eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe wreszcie "na plusie"

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe wreszcie "na plusie"

2020-10-07 11:45

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe wreszcie "na plusie"

Popyt na kredyty mieszkaniowe wreszcie na plusie © ronstik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowszy komunikat BIK wskazuje, że we wrześniu bieżącego roku popyt na kredyty mieszkaniowe okazał się o 5,4% wyższy aniżeli rok wcześniej. I wprawdzie do dwucyfrowego wyniku jest jeszcze daleko, to należy podkreślić, że jest to pierwsze dodatnie wskazanie w okresie pandemii i z pewnością całkiem niezły prognostyk na przyszłość.

Przeczytaj także: BIK: w sierpniu popyt na kredyty mieszkaniowe niższy o 3,1%

Zakomunikowana przez BIK wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe na poziomie +5,4% oznacza, że we wrześniu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 5,4% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Szczegółowe dane wskazują, że w minionym miesiącu o kredyty mieszkaniowe zawnioskowało 37,7 tys. klientów, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o 5,3% (z 35,8 tys.). Warto dodać, że względem sierpnia 2020 r. mamy zwyżkę o 15,4%, a w stosunku do kwietnia 2020 r. aż o 35,5%.

BIK podaje również, że średnia kwota kredytu mieszkaniowego wnioskowanego we wrześniu br. wyniosła 291,83 tys. zł i była o 4,9% wyższa niż we wrześniu 2019 r.

Prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji podkreśla, że wrześniowy indeks odbiega wprawdzie znacznie od lutowego (+27,6%), ale jest równocześnie pierwszym dodatnim odczytem obejmującym okres pandemii.
- Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął zarówno wzrost liczby wnioskodawców, jak i wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Potwierdza się więc zapoczątkowana w czerwcu, lipcu i sierpniu odbudowa popytu (ujęcie wartościowe) na rynku kredytów mieszkaniowych. Otwartym pozostaje pytanie, na jak długo. Wprawdzie nie ma przesłanek, by powtórzyła się sytuacja z pierwszych miesięcy pandemii i lockdownu, jednak trwa okres społecznego dystansowania, utrzymuje się niepewność dotycząca fali zachorowań i związanych z nią obostrzeń. Wszystkie te czynniki wydłużają czas recesji, wpływają na wolniejsze ożywienie, co może ponownie przynieść ujemne odczyty Indeksu w kolejnych miesiącach – mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

fot. mat. prasowe

Indeks PKM wrzesień 2020

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł we wrześniu 2020 r. (+5,4%)


- Trzeba również pamiętać, że Indeks wskazuje jedynie na odbudowę strony popytowej i to tylko w wymiarze wartościowym rynku kredytów mieszkaniowych. Warto zwrócić uwagę na wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, co w pewnym stopniu może być związane z częściowym poluzowaniem przez niektóre banki wymagań co do udziału własnego. Kredytowane mogą być również większe, a tym samym droższe nieruchomości. Należy zaznaczyć, że wartość akcji kredytowej determinowana jest również polityką kredytową banków. Dlatego też w miarę optymistyczne, wrześniowe odczyty poziomu popytu na kredyty mieszkaniowe nie oznaczają, że nastąpi również wzrost akcji kredytowej. W poprzednich miesiącach mieliśmy zjawisko „rozwartych nożyc”, tj. rozjazdu w relacji popytowo - podażowej – dodaje prof. Rogowski.

Metodyka indeksu: Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: