eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 czerwca

Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 czerwca

2021-06-02 13:29

Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 czerwca

Nowe kwoty limitów © fot. mat. prasowe

Od 1 czerwca obowiązują nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów - przypomina ZUS. Nowe kwoty obowiązywać będą przez trzy miesiące, do końca sierpnia. Emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń.

Przeczytaj także: Ile można dorobić na emeryturze lub rencie: nowe limity od 1 grudnia br.

Emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści jak najbardziej mogą dorabiać do swoich świadczeń, muszą jednak pamiętać o tym, że przepisy ustalają limity przychodów, których przekroczenie może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Bez żadnych konsekwencji mogą dorobić do wysokości 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 czerwca jest to kwota 3977,10 zł. To o ponad 156 zł więcej niż w poprzednim kwartale - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zmniejszenie czy zawieszenie wypłaty świadczenia


Jeśli przychód świadczeniobiorcy przekroczy próg 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale będzie niższy od 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 7386,10 zł), to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

W sytuacji, gdy miesięczny przychód świadczeniobiorcy przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia ( od 1 czerwca - 7386,10 zł) to wypłata emerytury czy renty za dany miesiąc jest zawieszona.

fot. mat. prasowe

Nowe kwoty limitów

Od 1 czerwca wcześniejszy emeryt może dorobić 3977,10 zł.


Takie zasady dotyczą wcześniejszych emerytów i osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinne. Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona, jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 3977,10 zł - dodaje rzeczniczka.

Kogo nie obowiązują limity przychodu


O limitach muszą pamiętać wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny). Emeryci, którzy ukończyli ten określony wiek, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS o tym, że osiągają dodatkowe przychody.
Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1250,88 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – dodaje rzeczniczka.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 czerwca

    narinea / 2021-08-01 13:28:22

    Myślę że nie będę musiała dorabiać na emeryturze, pozostałam w ppk, liczę na to że tam się sporo uzbiera a już miniony rok pokazał ze sporo można było zyskać odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: