eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Indeksy zależą od spekulacji na rynku kontraktów

Indeksy zależą od spekulacji na rynku kontraktów

2006-07-26 09:38

Przeczytaj także: Waluty Europy Centralnej coraz mocniejsze


Rynek akcji też oczywiście potraktował dane makroekonomiczne jako dobre, a ponieważ teraz gracze boją się zarówno spowolnienia gospodarki jak i inflacji to taka interpretacja posiadaczom akcji musiała pomóc. Ze spółek nadeszły mieszane informacje. Bardzo zawiódł swoim raportem kwartalnym UPS. Rynek nie był też zadowolony z raportu 3 M, której kurs (mimo tego, że spółka niedawno ostrzegła, co powinno graczy przygotować) spadał o sześć procent. Przypominam, że 3 M uważana jest za amerykańską gospodarkę w pigułce, ale we wtorek niewiele się tym przejmowano. Rynek zadowolony był z raportów AT&T i McDonald’s. Przez długi czas niewielką przewagę miały niedźwiedzia, ale poniedziałkowa sesja na tyle podniosła morale byków, że bez specjalnego problemu udało się im zakończyć sesję zwyżką, a to daje szansę na przedłużenie wzrostu indeksów przynajmniej do przełomu miesiąca (window dressing).

Po sesji raporty kwartalne opublikowały między innymi Amazon.com, Sun Microsystems i Corning. Pierwsza i ostatnia sesja bardzo rozczarowały i kursy akcji po sesja spadały o odpowiednio o około 12 i 7 procent. Raport Sun Microsystems został przyjęty pozytywnie, ale kurs wzrósł tylko o jeden procent. Co prawda kontrakty na amerykańskie indeksy rano trzymały się blisko poziomu wtorkowego zamknięcia, ale jeśli nowe raporty i Beżowa Księga bykom nie pomogą to zapowiada się dzisiaj korekta.

Dzisiejsza publikacja przez niemiecki instytut Ifo swojego indeksu klimatu gospodarczego oczekiwana będzie przez inwestorów z lekkim niepokojem. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu okazało się, iż indeks koniunktury niemieckiego instytut ZEW gwałtownie spadł, a co gorsze był to już kolejny, siódmy spadek tego wskaźnika. Dotychczas bardziej poważany przez rynki indeks Ifo nie potwierdzał pesymizmu emanującego z indeksu ZEW. Tym razem też prognoza mówi co prawda o spadku, ale bardzo niewielkim. Gdyby okazało się, że jest dużo gorzej to osłabiłoby euro i mogłoby trochę zaszkodzić akcjom. Dane zgodne lub lepsze od prognoz podziałyby odwrotnie.

Reakcja na rynku walutowym mogłaby się utrzymać nawet do 20.00, kiedy to w USA publikowana jest Beżowa Księga Fed (raport o stanie gospodarki). Wydaje się bardzo wątpliwe, żeby znalazło się w nim coś diametralnie różnego od tego, co mówił szef Fed i co zawierał protokół, z posiedzenia FOMC, ale przecież nigdy nie wiadomo, co gracze wyciągną z takiej publikacji, żeby użyć potem jako pretekstu do wywołania pożądanych zmian na rynku. Dlatego też godzina 20.00 będzie bardzo dla rynków istotna. Przedtem zobaczymy jeszcze, jaki jest stan zapasów ropy i paliw w USA, ale musiałby być niezwykle jednoznaczny, żeby wpłynął na cenę ropy, która nadal podtrzymywana jest przez czynniki sezonowe i geopolitykę (problem Iranu, nie Libanu). Wydaje się jednak, że na rynki akcji (szczególnie w USA) nadal największy wpływ będą miały raporty kwartalne spółek.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: GPW nie ma ochoty na wzrosty GPW nie ma ochoty na wzrosty

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: