2019-04-26 08:57
Upadłość konsumencka dla każdego dłużnika? © andranik123 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłość konsumencka szansą na wyjście z długów
– Sąd nie przystanie na upadłość konsumencką, jeżeli dłużnik jest odpowiedzialny za ciężką sytuację finansową, w której się znalazł, np. zaciągnął kredyt czy pożyczkę w sytuacji, gdy miał pewność, że nie będzie mógł ich spłacić. Chodzi tu o wszelkie przypadki, które związane są umyślnym zwiększeniem swojej niewypłacalności lub też tzw. rażące niedbalstwo, czyli niefrasobliwość w podejściu do realizowania spłaty zaciągniętego zobowiązania. Ogłosić upadłość mogą natomiast te osoby, które popadły w spiralę długów nie ze swojej winy. Dla nich często jest to jedyny sposób, by zacząć normalnie funkcjonować bez obciążeń finansowych i ciągłego strachu, że wierzyciele zajmą ich majątek życia – wyjaśnia Dominik Mystkowski, ekspert Intrum.
fot. andranik123 - Fotolia.com
Upadłość konsumencka dla każdego dłużnika?
Sąd nie przystanie na upadłość konsumencką, jeżeli dłużnik jest odpowiedzialny za ciężką sytuację finansową, w której się znalazł.
– Do dokumentów obowiązkowo dołącza się również spis posiadanego majątku. Co ważne, nie zaliczają się do niego wszystkie nasze dobra, a jedynie te, które mają realną wartość rynkową i mogą zostać sprzedane z zyskiem. Nie warto ukrywać przed sądem żadnych oszczędności czy innych składowych majątku, które teoretycznie mogłyby być przeznaczone na spłatę naszego zobowiązania. Za takie działania mogą dłużnika spotkać konsekwencje– sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, sam dłużnik natomiast nie będzie mógł starać się o taką „ulgę” przez kolejne 10 lat – zaznacza Dominik Mystkowski, ekspert Intrum.
– Przy temacie upadłości konsumenckiej istnieje popularny mit, że dłużnik straci cały majątek i nie będzie miał za co żyć. Mimo, że postępowanie upadłościowe prowadzi do likwidacji całego majątku upadłego, nie oznacza to pozostawienie upadłego bez środków do życia. Warto wiedzieć, że w skład masy upadłościowej – oprócz oszczędności i zgromadzonych dóbr – wchodzi także wynagrodzenie, jednak tylko w części podlegającej zajęciu. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych wynagrodzenie podlega zajęciu do wysokości trzech piątych, a w przypadku pozostałych świadczeń, do wysokości połowy wynagrodzenia. Warto również zaznaczyć, iż do dyspozycji upadłego pozostają środki w wysokości wynagrodzenia minimalnego (obecnie około 1800 zł netto) – środki do tej wysokości nie podlegają zajęciu. Szczegółowe zasady dot. zajęć wynagrodzenia znajdziemy w prawie pracy. Nie mogą być również odebrane przedmioty, które są nam niezbędne w celach zarobkowych, np. samochód czy sprzęt komputerowy. W trakcie postępowania upadłościowego osoba zadłużona nie zostanie również bez dachu nad głową. Mieszkanie czy dom zostanie spieniężony, jeżeli nie ma innego sposobu, by pokryć wszystkie roszczenia wierzycieli, szczególnie, gdy zadłużenie było bardzo duże. Jednak w takich przypadkach sąd przydziela bankrutowi sumę uzyskaną z masy upadłości, która pozwoli na wynajęcie lokum „zastępczego”. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie i zależy np. od tego, jak liczną rodzinę na utrzymaniu ma dłużnik – tłumaczy Dominik Mystkowski, ekspert Intrum.
– Dobrą informacją jest to, że jeżeli sytuacja finansowa upadłego będzie naprawdę ciężka, sąd może odstąpić od planu spłaty umorzyć część, a w niektórych przypadkach nawet całość pozostałych zobowiązań – dodaje Dominik Mystkowski.
– Niewątpliwie pozytywnym skutkiem prac nad nowelizacją prawa upadłościowego jest skierowanie uwagi na problem zadłużenia polskiego społeczeństwa. Ułatwienie ogłoszenia upadłości umożliwi wielu osobom wyjście z kłopotów finansowych. Istnieje jednak wątpliwość, czy nowe prawo zadba we właściwy sposób o interesy wierzycieli oraz jaki wpływ na rynek będzie miała dalsza liberalizacja przepisów w tym zakresie Ogromna liczba przedsiębiorców w naszym kraju boryka się z problemem niewypłacalnych klientów i kontrahentów. Przez zatory płatnicze sami zaczynają mieć problem z płynnością finansową – komentuje Dominik Mystkowski, Intrum.
oprac. : eGospodarka.pl
Upadłość konsumencka. Dlaczego bankructwo może okazać się korzystne?
Nowa upadłość konsumencka w kontekście pandemii koronawirusa
Czy "nowa" upadłość konsumencka zaszkodzi bankom i firmom pożyczkowym?
Upadłość konsumencka na nowych zasadach. Co zmieni się od marca?
Upadłość konsumencka 2020. Nowy wniosek i inne zmiany
Upadłość konsumencka: „nowy start” i życie bez długu?
Upadłość konsumencka. Łatwo zostać bankrutem, ale czy warto?
Upadłość konsumencka na nowo, czyli o zachęcaniu do lekkomyślności
Upadłość konsumencka: zmiany budzą zastrzeżenia
Inwestowanie w złoto dobre na kryzys
Stopy procentowe, czyli 3 lata najtańszego pieniądza w historii
Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe IV 2022 r.
Źródła finansowania MŚP w Polsce i UE. Leasing w czołówce
1600 zł. Tyle kosztuje utrzymanie studenta
Bezpłatna wpłata gotówki na firmowe konto to rzadkość
Witam. Złożyłam wniosek o upadłość konsumencką. Syndyk powrócił do mnie z informacją o konieczności założenia konta bankowego, na ...
Witam serdecznie, jestem emerytką. Mam pytanie odnośnie kredytu, który był wzięty w banku ŻAGIEL w listopadzie 2007 roku. Spłata od ...
Pracownicy wobec inflacji: albo podwyżka albo zmiana pracy?
Otrzymana kara umowna a obowiązek zapłaty PIT
Niewypłacalności firm w Polsce i na świecie. Jakie prognozy na 2022 i 2023 rok?
Rośnie popyt na elektryczne samochody. BEV wyprzedzi stare napędy?
Monitor AOC AG274QZM
Zniesienie stanu epidemii a świadczenie postojowe
Co i dokąd eksportuje Francja?