2018-07-11 09:57
Przeczytaj także: Ranking kart płatniczych, które warto zabrać na wakacje 2018
Polacy najwyraźniej przekonali się do płatności kartą. Rośnie nie tylko liczba „plastików”, która znajduje się w naszych portfelach, ale również wartość dokonywanych nimi transakcji. Ostatnie dane NBP potwierdzają, że w naszych rękach znajduje się już 39,1 mln kart, których tylko w ostatnim kwartale minionego roku użyliśmy ponad miliard razy. Co więcej, Polska należy do europejskiej awangardy pod względem tempa z jakim upowszechniły się na rynku płatności zbliżeniowe.fot. Yuriy Shevtsov - Fotolia.com
Z kartą kredytową w walizce
Obecnie już niemal 30 proc. Polaków będzie podczas wakacji używało karty kredytowej.
– Realizowany przez nas cyklicznie od kilku lat sondaż pokazuje powolne skracanie się dystansu między kartą a gotówką jako preferowanym sposobem dokonywania płatności za granicą. Jednak dopiero teraz płatności bezgotówkowe zyskały na popularności na tyle, że wyprzedziły ulubiony do tej pory przez większość badanych sposób – czyli zakup waluty w kantorze przed wyjazdem – mówi Szymon Kuchciak, Dyrektor Biura Produktów Kredytowych Klienta Indywidualnego Deutsche Bank Polska. – To przejaw racjonalności Polaków – płatności bezgotówkowe są nie tylko znacznie wygodniejsze, ale także bardziej bezpieczne.
– Część usług takich jak np. wynajem samochodu czy nawet rezerwacja niektórych hoteli jest dostępna tylko przy płatności kartą kredytową – wyjaśnia Szymon Kuchciak, Dyrektor Biura Produktów Kredytowych Klienta Indywidualnego. – Dodatkowo karta kredytowa ma tę przewagę, że przydaje się szczególnie w awaryjnych sytuacjach, kiedy brakuje nam pieniędzy. Nie musimy wtedy rezygnować z wakacyjnych atrakcji, a spłatę możemy rozłożyć w czasie.
– Jeśli korzystamy z kart, to częściej płacimy nimi bezgotówkowo. Wybierając się na wakacje za granicę, trudno nam przewidzieć, gdzie i czy na pewno znajdziemy bankomat – mówi prof. Małgorzata Bombol, Szkoła Główna Handlowa, ekspert Deutsche Bank Polska. – Warto też zauważyć, że Polacy niechętnie ponoszą dodatkowe opłaty. Przywykli do tego, że mogą pobrać gotówkę za darmo, dlatego za granicą także chcą uniknąć prowizji. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie prowizje obowiązują za przewalutowanie w przypadku płacenia kartą i pobierania gotówki z bankomatu.
oprac. : eGospodarka.pl
Najlepsza karta wielowalutowa. Znamy wyniki rankingu
Na wakacje najlepsze karty wielowalutowe?
Jak wyglądały zagraniczne wakacje Polaków 2018?
Wakacje 2018 na półmetku. Jak je spędzamy?
6 pytań, które pomogą Ci wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne
4 kwestie, które mogą cię zaskoczyć podczas wakacji za granicą
6 kurortów na wakacje z dziećmi
Wakacje 2018: co kraj to (finansowy) obyczaj
Ile będą kosztować wakacje 2018 bez deszczu?
Wolny zawód czyli wysokie stawki ryczałtu w 2021 r.
Czy przy darowiźnie towarów trzeb naliczyć VAT?
Budnex buduje w Gorzowie Sady 2
Jak zmienia się podnajem powierzchni biurowych?
PMI najwyższy od ponad 2 lat
Kościół i polityka. Co myślą Polacy?
Odbudowa i rozwój gospodarki. Pandemia to nie wszystko