eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Jakie zwyżki taka i korekta

Jakie zwyżki taka i korekta

2006-08-04 09:37

Przeczytaj także: Dobre wyniki spółek są już zdyskontowane?


Na pozór zupełnie nielogicznie zachował się rynek akcji. Mniej więcej do 18.00 rynek zachowywał się logicznie, a indeksy trzymały się blisko poziomu środowego zamknięcia. Jednak potem indeksy ruszyły do góry i naprawdę trudno znaleźć istotny i sensowny powód dla takiego wzrostu. Skoro jednak nie ma powodu to popatrzmy na preteksty. Dobrze zachowywał się na przykład drugo dzień z rzędu Procter & Gamble. Powód był jednak zaiste kuriozalny. Otóż akcje P&G drożały, bo jego rywal, Unilever opublikował słabe wyniki, wynikający ze spadku marż. Ja bym się bardziej obawiał, że ten sam problem dotyczy P&G, ale rynek uważał inaczej. Drożały też akcje w sektorze detalicznym, w którym niektóre spółki poinformowały, że sprzedaż w lipcu była nieznacznie lepsza niż prognozowano. Pretekstu dla wzrostu indeksu NASDAQ nie znalazłem.

Wydaje się, że po prostu ciągle mamy do czynienia z tym samym procesem: dyskontowania decyzji FOMC o przerwaniu (być może po sierpniowej podwyżce) cyklu podwyżek. Tyle, że to nie jest fundamentalny powód, a ruchome piaski, które w końcu optymistów zasypią. Na razie jednak obóz byków może się cieszyć – letnia hossa trwa, a nikt nie chce być poza rynkiem wtedy, kiedy FOMC da znać, że zaprzestaje działania. Końcówka rynku przyniosła jednak trochę otrzeźwienia i indeks szerokiego rynku S&P 500 zakończył sesję neutralnie.

Po zakończeniu handlu posesyjnego Apple poinformował, że będzie weryfikował poprzednie raporty kwartalne i opóźni publikację raportu z drugiego kwartału ze względu na nieprawidłowości przy rozliczaniu opcji na akcje. Kontrakty na amerykańskie indeksy rano spadały, ale ta informacja sama z siebie rynku nie przeceni. Może być jednak dodatkowym elementem, gdyby dane makro popchnęły rynek na południe.

Tydzień zakończymy mocnym uderzeniem, czyli miesięcznym raportem z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle muszę przypomnieć, że dużo się o nim mówi, ale nieczęsto jego publikacja wywołuje istotne ruchy na rynku akcji. Inaczej zachowuje się rynek walutowy, gdzie zmiany najczęściej są gwałtowne i w wielu przypadkach, w okresie tuż po publikacji raportu, bardzo mylące. Wydaje się, że w obecnej sytuacji lepsze dla akcji byłyby dane słabe, bo zmniejszałyby szansę na podwyżkę stóp procentowych, a to przed wtorkowym posiedzeniem FOMC może być sprawą kluczową. Nie znaczy to jednak, że bardzo dobre dane muszą sprowokować podaż do ataku. Bardziej prawdopodobne jest, że rynek wejdzie w takim przypadku w marazm.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: GPW nie ma ochoty na wzrosty GPW nie ma ochoty na wzrosty

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: