eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ile można dorobić na emeryturze lub rencie: nowe limity od 1 grudnia br.

Ile można dorobić na emeryturze lub rencie: nowe limity od 1 grudnia br.

2020-11-25 13:19

Ile można dorobić na emeryturze lub rencie: nowe limity od 1 grudnia br.

W grudniu wyższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów © piotr290 - Fotolia.com

Od 1 grudnia br. będą obowiązywać nowe, podwyższone limity przychodów dla pracujących emerytów i rencistów. Ma to związek z najnowszą publikacją GUS dotyczącą przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju, które okazało się wyższe niż ostatnio. Ile można dorobić na emeryturze lub rencie bez obaw o zawieszenie świadczenia?

Przeczytaj także: Ile można dorobić do emerytury? Od 1 marca 2024 limity rosną

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Kto musi informować ZUS o przychodach osiąganych na emeryturze?
  • Jakie limity przychodów obowiązują od 1 grudnia 2020 roku?
  • Od czego zależą limity przychodów emeryta?


Kwestią, o której wypada wspomnieć na samym początku jest fakt, że obowiązek informowania ZUS o przychodach osiąganych w trakcie pobierania emerytury/renty nie dotyczy osób, które:
  • osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 mężczyźni),
  • pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Wyjątkiem od powyższej zasady są emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1200 zł brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury to, emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, a więc bez dopłaty do minimum.

fot. piotr290 - Fotolia.com

W grudniu wyższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów

Od grudnia to kwota 3618,30 zł brutto.


Limitów przychodów muszą zatem pilnować w zasadzie wyłącznie wcześniejsi emeryci oraz renciści. Są one uzależnione od wysokości średniej krajowej i zmieniają się co trzy miesiące. Najnowsze będą obowiązywać od początku grudnia 2020r. do końca lutego 2021r.

ZUS może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia to kwota 3618,30 zł brutto. Wypłata emerytury lub renty może być również zawieszona, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 6719,70 zł brutto.

Natomiast uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 3618,30 zł do 6719,70 zł spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 620,37 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 527,35 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 3618,30 zł brutto przychodu.

Zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacanego świadczenia zależy od ewentualnych przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także przychodu, który stanowi podstawę wymiaru składek przy prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku renty socjalnej wpływ na zawieszenie mają również kwoty podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: