eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bon turystyczny tylko przez PUE ZUS. Jak zyskać 500 zł na wakacje?

Bon turystyczny tylko przez PUE ZUS. Jak zyskać 500 zł na wakacje?

2020-07-21 13:29

Bon turystyczny tylko przez PUE ZUS. Jak zyskać 500 zł na wakacje?

Wakacje z dziećmi © goodluz - Fotolia.com

Bon turystyczny na każde dziecko stał się faktem. Końca dobiegają również prace związane z jego uruchomieniem na stronie ZUS.

Przeczytaj także: Bon turystyczny w pigułce: jak otrzymać i zrealizować?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak zdobyć bon turystyczny?
  • Kto jest uprawniony do jego uzyskania?
  • Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat świadczenia?
Bon turystyczny to pomysł, który najwyraźniej spodobał się większości Polaków. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby wyniki badania zrealizowanego przez Santander Consumer Bank, które pokazało, że 2 na 3 badanych uważa go za dobre rozwiązanie. I wprawdzie rządzący zrezygnowali z pierwotnego założenia, według którego bon turystyczny w wysokości 1000 zł mieli otrzymywać pracownicy, to jednak i jego obecna forma znajduje spore grono zwolenników.
Bon turystyczny w wysokości 500 zł przyznawany będzie na każde dziecko, na które rodzice dostają świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice dostają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Dzieci niepełnosprawne otrzymają wsparcie w wysokości 1000 zł.

Jak wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, w przypadku bonu turystycznego, podobnie jak ma to miejsce w odniesieniu do programu 500+, nie będzie ustalonego kryterium dochodowego.
– Bon można będzie wykorzystać na wakacyjny wyjazd, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju aż do marca 2022 r. – dodaje.

fot. goodluz - Fotolia.com

Wakacje z dziećmi

Bon Turystyczny już wkrótce będzie dostępny na stronie ZUS.


Za pomocą bonu będzie można płacić za noclegi w hotelach i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Co istotne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Obsługa bonu turystycznego będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.Jak zdobyć bon turystyczny przez PUE ZUS?


Na stronie ZUS, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym będzie dostępna osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych. Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych. Lista ta będzie udostępniana na stronach POT. Zainteresowani będą też mogli zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS uzyskają też dostęp do swoich rozliczeń.

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS. Za Polskim Bonem Turystycznym będzie stać rozbudowana infrastruktura informatyczna oparta głównie na PUE ZUS. Obecnie z Platformy korzysta 4,5 mln klientów ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewni trzy podstawowe elementy systemu do obsługi bonu:
  1. System do obsługi uprawnień do bonu i uprawnień podmiotów turystycznych,
  2. System do obsługi płatności bonem, w którym osoby korzystające z bonu będą mogły dokonywać nim płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na rzecz podmiotów turystycznych zgłoszonych do udziału w programie Polski Bon Turystyczny, znajdujących się na liście udostępnianej przez POT,
  3. System do rozliczeń transakcji płatności za pomocą bonu z podmiotami turystycznymi i organizacjami pożytku publicznego, obsługiwany przez ZUS.

Klienci będą mieli także możliwość kontaktu ze specjalną infolinią, która będzie stanowić wsparcie dla osób korzystających z bonu i podmiotów turystycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Już teraz w placówkach ZUS wszyscy zainteresowani mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: