedawnienia roszczeń banków, otwierając im nawet nie furtkę, a wielkie wrota do żądania od kredytobiorców zwrotu wypłaconego kapitału. Trzeba bowiem zauważyć, że co do zasady roszczenia kredytobiorców podlegają dziesięcioletniemu lub sześcioletniemu okresowi przedawnienia. Bank zaś ma jedynie trzy lata na odzyskanie swoich należności. Istotne jest jednak, od jakiego momentu należy te terminy liczyć. Do tej pory początek biegu przedawnienia dla obu stron umowy kredytowej powiązany był generalnie z chwilą podpisania umowy, wypłaty udzielonego kapitału, lub też spłaty poszczególnych rat. Teraz termin przedawnienia należy liczyć dla kredytobiorcy dopiero od momentu, kiedy dowiedział się o tym, że w jego umowie znajdują się niedozwolone klauzule umowne, lub jest ona w inny sposób wadliwa. Z kolei bankowi przedawnienie zaczyna biec dopiero od momentu, kiedy kredytobiorca świadomie zakwestionuje umowę. Brak jest na razie pisemnego uzasadnienia uchwały, dlatego trudno przesądzić, jaki konkretnie moment miał Sąd Najwyższy na myśli. Należy się jednak liczyć z tym, że może to być dopiero chwila wniesienia pozwu, lub złożenia przez kredytobiorcę oświadczenia w tym zakresie- uważa mec. Izabela Libera z Kancelarii Libera i Wspólnicy.
Sąd Rejonowy w Olsztynie 1 czerwca 2021 zasądził na rzecz naszego klienta od banku ponad czterdzieści tysięcy zł przesłankowo uznając, że umowa kredytowa jest nieważna. Co istotne wyrok uzyskano zaledwie po 3 miesiącach od złożenia pozwu. Wyrok wydany został po przeprowadzeniu jednej rozprawy, na której Sąd przesłuchał kredytobiorcę. Sąd uznał, że dokumenty zgromadzone w sprawie są wystarczające do wydania wyroku i nie ma potrzeby powoływania biegłego. Sąd uznał też, że dotychczasowe wyroki TSUE i Sądu Najwyższego zawierają już odpowiednie wskazówki co do tego, jak należy stosować przepisy w niniejszej sprawie i nie ma konieczności oczekiwania na wydanie uchwały pełnego składu Izby Cywilnej, która miała zostać podjęta 11 maja tego roku – podkreśla Mec. Libera.
oprac. : eGospodarka.pl
Raty kredytów we frankach najwyższe w historii
Przez SARON raty kredytów we frankach w górę?
Oprocentowanie kredytów frankowych może wzrosnąć
Kredyty frankowe: nowy wyrok TSUE przyniesie kolejną rewolucję?
Banki wciąż próbują ominąć korzystny dla frankowiczów wyrok TSUE
Charakter prawny stwierdzenia nieważności umowy kredytu we frankach
3 sposoby na kredyt we frankach
TSUE pomógł. Są pierwsze wyroki na korzyść frankowiczów
Czego wyrok TSUE nie oznacza dla frankowiczów?
Co należy zrobić, aby nie doszło do przedawnienia roszczeń?
Witam. Firma, w której pracowałam, jest w upadłości likwidacyjnej. Wyrok zatwierdzono w styczniu 2014 i w tym też miesiącu jak byłam na ...
UPC przeszło do PLAY. Co w powitalnej promocji?
HoReCa już po kryzysie, dużo ofert pracy w gastronomii i hotelarstwie
Magazyny: jakie szanse i wyzwania w czasie wojny w Ukrainie?
Ochrona danych osobowych - jakie błędy popełniamy?
Zmiany w wynagrodzeniach już od 1 lipca 2022 roku
4 lata z RODO
Jakie cyberataki z użyciem SMS-ów najgroźniejsze?