eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2018 r.

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2018 r.

2018-10-10 11:24

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2018 r.

IPO © Nuthawut - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatnimi czasy europejskie rynki IPO nie radziły sobie zbyt dobrze. W I kwartale br. wiele wskazywało wprawdzie na to, że stagnacja dobiegła końca, ale kolejne miesiące niestety tego nie potwierdziły. II i III kwartał nie przyniosły żadnych zwrotów akcji. Łączna wartość pierwotnych ofert publicznych w minionych trzech miesiącach sięgnęła 3,9 mld euro, a to oznacza, że była aż o 53% niższa niż w analogicznym okresie minionego roku. Na warszawskiej GPW odnotowano zaledwie 4 oferty - podaje najnowszy "IPO Watch Europe" firmy PwC.

Przeczytaj także: Rynek IPO w Europie w I kw. 2022 roku z dużymi spadkami

Europejskie rynki pogrążone są w marazmie, a towarzystwa dotrzymuje im w tym rodzima giełda. W badanym okresie na warszawskiej GPW miały miejsce zaledwie cztery pierwotne oferty publiczne (IPO), z czego tylko jedna na głównym parkiecie, a pozostałe trzy na NewConnect.

Na głównym rynku zadebiutował Silvair - amerykańska, ale mająca polskie korzenie, spółka wyspecjalizowana w tworzeniu oprogramowania w obszarze internetu rzeczy. Wartość przeprowadzonej oferty sięgnęła 20,1 mln zł. Łączna wartość IPO przeprowadzonych na alternatywnym rynku wyniosła natomiast 12,6 mln zł, w czym największy udział miała oferta wydawcy i dystrybutor gier wideo Creepy Jar (6,5 mln zł). Na NewConnect pojawiła się także spółka Medinice zajmująca się sprzedażą produktów medycznych z obszaru kardiologii i kardiochirurgii (wartość IPO wyniosła 4,9 mln zł) oraz spółka Passus będąca dostawcą rozwiązań IT (wartość oferty 1,3 mln zł).

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO w pierwszych trzech kwartałach roku od 2008* r.

Na przestrzeni III kwartałów br. łączna wartość IPO w Europie wyniosła 25,9 mld euro.


„Aktywność w zakresie IPO w Warszawie jest po trzech kwartałach najsłabsza od 2003 roku i po raz kolejny jedna z najmniejszych w Europie. Sprawa GetBacku i jej skutki zamroziły w tym roku polski rynek, i tak dotknięty już niskimi wycenami, spadającą płynnością oraz ciągłą niepewnością dotyczącą przyszłości OFE. Przyjęta przez Sejm ustawa o pracowniczych planach kapitałowych jest na pewno pozytywnym sygnałem, ale nie będzie miała istotnego realnego wpływu na rynek w krótkim okresie - napływ środków z PPK to raczej kwestia kolejnych lat. Poprawę sytuacji na giełdzie mogłaby przynieść większa międzynarodowa oferta (taka jak np. rozważany debiut Smyk Holding, którego prospekt złożony został już w KNF). Biorąc jednak pod uwagę nawet taki pozytywny impuls, mówimy tu o wpływie na rynek IPO w nieco dalszej perspektywie - na debiut w ostatnim kwartale mają w praktyce szanse emitenci, których projekty emisyjne zostały już złożone w KNF, a takich jest zaledwie kilka. Znacząca aktywność w zakresie IPO może więc nastąpić nie wcześniej niż w II kwartale 2019 r.” – mówi Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od 2014

W III kwartale br. odnotowano 64 debiuty (wobec 76 w analogicznym kwartale 2017 r.).


Podsumowanie europejskiego rynku ofert pierwotnych w III kwartale 2018 r.


Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie wyniosła 3,9 mld euro i spadła w minionym kwartale (w porównaniu do trzeciego kwartału 2017 r.) aż o 4,4 mld euro. Odnotowano 64 debiuty (wobec 76 w trzecim kwartale 2017 r.). W analizowanym okresie miała miejsce jedna mega oferta (IPO o wielkości przekraczającej 1 mld euro) przeprowadzona we wrześniu na giełdzie w Szwajcarii – IPO spółki SIG Combibloc Group AG (1 708 mln euro). Drugim największym IPO była oferta spółki Amigo Holdings Plc (407 mln euro, debiut na giełdzie w Londynie), a trzecim – IPO Tritax EuroBox plc (339 mln euro, giełda w Londynie).
„Geopolityczne zawirowania oraz letnia przerwa spowolniły aktywność w trzecim kwartale, w efekcie wartość IPO w Europie osiągnęła najniższy poziom od 2 lat. Perspektywy na IV kwartał wyglądają dość optymistycznie, zmienność rynku utrzymuje się na niskim poziomie, a na europejskich rynkach oczekiwanych jest co najmniej kilka mega ofert (IPO o wartości przekraczającej 1 mld euro). Z drugiej strony, słabe notowania po debiucie niektórych spośród ostatnich emitentów, jak też istotna niepewność dotycząca wyników negocjacji ws. Brexitu, mogą zniechęcić spółki planujące IPO do zamknięcia transakcji przed końcem roku” – podsumowuje Tomasz Konieczny, lider zespołu ds. rynków kapitałowych PwC.

Informacje o badaniu
Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Turcji i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 lipca do 30 września 2018 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: