eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: pandemia hamuje popyt na kredyty dla mikrofirm

BIK: pandemia hamuje popyt na kredyty dla mikrofirm

2020-04-30 12:44

BIK: pandemia hamuje popyt na kredyty dla mikrofirm

Pandemia hamuje popyt na kredyty dla mikrofirm © MAXSHOT - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak czytamy w najnowszym komunikacie BIK, wybuch pandemii był czynnikiem, który przełożył się na osłabienie aktywności kredytowej mikrofirm. W tygodniu 20 - 26 kwietnia okazała się ona o 18,2% niższa aniżeli w tym samym okresie poprzedniego roku. To słaby wynik, ale i tak o niebo lepszy od zanotowanego tydzień wcześniej, kiedy to osłabienie dynamiki przewyższało 50%.

Przeczytaj także: Krótki staż na rynku? Tu dostaniesz kredyt w rachunku bieżącym

Obserwacje BIK wskazują, że liczba zapytań o kredyty dla mikrofirmy spada już od początku pandemii. Największe tąpnięcie rdr widoczne było pomiędzy 13 a 19 kwietnia br. (-50,4%), przy czym trzeba podkreślić, że jest tu mowa o świątecznym, a więc o jeden dzień krótszym tygodniu.

Ostatni z badanych okresów (20-26 kwietnia br.) okazał się nie tylko znacznie lepszy, ale i najlepszy, w całym okresie pandemii - zanotowany wówczas spadek sięgnął w ujęciu rocznym "zaledwie" -18,2%.
Obecnie z kredytu bankowego korzysta zaledwie co czwarta polska mikrofirma. U schyłku marca br. łączna wartość zadłużenia z tego tytułu opiewała na 76,77 mld zł.

Sytuację na rynku mikroprzedsiębiorstw oraz pracujących w nich osób należy oceniać jako kryzysową. Do grupy tej zaliczyć należy branżę tzw. ekonomii interaktywnej, gdzie realizacja usługi wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem, np. gastronomia, hotelarstwo, turystyka, transport, branża eventowa, rekreacyjna, a także usług fryzjerskich i kosmetycznych. Pracownicy lub sami mikroprzedsiębiorcy, działający w tych branżach mogą mieć największe problemy z uzyskaniem finansowania w celu zapewnienia płynności finansowej swojego biznesu. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby o wolnych zawodach, freelancerzy, samozatrudnieni.

fot. mat. prasowe

Zapytania o kredyty dla mikroprzedsiębiorstw

Liczba zapytań kierowanych do BIK-u przez banki w związku z wnioskami kredytowymi składanymi przez przedsiębiorców spada od początku pandemii.


- W związku z lockdownem duża część mikrofirm szczególnie w branżach usługowych, nie uzyskuje żadnych przychodów lub są one bardzo ograniczone, przy czym blisko 50% wartości portfela kredytowego mikroprzedsiębiorców stanowią właśnie kredyty firm z sektora usług – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK SA i dodaje, że ograniczenie popytu na kredyty przy rosnących wymaganiach banków wpłynęło na spadek akcji kredytowej.
- Zrozumiałe jest także, że i banki w tej sytuacji, bardzo ostrożnie podchodzą do kredytowania, zaostrzają warunki przyznawania finansowania. Mamy bowiem obecnie bardzo trudną sytuację na rynku kredytów dla mikroprzedsiębiorców, bowiem spadkowi wartości udzielanych kredytów niedługo może towarzyszyć istotny wzrost przeterminowań 90 dniowych. Co w konsekwencji spowoduje wzrost wartość wskaźnika NPL, którego obecna wartość dla kredytów mikroprzedsiębiorców wynosi 12% - ocenia prof. Rogowski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: