eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2018

Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2018

2018-05-24 12:53

Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2018

Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2018 © lisssbetha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak prezentują się finanse gospodarstw domowych w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie udziela najnowsze badanie sytuacji na rynku consumer finance. Ostatnia odsłona cyklicznego opracowania KPF i IRG SGH dowodzi, że Polacy są coraz bardziej otwarci na zakup dóbr trwałych i finansowanie go za pomocą kredytu. W II kwartale br. wskazówka Barometru Rynku Consumer Finance pokazała 58,4 punktu, wobec 57,2 w poprzednich trzech miesiącach. To już 13 kwartał z rzędu ze wskazaniem powyżej 50 punktów.
Informacje, które napływają do nas z sektora finansowego dowodzą coraz lepszej sytuacji w obrębie zainteresowania Polaków kredytami konsumpcyjnymi. Okazuje się, że w marcu tego roku zadłużenie konsumpcyjne gospodarstw domowych podskoczyło o 7% rdr, co jest największym wzrostem od niemal roku. Na tym jednak nie koniec pozytywnych wieści - bieżące wskazanie Barometru (58,4 pkt.) dowodzi, że w następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnego przyspieszenia.

Przypomnijmy, konstrukcja Barometru Rynku Consumer Finance bazuje na sytuacji w czterech obszarach charakteryzujących się silnym oddziaływaniem na rynek kredytów i pożyczek konsumenckich. Obszary te uwzględniają:
  1. wpływ czynników demograficznych na rynek,
  2. popyt na zakupy dóbr trwałych i skłonność do ich finansowania z kredytu,
  3. niepewność związaną z sytuacją finansową
  4. oraz wykluczenie z rynku kredytowego.
Oddziaływanie czynników demograficznych od 2007 roku systematycznie przekłada się na pogorszenie wskazań Barometru, co jest obserwowane także w bieżącym kwartale. Na pogorszenie sytuacji wskazuje obecnie również wzrost wykluczenia gospodarstw domowych z rynku kredytowego.
– Udział takich gospodarstw, szacowany na podstawie wyników badania Barometr Rynku Consumer Finance, wzrósł z 18,1% do 18,5% ogółu. W kontekście historycznym poziom wykluczenia znajduje się jednak wciąż poniżej długookresowej średniej, co wskazuje na dobre perspektywy rynku – wyjaśnia dr hab. Piotr Bialowolski z Uniwersytetu Harvarda, współpracujący z KPF w zakresie realizacji badania.

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Consumer Finance

To trzynasty z kolei odczyt tego wskaźnika powyżej 50 punktów.


Tendencje w pozostałych dwóch obszarach wchodzących w skład Barometru są już jednak jednoznacznie pozytywne. Drugi kwartał z rzędu poprawia się sytuacja w obszarze popytu na dobra trwałe oraz skłonności do finansowania ich zakupów ze środków obcych. W tym obszarze motorem wzrostu w ostatnich miesiącach był wzrost popytu na przeprowadzenie remontu, a także wzrost skłonności do finansowania remontu ze środków kredytowych. Kredyt na remont, obok kredytu na dobra trwałe, jest obecnie jednym z dwóch głównych celów zadłużania się polskich gospodarstw domowych. W bieżącym badaniu wskaźnik prognozy ogólnej sytuacji w obszarze finansów gospodarstwa domowego oraz całej gospodarki osiągnął najwyższy poziom w historii, czyli od 2000 roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: