eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › ZUS: emerytura rocznika 1953 wyższa o nawet 200 zł

ZUS: emerytura rocznika 1953 wyższa o nawet 200 zł

2020-08-13 16:46

ZUS: emerytura rocznika 1953 wyższa o nawet 200 zł

Emerytura rocznika 1953 może być wyższa o nawet 200 zł ©  Magdziak Marcin - Fotolia

Wyższe emerytury rocznika 1953. ZUS informuje, że osoby, których pesel rozpoczyna się od "53" mogą liczyć, że kwota podstawy obliczania ich emerytury powszechnej nie będzie już pomniejszona o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. W niektórych przypadkach oznacza to wzrost świadczenia o nawet 200 zł.
Zasady przeliczania emerytury rocznika 1953 wynikają z nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z jej brzmieniem, ponowne ustalenie jej wysokości będzie następować z pominięciem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Jak wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, w praktyce oznacza to, że ubezpieczony uprawniony do emerytury powszechnej, w przypadku której podstawa jej obliczenia został pomniejszona o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, może spodziewać się przeliczenia swojego świadczenia z pominięciem tego pomniejszenia.
Warunkiem jest to, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r. - dodaje Beata Kopczyńska.

Kto nie musi składać wniosku


ZUS z urzędu dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.
- Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny po tych osobach. Oznacza to, że osoby te nie muszą składać żadnego wniosku, ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 r. Ewentualne złożenie wniosku nie przyspieszy załatwienia sprawy - podkreśla rzeczniczka. Jeśli nowa wysokość świadczenia będzie wyższa od pobieranej dotychczas emerytury, wówczas ZUS wypłaci wyrównanie.

Kto i kiedy może złożyć wniosek


Ustawa odnosi się również do ubezpieczonych urodzonych w 1953 r., którzy nie składali wniosku o emeryturę w wieku powszechnym. Mogą oni zgłosić taki wniosek nie później niż 11 stycznia 2021 r. Wówczas ZUS obliczy emeryturę bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej. Takie obliczenie będzie możliwe, gdy prawo do emerytury wcześniejszej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

fot. Magdziak Marcin - Fotolia

Emerytura rocznika 1953 może być wyższa o nawet 200 zł

Emeryci zyskają w efekcie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych


Emerytura rocznika 1953 - kto skorzysta?


ZUS szacuje, że liczba osób urodzonych w roku 1953, które mogą skorzystać ze zmiany przepisów, wynosi 80,4 tys. W tej liczbie jest 17,8 tys. osób, które w ciągu 6 miesięcy mogą złożyć wniosek o przyznanie emerytury powszechnej (w tym kobiety – 15,6 tys., mężczyźni – 2,2 tys.). Pozostali, czyli 62,6 tys. osób (w tym 60,6 tys. kobiet, 1,9 tys. mężczyzn) będą mieć emeryturę przeliczoną z urzędu.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: