eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 88 proc. firm chce innych instrumentów niż depozyt

88 proc. firm chce innych instrumentów niż depozyt

2017-08-28 12:03

88 proc. firm chce innych instrumentów niż depozyt

88 proc. firm chce innych instrumentów niż depozyt © Elnur - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Czy depozyty zupełnie przestały być interesujące? Na udzielenie jednoznacznie twierdzącej odpowiedzi na to pytanie jest za wcześnie, ale firmy w coraz większym stopniu deklarują zainteresowanie produktami pozadepozytowymi. Dowodem na to mogą być chociażby wyniki ankiety, którą Bank Zachodni WBK przeprowadził wśród swoich średnich i dużych klientów korporacyjnych. Zainteresowanie produktami innymi niż depozyty wyraziło aż 88 proc. jej respondentów.

Przeczytaj także: Co czeka światowy rynek kapitałowy w II poł. 2016 r.?

Niemal połowa respondentów badania (48 proc.) stwierdziła, że z innych produktów chciałaby korzystać na równi z depozytami, a 4 na 10 wskazało na zainteresowanie wyłącznie rozwiązaniami pozadepozytowymi.

Pośród badanych, którzy deklarują chęć skorzystania z innych rozwiązań, największe zainteresowanie budzi lokata strukturyzowana (58 proc. wskazań). Na drugiej pozycji plasuje się strategię inwestycyjną dwuwalutową (50 proc.), a na trzeciej - inwestowanie w obligacje (27 proc.). Fundusze inwestycyjne interesują co czwartego ankietowanego

Tomasz Górski z Zespołu Sprzedaży Produktów Inwestycyjnych w Departamencie Usług Skarbu Banku Zachodniego WBK uważa, że taki układ rankingu najchętniej widzianych rozwiązań to najprawdopodobniej efekt krótszego – bo wynoszącego już od jednego tygodnia – okresu inwestycji dla lokat strukturyzowanych i strategii inwestycyjnych dwuwalutowych. Dla porównania, inwestowanie w obligacje przynosi zbliżoną do standardowego depozytu rentowność dopiero po dwóch latach. W przypadku funduszy inwestycyjnych tzw. sugerowany minimalny horyzont inwestycyjny wynosi sześć miesięcy dla funduszy gotówkowych i pieniężnych oraz dwa lata dla funduszy obligacji skarbowych i korporacyjnych.
– Krótkie okresy inwestycyjne spełniają oczekiwania firm, które na ogół dążą do jak największej elastyczności w zarządzaniu płynnością i mogą w miarę szybko zamykać transakcje – mówi Górski.

Zjeść ciastko i mieć ciastko


Tomasz Górski widzi jeszcze jeden powód szczególnego zainteresowania lokatami strukturyzowanymi i strategią inwestycyjną dwuwalutową.
– Z ankiet i dyskusji z klientami wynika, że firmy chcą łączyć wodę z ogniem i w poszukiwaniu szansy na większe zyski nie chcą rezygnować z bezpieczeństwa. Dlatego wzięliśmy to pod uwagę przygotowując nasz pakiet produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych – mówi Tomasz Górski
.
Przykładowo, strategią inwestycyjną dwuwalutową mogą być zainteresowane firmy, które chcą ulokować wolne środki z celem przyszłego przewalutowania, np. eksporterzy. Strategia polega na ulokowaniu środków na depozycie i ustaleniu kursu ewentualnego przewalutowania, który jest korzystniejszy niż kurs SPOT z momentu zawarcia strategii. Dzięki zobowiązaniu się klienta do sprzedaży waluty po z góry ustalonym kursie, rentowność takiej strategii jest wyższa niż przynosi standardowy depozyt.
– Jest to szczególnie istotnie, gdy przedsiębiorstwo posiada nadwyżki w euro, gdyż maksymalne oprocentowanie zwykłego depozytu w tej walucie wynosi obecnie 0% – mówi Tomasz Górski.
Klient w momencie zawierania transakcji zna jej wszystkie parametry, czyli okres, kwotę, rentowność, ewentualny kurs przewalutowania. Jedyną niewiadomą dla klienta jest to, czy na koniec transakcji dojdzie do przewalutowania po ustalonym kursie czy nie. Niemniej jednak nawet gdyby do przewalutowania doszło, to firma zna dokładną kwotę, którą otrzyma z tego tytułu.

fot. mat. prasowe

Które rozwiązania oszczędnościowo-inwestycyjne są szczególnie interesujące?

48 proc. zapytanych wskazało, że z innych narzędzi chce korzystać równolegle do depozytów.


Wzbudzający największe zainteresowanie produkt pozadepozytowy, czyli lokata strukturyzowana, daje możliwość osiągnięcia zysku (tzw. premii inwestycyjnej) przewyższającego odsetki ze standardowej lokaty terminowej, a jako produkt oszczędnościowy gwarantuje zwrot kapitału na koniec okresu depozytowego. Rentowność inwestycji uzależniona jest od realizacji założonego przez klienta scenariusza zachowania się danego aktywa na rynkach finansowych (rynku walutowym, akcyjnym, surowcowym czy stopy procentowej).

Wyzwanie niskich stóp do końca 2018 r.


Dla firm, które chcą lokować nadwyżki tylko w depozyty, nie ma dobrych wiadomości. Według ekonomistów Banku Zachodniego WBK na podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie można raczej liczyć przed końcówką 2018 r.
– Nawet jeśli prognozy inflacji i PKB zostały podniesione i nawet jeśli kolejne dane inflacyjne będą zaskakiwać w górę, to w naszej ocenie RPP będzie cierpliwa w swoich decyzjach co do stóp – mówi Marcin Luziński, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Historycznie niskie stopy procentowe w połączeniu z rosnącą inflacją powodują, że oprocentowanie lokat, nawet dla dużych firm, które na ogół negocjują swoje warunki, jest na całym rynku niskie, powodując, że realne stopy zwrotu na lokatach są ujemne. Jednocześnie firmy nie mają – lub nie miały dotychczas – wielu szans na inwestowanie tych nadwyżek efektywniej.

fot. mat. prasowe

Które pozadepozytowe rozwiązania oszczędnościowo-inwestycyjne są szczególnie interesujące?

Połowa ankietowanych deklaruje zainteresowanie strategią inwestycyjną dwuwalutową.

– Zdecydowaliśmy się zareagować i w ten sposób zmienić nieco rynek bankowy. Stworzyliśmy Zespół Sprzedaży Produktów Inwestycyjnych, który działa od początku 2017 r. i zajmuje się wsparciem informacyjnym i biznesowym dla firm zainteresowanych alternatywnymi sposobami lokowania nadwyżek finansowych, w tym m.in. w nasz pakiet PRO-Inwest – mówi Tomasz Górski.
Potrzeba jest spora, bo firmy w Polsce mają świetną sytuację finansową i rekordową płynność. Wynik finansowy netto przedsiębiorstw zatrudniających 50 i więcej osób w 2016 r. był aż o 21,3 proc. wyższy niż w 2015 r., a NBP wskazał, że wskaźnik informujący o odsetku firm płynnych osiągnął (po raz kolejny) historycznie wysoki poziom.

* Ankieta została przeprowadzona na grupie 143 przedstawicieli klientów korporacyjnych Banku Zachodniego WBK.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: