eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › IKZE i IKE, czyli emerytura w twoich rękach

IKZE i IKE, czyli emerytura w twoich rękach

2017-12-19 09:51

IKZE i IKE, czyli emerytura w twoich rękach

Weź emeryturę w swoje ręce © Tiko - Fotolia.com

Temat przyszłych emerytur powraca jak bumerang. Ostatnio poruszano go m.in. w kontekście planów odnośnie wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) oraz rozważanych zmian w OFE. Z badania zrealizowanego przez Nationale-Nederlanden wynika, że co drugi Polak z uwagą śledzi losy polskiego systemu emerytalnego, wyrażając niepokój o wysokość swojego przyszłego świadczenia. Zbliżający się nowy rok to dobra okazja, aby zastanowić się, jak efektywnie zacząć oszczędzać na emeryturę. Nawet niewielka, odkładana miesięcznie suma może zabezpieczyć nas na przyszłość.

Przeczytaj także: IKE czy IKZE? Co się bardziej opłaca?

Wystarczy odkładać 200 złotych, aby przy stopie oszczędzania wynoszącej efektywnie 5 proc. uzbierać przez 5 lat około 17 tys. złotych. Dekada odkładania takiej sumy pozwoli nam odłożyć już niemal 39 tys. zł, a przez 20 lat jesteśmy w stanie uzbierać ponad 100 tys. zł. Jasne staje się zatem, że sensowne jest odkładanie nawet niewielkich kwot.
- Wprawdzie świadomość Polaków powiększa się z dnia na dzień, ale wciąż chyba za mało zdajemy sobie sprawę, że najistotniejszym elementem budowania kapitału na jesień życia jest stosunkowo wczesne rozpoczęcie oszczędzania na emeryturę i wyrobienie sobie nawyku odkładania nawet niewielkich kwot – podkreśla Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

IKZE i IKE


Sposobów na oszczędzanie na emeryturę jest całkiem sporo. Wśród Polaków całkiem sporą popularnością cieszą się dwa z nich: Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), które poza gromadzeniem kapitału, dają również możliwość skorzystania z ulg podatkowych.

Z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec czerwca 2017 roku z Indywidualnych Kont Emerytalnych korzystało 932 tys., a z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego 664 tys. osób. Tylko w pierwszym półroczu tego roku Polacy otworzyli prawie 30 tys. IKZE i 55 tys. IKE.

fot. Tiko - Fotolia.com

Weź emeryturę w swoje ręce

Sposobów na oszczędzanie na emeryturę jest całkiem sporo. Wśród Polaków całkiem sporą popularnością cieszą się dwa z nich: IKZE oraz IKE.


– Wzrost może nie jest spektakularny, ale systematyczny. Nasze ostatnie badanie „Dojrzałość finansowa Polaków 2017" pokazało, że 43 proc. Polaków oszczędza samodzielnie na emeryturę – mówi Grzegorz Chłopek. – Świadomość ludzi w tym zakresie rośnie, a tocząca się publicznie dyskusja o reformie emerytalnej skłania do większej refleksji o różnicowaniu źródeł zabezpieczenia emerytalnego – dodaje.

Obie metody trzeciofilarowego oszczędzania mają długoterminowy charakter, a korzystanie z nich wiąże się zwykle z opłatami niższymi niż w przypadku innych produktów inwestycyjnych. Przede wszystkim jednak są to rozwiązania dobrowolne i elastyczne, do nas bowiem należy wybór czy chcemy regularnie przelewać pieniądze, czy może zdecydujemy się na jednorazową wpłatę do określonego limitu. Te ostatnie rokrocznie rosną. W 2017 roku limit wpłat na IKE wynosi 12 789 zł, a w przypadku IKZE to 5115,60 zł.

Dwa rozwiązania, różne skutki


Czym, poza wysokością limitów, różnią się oba rozwiązania? To nie tylko różnica jednego wyrazu w nazwie, ale przede wszystkim inne podejście do optymalizacji podatkowej. Oszczędności gromadzone w ramach IKE są całkowicie zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Trzeba jednak spełnić kilka warunków – m.in. osiągnąć wiek uprawniający do wypłaty środków. Wynosi on minimum 60 lat. Wyjątkiem są osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne przed 60. rokiem życia – wówczas wypłaty mogą dokonać już w wieku 55 lat. Ponadto, aby móc uniknąć podatku od zysków kapitałowych, należy dokonywać wpłat przez pięć dowolnych lat kalendarzowych lub wpłacić ponad połowę środków nie później niż na pięć lat przed ich wypłatą.

W przypadku IKZE, na ulgę podatkową nie musimy czekać do emerytury. Wpłacone w danym roku kalendarzowym kwoty można odpisać od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym PIT. Oznacza to, że w 2017 roku, zakładając maksymalną wpłatę na IKZE, możemy liczyć na oszczędności nawet w wysokości 1636,99 zł przy 32- procentowym progu podatkowym lub 920,81 zł przy 18-procentowym progu podatkowym. Kiedy już jednak będziemy wypłacać nasze oszczędności, czyli po ukończeniu 65. roku życia, pobrany zostanie zryczałtowany podatek w wysokości 10 proc. dokonywanej wypłaty.

Inwestowanie w IKZE lub IKE jest od siebie niezależne. Możemy jednak posiadać tylko po jednym koncie emerytalnym i zabezpieczenia emerytalnego. Oba rozwiązania dostępne są za pośrednictwem dobrowolnych funduszy emerytalnych, w zakładach ubezpieczeń na życie, w powszechnych towarzystwach emerytalnych czy bankach.

Z IKE środki można wypłacić przedwcześnie, w części lub całości, mając jednak na względzie fakt, że będziemy musieli zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Z IKZE również bez problemu dokonamy wcześniejszej wypłaty, ale tylko wszystkich środków naraz. Tym samym, będziemy zmuszeni do dopisania uzyskanej kwoty wypłaty do dochodów wykazywanych w kolejnym roku w PIT – i zapłacić od nich podatek.

Ostatnie dni na decyzję


Do końca roku pozostało już niewiele czasu, warto zastanowić się nad założeniem wybranego konta w III filarze. W przypadku IKZE, dzień dokonania wpłaty jest decydujący, aby można było obniżyć dochód, a tym samym podatek za 2017 rok.
- IKZE oraz IKE to produkty, które w swoim kształcie umożliwiają nieregularne wpłacanie małych kwot. To, ile zdecydujemy się przeznaczyć na przyszłą emeryturę, zależy wyłącznie od nas. Jako społeczeństwo starzejemy się, mamy jeden z najmniejszych współczynnik dzietności na świecie, a przyrost naturalny oscyluje w okolicy zera. To tylko wybrane elementy, które mogą wpłynąć niekorzystnie na wysokość otrzymanego świadczenia. Dlatego już teraz warto zadbać o swoje przyszłe zabezpieczenie finansowe i uniezależnić się od niekorzystnych prognoz demograficznych – radzi Grzegorz Chłopek z Nationale-Nederlanden PTE.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: