eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Limit IKZE i IKE w górę

Limit IKZE i IKE w górę

2017-01-31 13:50

Limit IKZE i IKE w górę

Limit IKZE i IKE w górę © Karen Roach - Fotolia.com

Wyższe przeciętne wynagrodzenie oznacza m.in. wyższy limit IKZE i IKE. To niewątpliwie dobra wiadomość dla tych, którzy kwestie swojej emerytury postanowili wziąć we własne ręce. Podwyżka średniej krajowej nie tylko podwyższa szanse na godną jesień życia, ale również podnosi korzyści podatkowe, jakie przynosi Polakom oszczędzanie w ramach III filaru.

Przeczytaj także: Jaki sposób na niskie emerytury?

Rokrocznie zwiększany limit IKZE i IKE to w głównej mierze oznaka bogacącego się społeczeństwa. Wielkość możliwych wpłat uzależniona jest bowiem od wartości prognozowanej średniej krajowej, która w bieżącym roku osiągnąć ma 4 263 zł, a więc o 108 złotych niż w 2016 roku.

Jak obliczamy roczne limity wpłat na konto IKE i IKZE? W pierwszym przypadku mnożymy prognozowaną średnią krajową przez 3, w drugim przez 1,2. A zatem, w bieżącym roku możemy wpłacać na konta z III filara emerytalnego odpowiednio: do 12 789 zł (IKE) oraz maksymalnie do 5 115,60 zł (IKZE).
„Limit IKZE i IKE był początkowo o wiele niższy od obecnego. Spójrzmy chociażby na rok 2008, kiedy to na IKE można było wpłacić nieco ponad 4 000 zł. Teraz sytuacja oszczędzających na emeryturę kształtuje się inaczej - od kilku lat limit IKZE i IKE rośnie wraz z przeciętnym wynagrodzeniem miesięcznym, które też jest coraz wyższe. Obrazuje to też kierunek, w którym zmierza nasze społeczeństwo – pomału, ale systematycznie wzrasta poziom zamożności Polaków. Gdy dodamy do tego rosnącą grupę osób, która równolegle do tradycyjnego budowania kapitału emerytalnego dodatkowo poszukuje innych źródeł mogących go powiększyć, wniosek nasuwa się sam. Przyszłość emerytalna Polaków rysuje się w zdecydowanie jaśniejszych barwach” – mówi Agnieszka Łukawska z Legg Mason TFI.

fot. Karen Roach - Fotolia.com

Limit IKZE i IKE w górę

W 2017 r. możemy wpłacić na konta z III filara emerytalnego odpowiednio: aż do 12 789 zł (IKE) oraz maksymalnie do 5 115,60 zł (IKZE).


Wyższy limit IKZE i IKE nie zmienia dotychczasowych korzyści, jakie płyną z posiadania tych rozwiązań. Posiadacze IKE ciągle oszczędzają 19% w postaci podatku od dochodów kapitałowych (tzw. „podatku Belki”), a ich oszczędności będą mogły być dziedziczone przez wskazane osoby, które będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Podobnie w przypadku IKZE. To konto również zwolnione jest z podatku od zysków i obowiązuje je ta sama zasada w przypadku dziedziczenia. Dodatkowo środki zgromadzone w ciągu roku na IKZE mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania. W 2017 r. można dzięki temu zyskać dodatkowe 1 626,99 zł . Należy jednak pamiętać, że na IKZE nałożony jest zryczałtowany, 10% podatek dochodowy, naliczany w momencie wypłaty środków na emeryturze.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: