eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt hipoteczny na kocią łapę

Kredyt hipoteczny na kocią łapę

2019-02-26 08:09

Kredyt hipoteczny na kocią łapę

Kredyt hipoteczny na kocią łapę? © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Dziś nic już nie stoi na przeszkodzie, aby o kredyt hipoteczny mogła starać się para pozostająca w nieformalnym związku. Warto jednak pamiętać, że może ona zostać potraktowana przez kredytodawcę nieco inaczej niż małżeństwo. To ostatnie jest dla banku jednym gospodarstwem domowym, w efekcie czego wspólne dochody pomniejszane są tylko o koszty utrzymania jednego gospodarstwa. W przypadku osób żyjących na "kocią łapę" podejście bywa różne.

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny we dwójkę i bez ślubu

Statystyki wyraźnie pokazują, że Polacy do formalizacji związków podchodzą dziś ze znacznie większą wstrzemięźliwością niż przed 30 laty. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w minionym roku zawarliśmy 192 tys. małżeństw, co daje przeciętnie 5 sformalizowanych związków na 1000 osób. Jest to wprawdzie nieco lepszy wynik od osiągniętego przed 5 laty, ale jeśli spojrzeć na rezultaty z 1990 r. (255 tys. poślubionych par), to jasne staje się, że dziś życie na tzw. kocią łapę należy już właściwie do standardów. Warto jednak mieć świadomość, że czasem może komplikować niektóre kwestie jak np. zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Dochody - koszty utrzymania gospodarstwa domowego = zdolność kredytowa


W czasie procesu kredytowego kwestią pierwszej wagi jest oczywiście zdolność kredytowa kredytobiorcy, a więc kwota, jaką - według oszacowań banku - klient jest zdolny spłacić w określonym czasie.
- Na zdolność kredytową składa się wiele czynników - rodzaj zatrudnienia kredytobiorcy, wysokość dochodów, posiadane zobowiązania oraz koszty, jakie ponosi co miesiąc w związku z prowadzeniem gospodarstwa domowego. W przypadku małżeństwa, zarówno dochody, jak i koszty utrzymania są liczone wspólnie. Są one oczywiście uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym, czyli m.in. liczby dzieci na utrzymaniu. Jest to niezwykle istotne w całym procesie kredytowym, ponieważ koszty utrzymania gospodarstwa, obok wysokości zobowiązań, mają główny wpływ na zdolność kredytową klientów – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Kredyt hipoteczny na kocią łapę?

Zdolność kredytowa dla związków nieformalnych jest nawet o kilkadziesiąt tys. zł niższa.


Nawet o kilkadziesiąt tys. zł niższa zdolność kredytowa dla związków nieformalnych


ANG Spółdzielnia sprawdziła, czy w takim razie podobnie traktowane są w bankach pary ubiegające się o kredyt hipoteczny, które nie są małżeństwem. Okazuje się, że niektóre banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej nie traktują takich par jako prowadzących jedno, wspólne gospodarstwo domowe, co w znacznym stopniu obniża zdolność kredytową. Przy łącznych dochodach w wysokości 5 tys. zł netto, różnice w zdolności kredytowej, zależnie od tego, czy para traktowana jest jako jedno czy dwa gospodarstwa domowe, wynoszą obecnie od 17 do nawet 66 tys. zł!
- Podejście banków do par w związkach nieformalnych, starających się o wspólny kredyt, jest bardzo różne. Możemy się spotkać z traktowaniem takich par jako dwóch oddzielnych gospodarstw domowych, co ma duży wpływ na zdolność kredytową, ale inne banki z założenia uważają, że takie pary prowadzą jedno gospodarstwo. Jeszcze inne banki uzależnią swoją decyzję od oświadczenia kredytobiorców, w którym informują, czy tworzą wspólne gospodarstwo domowe. Należy więc szukać takich banków, które wezmą pod uwagę te kwestie, na których najbardziej nam zależy - w tym przypadku podejścia do związków nieformalnych. Jeżeli nie mamy na to czasu ani pojęcia od czego zacząć, warto skorzystać z pomocy eksperta, który zna warunki obowiązujące w większości funkcjonujących na rynku banków i najlepiej dobierze ofertę do sytuacji życiowej osoby starającej się o kredyt – dodaje Katarzyna Dmowska.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: