2021-10-06 12:25
Aktywność na światowym rynku IPO przekroczyła już ubiegłoroczne wartości © maxsim - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek IPO w Europie w I kw. 2022 roku z dużymi spadkami
Kluczowym czynnikiem, który zdecydował o wzrostach w trzecim kwartale była kontynuacja ożywienia na rynkach regionu EMEIA (Europa, Bliski Wschód, Indie i Afryka). To dowód, że ten obszar jest stosunkowo odporny na zawirowania w innych częściach świata. Inwestorzy chcą skorzystać z unikalnej koniunktury giełdowej zanim banki centralne zaczną zmniejszać podaż pieniądza na rynki – mówi Bartłomiej Smolarek, Lider Zespołu ds. Fuzji i Przejęć, Partner EY Polska.
fot. mat. prasowe
Liczba i wartość IPO na świecie
W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 r. zadebiutowało 1 635 firm.
Region EMEIA po raz kolejny zanotował wysokie wzrosty i zwiększył udział w światowym rynku debiutów giełdowych. To nie koniec, bo do debiutów szykuje się szereg kolejnych spółek. Pomimo niepewności, jaką wciąż niesie ze sobą pandemia koronawirusa, gospodarki w regionie zachowują się stabilnie i odnotowują wzrosty. Dla spółek, które chcą zadebiutować w kolejnych miesiącach, kluczowy jest czas. Powinny być dobrze przygotowane do wejścia na giełdę, mieć zabezpieczone inne ścieżki pozyskania kapitału na wypadek niepowodzenia IPO, odpowiednio przygotowaną kadrę wewnątrz organizacji i zewnętrzne wsparcie dla procesu tak, by móc szybko zareagować w najlepszym dla spółki momencie - mówi Anna Zaremba, Partner EY odpowiedzialna za rynek IPO.
fot. mat. prasowe
Wartość największych IPO na świecie w ciągu 9 miesięcy 2021 roku
Działający w Polsce InPost (IPO o wartości 3,9 mld USD) wciąż jest wśród największych tegorocznych światowych debiutów – po trzech kwartałach jest piąty na liście.
Szereg spółek złożyło już prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego i spodziewam się, że będą chciały wykorzystać unikalną koniunkturę giełdową, jeśli inwestorzy wycenią je w sposób dla nich satysfakcjonujący. To podmioty z sektorów, które wygrały na pandemii koronawirusa (technologie czy medycyna), lub notują silne odbicie w post-pandemicznym świecie (budownictwo). Tradycyjnie widzimy podaż podmiotów z silnego w Polsce sektora gier oraz firm, które oportunistycznie będą realizować IPO, jeśli trafią na okno transakcyjne – mówi Anna Zaremba.
fot. mat. prasowe
Branże w których działają debiutanci giełdowi
Technologia jest po trzech kwartałach tego roku niekwestionowanym beniaminkiem inwestorów.
Wraz ze zbliżającym się końcem 2021 roku, pojawia kilka niewiadomych, które mogą zwiększyć zmienność rynku i wyzwania związane z udanym IPO. Spodziewamy się dalszej podaży ze strony spółek, które będą chciały wykorzystać dobrą koniunkturę giełdową. Wciąż jednak pozostaje wiele niewiadomych: napięcia geopolityczne, zmiany regulacyjne, ryzyko inflacyjne i możliwość obniżenia podaży pieniądza przez amerykańską Rezerwę Federalną. Jednocześnie, pojawiające się na świecie nowe warianty pandemii COVID-19 zakłócają pełne ożywienie gospodarcze, a problem ten dotyczy większości sektorów. Te czynniki ryzyka sprawiają, że firmy rozważające debiut giełdowy powinny przygotować się do niego jak najwcześniej i możliwie starannie, by w razie potrzeby móc szybko wejść na giełdę wykorzystując sprzyjające warunki. Zalecamy również, by firmy ujmowały w swoich strategiach realizację czynników klimatycznych, społecznych i zarządczych (ESG), ponieważ są one coraz ważniejsze dla inwestorów – mówi Bartłomiej Smolarek.
oprac. : eGospodarka.pl
IPO w Europie 2021. Inpost z największą ofertą
IPO: 2021 r. przyniósł najlepsze wyniki od lat, Polska w czołówce
Debiuty giełdowe: InPost gwiazdą europejskich IPO
Boom na debiuty giełdowe odczuje także GPW?
Wartość IPO w I półroczu 2021 rekordowa
Debiuty na GPW nie dopisały
IPO w Europie: GPW liderem w II kw.2010
Debiuty giełdowe na świecie w I poł. 2015 r.
Trendy w międzynarodowych IPO
Od jakiegoś czasu przymierzam się do tego żeby zacząć grać na giełdzie. Mam trochę kasy i chętnie spróbuję tam swoich sił. Tylko ...
Zapraszam do dyskusji co polecają Państwo na początek zwykły rachunek giełdowy czy platformę finansową ?
Znamy prawa konsumenta związane z kredytami i pożyczkami
Organizacja zbiórki publicznej. Jak zrobić to legalnie?
Bezpieczeństwo żywnościowe: wojna w Ukrainie niesie głód
Budowa domu coraz droższa, ile kosztuje?
Inwestycje kolejowe w Polsce warte 125 mld zł
Kryptowaluty. Jakie metody stosują cyberprzestępcy?
Europejskie auta coraz starsze. Przeciętny wiek to prawie 12 lat