eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Waluty Europy Centralnej coraz mocniejsze

Waluty Europy Centralnej coraz mocniejsze

2006-07-25 09:57

Przeczytaj także: GPW nie ma ochoty na wzrosty


Rynek, mimo małego obrotu, jest w „byczym” nastroju i czeka na impuls do wzrostów. Wczoraj taki impuls dostał z rynków USA i Eurolandu. Co prawda jest on wątpliwej natury, ale jeśli rzeczywiście obóz byków na coś takiego czekał to powinien tę sytuację wykorzystać i doprowadzić do wyraźnego wzrostu indeksów szczególnie, że w nocy nadal rosły ceny surowców. Jest tylko jedna niewiadoma: przekorna natura naszej giełdy, która nie lubi zachowywać się tak, jak tego wszyscy oczekują. Jednak niedźwiedziom będzie dzisiaj niezwykle trudno opanować sytuację, bo od dłuższego czasu nie widzę żadnego oporu podaży.

Jeśli zaś chodzi o rynek walutowy to dobre dane teoretycznie powinny wzmocnić złotego, ale ja bym radził uważać. Możliwe jest powiem, że złoty wzmacniał się między innymi dlatego, że czekano na dane makroekonomiczne. Jeśli tak to publikacja słabych danych naszą walutę przeceni, bo rynek będzie bardzo rozczarowany. Jeśli dane będą dobre to pop pierwszym okresie wzmocnienia złoty może też tracić zgodnie z zasadą „kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty”. Byłaby to jednak tylko niegroźna realizacja zysków.

Brak raportów makroekonomiczny okazją do wzrostu indeksów

W poniedziałek kurs EUR/USD spadał w oczekiwaniu na raporty makroekonomiczne, które maja dotrzeć na rynek w tym tygodniu. Można w zasadzie stwierdzić, że mieliśmy do czynienia z korektą po ostatnich zwyżkach. Giełdy europejskie zlekceważyły piątkowe spadki indeksów w USA i rosły Dzięki za wszystko informacjom ze spółek. Warto zauważyć, że giełdy europejskie zachowują się lepiej niż amerykańskie. W Europie inwestorzy mają jeszcze nadzieję na mocniejszy rozwój gospodarki.

Ani w Eurolandzie ani w USA nie doszło w poniedziałek do publikacji istotnych danych makroekonomicznych, więc w USA gracze reagowali na informacje płynące z geopolityki i ze spółek. Nie ulega wątpliwości, że nadzieje na rozpoczęcie rozmów przez dyplomatów na Bliskim Wschodzie dało graczom pretekst do wywołania zwyżki na rynkach akcji. Bykom pomagały też, a może raczej przede wszystkim, informacje o fuzjach i przejęciach spółek. HCA (sieć szpitali) wyraziła zgodę na przejęcie przez inwestorów finansowych (za 21 mld USD), a AMD ma zamiar kupić ATI Technologies, producenta graficznych układów scalonych. Jednak cena akcji AMD spadała prawie 6 procent, a tylko akcje ATI drożały. Właścicielom akcji pomagały też raporty kwartalne Mercka i Schering-Plough. Wydaje się jednak, że rynek przede wszystkim chciał już odreagować spadki z końca tygodnia i uniknąć przełamania ważnych wsparć. W tej sytuacji każdy pretekst służył do wywołania zwyżki indeksów. Widać było przecież, że skala zwyżki nie znajduje żadnego uzasadnienia w faktach.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Kolejny popis siły złotego

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: