eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Coraz więcej Polaków bez minimalnej emerytury

Coraz więcej Polaków bez minimalnej emerytury

2019-05-10 00:40

Coraz więcej Polaków bez minimalnej emerytury

Ile osób zostanie pozbawionych minimalnej emerytury? ©  vivoo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rośnie liczba Polaków pozbawionych prawa do minimalnej emerytury. Jak dowodzą dane przedstawione przez Federację Przedsiębiorców Polskich, w 2011 roku takich osób było około 24 tysięcy, w marcu 2014 roku liczba ta sięgnęła 92,5 tys., aby za kolejne 4 lata wynieść aż 234 tys. Na przestrzeni zaledwie 8 lat skala tego zjawiska wzrosła zatem 10-krotnie. Za taki obrót spraw odpowiada art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przeczytaj także: Przeciętna emerytura wypłacona w marcu wyższa o prawie 600 zł r/r

Kiedy w 1998 roku wprowadzano ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych to zakładano wówczas, że nieoskładkowane formy wykonywania pracy pobudzą rodzimą gospodarkę i umożliwią zatrudnienie osobom, które znajdując się w trudnym położeniu na rynku pracy nie będą mogły pracować na podstawie "klasycznej" umowy o pracę. Dziś jednak, jak podnosi Federacja Przedsiębiorców Polskich, rząd powinien przyjrzeć się i ocenić, czy funkcjonowanie art. 9. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rzeczywiście wywiera pozytywny wpływ na gospodarkę. Negatywnym następstwem wprowadzenia tej regulacji jest bowiem coraz liczniejsza rzesza pracowników pozbawionych ochrony ubezpieczeniowej.
„Już w 2014 r. liczba osób otrzymujących emeryturę „sub-minimalną” – czyli mniejszą od poziomu minimalnego – zaczęła przewyższać liczbę świadczeniobiorców otrzymujących emeryturę minimalną. Bardzo istotny wzrost liczby osób otrzymujących emerytury poniżej minimalnego poziomu nastąpił w 2017 r. – zwiększył się on wówczas do ok. 208,9 tys. osób z ok. 112,1 tys. osób w poprzednim okresie. Ma to związek ze znaczącą podwyżką emerytury minimalnej, jaka nastąpiła w marcu 2017 r. Rząd kontynuuje politykę systematycznego podnoszenia minimalnej emerytury, ale takie działanie nie jest skuteczne, ponieważ główną przyczyną niskich emerytur jest niewystarczający staż składkowy, a nie zbyt niski kapitał. W przypadku uchylenia art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby których wynagrodzenie do tej pory było oskładkowane do poziomu płacy minimalnej, płaciłyby składki od pełnej wysokości swoich zarobków. Restytucja ubezpieczeń społecznych zakłada – poza pełnym oskładkowaniem – również zaewidencjonowanie i zapisanie nieodprowadzonych składek w okresach przeszłych. Przyjmując, że pracownik posiadał kapitał początkowy w wysokości 150 tys. zł i przez ostatnie 5 lat był zatrudniony na nieoskładkowanych umowach zlecenia, na skutek wprowadzenia restytucji jego emerytura byłaby wyższa o ok. 30%” – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

fot. mat. prasowe

Liczba osób pobierających świadczenie na poziomie niższym od minimalnego

Wzrost liczby osób pozbawionych prawa do emerytury na najniższym gwarantowanym poziomie jest gwałtownie narastającym zjawiskiem.


Ta pokaźny wzrost liczby osób, których świadczenie jest niższe niż minimalne to wyraźny i bezpośredni dowód na to, że dla wielu ubezpieczonych wykazanie stażu niezbędnego do nabycia prawa do najniższej emerytury jest niemożliwe. Natomiast jedną z głównych przyczyn posiadania niewystarczającego stażu jest niepodleganie ubezpieczeniom emerytalno-rentowym w okresie aktywności zawodowej w pełnym zakresie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: