eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kantory internetowe oczami klientów

Kantory internetowe oczami klientów

2017-01-09 12:01

Kantory internetowe oczami klientów

Kantory internetowe oczami klientów © alexlmx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Od pojawienia się pierwszych kantorów internetowych minęło już siedem lat. W tym czasie rynek rozwijał się bardzo intensywnie, a z prawdziwym wysypem tego rodzaju działalności mieliśmy do czynienia przed pięciu laty, kiedy to w życie weszła ustawa antyspreadowa, na mocy której kredytobiorcy walutowi zyskali możliwość samodzielnego zakupu waluty na spłatę rat. Jak kantory internetowe wypadają w oczach klientów? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał ergokantor.pl. Oto wyniki jego badań.

Przeczytaj także: Kantory internetowe niepopularne

Nie od dzisiaj wiadomo, że dobre opinie zachęcają kolejnych klientów, a złe potrafią skutecznie zniechęcić przed zakupem, czy skorzystaniem z usługi. Rad odnośnie sklepów internetowych, przedsiębiorstw czy produktów udzielają m.in. użytkownicy serwisu Opineo.pl - platformy, której zadaniem jest wspieranie komunikacji pomiędzy konsumentami i firmami. Opinie kupujących pomagają podejmować decyzje zakupowe. Z drugiej strony są one przydatne również przedsiębiorcom, którzy na ich podstawie mogą podnosić jakość oferowanych usług.

Warto podkreślić, że jest się czym kierować. Na łamach Opineo.pl opublikowano już niemal 10 mln opinii. Recenzji doczekało się 41 tysięcy sklepów internetowych i firm oraz 17,5 miliona produktów. Wśród ocenianych przedsiębiorstw znalazły się również kantory internetowe.

Kantory internetowe w opinii Internautów


Jak internauci oceniają kantory internetowe? Jakie opinie o nich krążą w sieci? ergokantor.pl przeanalizował wypowiedzi użytkowników Opineo.pl odnośnie dziesięciu największych polskich e-kantorów. Pod lupę wzięto:
  1. Cinkciarz.pl,
  2. InternetowyKantor.pl,
  3. LiderWalut.pl,
  4. Walutomat.pl*,
  5. KantorOnline.pl,
  6. ErgoKantor.pl,
  7. WalutoBox.pl,
  8. DobryKantor.pl,
  9. RKantor.com oraz
  10. Kantoria.com.

Wyznacznikiem wielkości była łączna liczba opinii użytkowników na temat działalności poszczególnych kantorów. Uwypukliła ona znaczne różnice w popularności pomiędzy platformami.

*W rankingu uwzględniono również serwis Walutomat.pl, reklamowany jako „największa, pozabankowa giełda wymiany walut w Europie”. Nie jest to standardowy kantor internetowy, zarabiający na spreadzie (różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty), jednak pobieranie prowizji za usługi powoduje, że jego działalność opiera się na analogicznych zasadach.

fot. alexlmx - Fotolia.com

Kantory internetowe oczami klientów


Pozytywne, neutralne czy negatywne?


Ważniejszy liczby opinii okazał się ich rodzaj. Wyliczenie odsetka recenzji pozytywnych, neutralnych oraz negatywnych z całkowitej liczby ocen poszczególnych kantorów internetowych, pozwoliło na przedstawienie danych, które można porównywać.

Porównanie to pozwala na wyciągnięcie kilku wniosków. Po pierwsze – funkcjonujące w Polsce kantory internetowe cieszą się raczej dobrymi ocenami (odsetek pozytywnych opinii nie jest niższy niż 98%), niewielu użytkowników wypowiada się o nich neutralnie (nie więcej niż 1,60%) lub negatywnie (nie więcej niż 0,23%). Po drugie – posiadanie wysokiej łącznej liczby opinii wiąże się z większym ich zróżnicowaniem (vide Cinkciarz.pl, InternetowyKantor.pl), niemniej jest ono również widoczne w odniesieniu do części rzadziej ocenianych platform (jak w przypadku WalutoBox.pl oraz RKantor.com). Po trzecie – tylko w przypadku trzech kantorów internetowych nie odnotowano żadnych negatywnych opinii (wśród nich znajduje się również ErgoKantor.pl).

fot. mat. prasowe

Łączna liczba opinii o największych kantorach internetowych

Najwięcej opinii zdołał zgromadzić Cinkciarz.pl

fot. mat. prasowe

Opinie pozytywne, neutralne i negatywne na temat największych kantorów internetowych

Negatywne opinie o kantorach należą do rzadkości.


Odsetek pozytywnych opinii w łącznej ich liczbie odwraca nieco przedstawiony wcześniej ranking kantorów internetowych. Okazuje się, że wielkość platformy nie do końca współgra z poziomem zadowolenia klientów.

Od poziomu i jakości usług do poczty pantoflowej


Portal Opineo.pl pozwala na recenzowanie usług i produktów w kilku kategoriach. W odniesieniu do kantorów internetowych, najczęściej są to: ocena ogólna, poziom obsługi klienta, jakość wykonanej usługi oraz perspektywa polecenia przedsiębiorstwa znajomym. W każdej z tych kategorii wskazywać można różnice w ocenach poszczególnych kantorów.

fot. mat. prasowe

Odsetek pozytywnych opinii o największych kantorach internetowych

Najwięcej ocen pozytywnych zgromadził InternetowyKantor.pl.


Ogólna ocena największych kantorów internetowych


Ogólna ocena największych polskich kantorów internetowych prezentuje się korzystnie, niemniej pomiędzy poszczególnymi platformami widoczne są różnice. W dziesięciostopniowej skali aż 4 kantory uzyskały notę 9,6 pkt – ErgoKantor.pl, Kantoria.com, KantorOnline.pl oraz InternetowyKantor.pl. Najniższą ocenę ogólną przyznano portalowi WalutoBox.pl – 9,2 pkt.

fot. mat. prasowe

Ocena ogólna największych kantorów internetowych

Ogólna ocena największych polskich kantorów internetowych prezentuje się korzystnie.


Poziom obsługi klienta


Kolejną ocenianą kategorią jest poziom obsługi klienta. Najlepiej prezentują się tutaj dwa kantory (ErgoKantor.pl oraz KantorOnline.pl), które pochwalić mogą się oceną 9,6 pkt. Niższe noty zdobyły kantory internetowe, które przodują w największej łącznej liczbie opinii (Cinkciarz.pl – 9,5 pkt, InternetowyKantor.pl – 9,4 pkt). Ranking zamyka natomiast WalutoBox.pl (9,1 pkt).

fot. mat. prasowe

Poziom obsługi klienta w największych kantorach internetowych

Ranking zamyka natomiast WalutoBox.pl, któremu do liderów brakuje 0,5 pkt.


Jakość wykonanej usługi


Niemniej ważnym wyznacznikiem oceny jest jakość wykonanej usługi. Tutaj ponownie najwyższymi notami wykazać mogą się ErgoKantor.pl oraz KantorOnline.pl – 9,6 pkt, dalej znajduje się m.in. platforma Kantoria.com (9,5 pkt). Listę po raz kolejny zamyka WalutoBox.pl, ze średnią ocen równą 9,1 pkt.

fot. mat. prasowe

Jakość wykonanej usługi w największych kantorach internetowych

Najwyższymi notami wykazać mogą się ErgoKantor.pl oraz KantorOnline.pl


Warto jednak zauważyć, że w przypadku dwóch kantorów – Cinkciarz.pl oraz InternetowyKantor.pl – ocena jakości wykonanej usługi nie jest możliwa.

Polecenie firmy znajomym


Jako że dobre rekomendacje szybko się rozchodzą, możliwość polecenia firmy znajomym jest kategorią szczególnie istotną. Wybór kantoru internetowego, w którym będziemy chcieli wymienić walutę, jeszcze łatwiej niż opinie Internautów, rozstrzygną pozytywne doświadczenia znajomych. Najchętniej polecanymi kantorami w rankingu są ErgoKantor.pl, KantorOnline.pl, Kantoria.com oraz InternetowyKantor.pl (9,7 pkt). Najmniej użytkowników poleci WalutoBox.pl (9,3 pkt).

fot. mat. prasowe

Polecenie kantoru internetowego znajomym

Najchętniej polecanymi kantorami w rankingu są ErgoKantor.pl, KantorOnline.pl, Kantoria.com oraz InternetowyKantor.pl


Co opinie mówią o kantorach internetowych?


Statystyki i liczby to jedno, pozostają jeszcze słowa, pisane przez Internautów na temat poszczególnych kantorów internetowych. Jakie ich cechy są wskazywane w pozytywnych opiniach, a jakie kwestie pojawiają się najczęściej w neutralnych i negatywnych recenzjach? Warto sprawdzić. Szczególnie, że Opineo.pl podkreśla, że zamieszczane w portalu komentarze są wiarygodne i niezależne.

Zgodnie z kolejnością rankingu ocen ogólnych kantorów internetowych, zacznijmy od najwyżej notowanego ErgoKantor.pl. Użytkownik sabadell pisze:
„Bezproblemowe, korzystne i szybkie transakcje zasługują na pozytywną ocenę. Polecam z pełną odpowiedzialnością po kilku wykonanych operacjach”.
Jest to jedna spośród wielu pozytywnych opinii na temat tego kantoru. W neutralnych komentarzach pojawia się temat czasu oczekiwania na transfer środków (maksymalnie 2h to dla części klientów zbyt wiele). Kantor nie otrzymał żadnej opinii negatywnej.

Oceny portalu Kantoria.com są do siebie bardzo podobne. Przykładem może być zdanie użytkownika J. Kubera:
„Jak zawsze korzystnie, prosto, szybko i przyjemnie – polecam”.
Jeden średnio usatysfakcjonowany klient wskazuje na zbyt długi czas oczekiwania, natomiast jedyny niezadowolony – na bardzo niskie standardy obsługi klienta.

KantorOnline.pl uznawany jest przez użytkowniczkę Elżunia za: „Godny polecenia kantor internetowy. Przystępne ceny, sprawny czas wymiany i można dodatkowo dowiedzieć się o księgowaniu wymienionych walut”. Podobne cechy pojawiają się wśród plusów platformy, jednak do minusów często zaliczane są długi czas oczekiwania na przelewy oraz zdarzające się mocne opóźnienia w transferze środków.

Czwartą spośród najwyżej ocenianych platform jest InternetowyKantor.pl. Użytkownik Grzegorz podkreśla jej atuty:
„Bardzo dobry kurs, taniej niż w innych kantorach. Super szybka realizacja zlecenia i przelewów”
, niemniej dla pozostałych Internautów są one wadami. W opiniach neutralnych komentatorzy są niezadowoleni ze zbyt wysokich kursów wymiany (szczególnie w porównaniu z innymi wirtualnymi kantorami), krytycy podkreślają też zdecydowanie zbyt długi czas oczekiwania na środki.

Nieco niżej uplasował się DobryKantor.pl, przez użytkowniczkę Magdę chwalony: „Bardzo szybka realizacja przelewów, sprawnie działający internetowy kantor. Polecam”. Platforma nie otrzymała negatywnych komentarzy, a wśród neutralnych podkreśla się stosunkowo niski poziom obsługi klienta. Podobne noty zdobył Cinkciarz.pl, zbliżone są również opinie na jego temat. Wśród plusów:
„Wszystko szybko, sprawnie, czytelnie i przejrzyście. Polecam jak najbardziej!” (użytkownik keneda).
Wśród minusów jednak pojawiają się: terminowość realizacji usług i długi czas oczekiwania na przelew, a także nieodpowiednia obsługa klienta.

Na kolejnej pozycji – Walutomat.pl, o którym użytkownik Boguś wypowiada się w taki sposób:
„Super szybka wymiana, doskonała informacja o sposobie realizacji operacji”.
Internauci, pośród neutralnych i negatywnych opinii, wskazują jednak na wolne tempo przelewów, wysokie prowizje oraz kursy wyższe niż początkowo oferowane. Z kolei LiderWalut.pl (według opinii) ma następujące atuty:
„Jedne z najniższych kursów. Błyskawiczny przelew zwrotny. Możliwość składania zleceń 24/7. Brak konieczności zasilenia konta przed wymianą” (użytkownik Marek).
Kantor nie otrzymał dotychczas żadnej negatywnej opinii, w komentarzach neutralnych podkreśla się długi czas oczekiwania na realizację transakcji.

Na przedostatnim miejscu uplasował się RKantor.com, o którym użytkownik 3800 pisze:
„Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony szybkością wykonywanych operacji. Liczę, że tak pozostanie”.
W neutralnych i negatywnych opiniach do minusów funkcjonowania kantoru zalicza się prowizję za przelewy oraz niewygodę dokonywania wpłat i wypłat w oddziałach. Co ciekawe, w przypadku kantoru internetowego to dodatkowa możliwość, uzupełniająca działalność wirtualną, a jednak w znaczny sposób wpływająca na oceny.

Ranking zamyka WalutoBox.pl. Przez użytkowniczkę Anitę chwalony –
„Jestem zadowolona z obsługi klienta oraz szybkości działania i przewalutowywania. Strona jest jasna i przejrzysta”
, jednak równocześnie krytykowany za zbyt długi czas oczekiwania na przelewy oraz relatywnie wysokie prowizje.

Co więcej?


Kantory internetowe to z pewnością wartościowa alternatywa dla placówek stacjonarnych. Ich podstawowym atutem jest możliwość dokonywania transakcji bez wychodzenia z domu, a także z każdego miejsca, w którym możemy połączyć się z siecią (choć część platform, jak np. ErgoKantor.pl, oferuje również obsługę telefoniczną). Co szczególnie wygodne – niektóre z nich działają całodobowo.

Szybkość transferu środków, a w przypadku poszczególnych kantorów także brak prowizji i opłat za przelewy, w połączeniu z korzystniejszymi kursami niż w kantorach stacjonarnych są zaletami, przyciągającymi coraz większe grono klientów. Opinie społeczności internetowej jedynie to potwierdzają.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Kantory internetowe oczami klientów

    MalgorzataVitk / 2018-01-24 01:39:26

    E-kantor daje więcej możliwości niż tradycyjny, można np. taniej przesyłać pieniądze z zagranicy sprawnym transferem przy korzystnym przewalutowaniu, jest tu też sporo nowoczesności, mianowicie z Gieldawalut.com wymieniałam przez internet na smartfonie- fajne dla podróżujących oraz przedsiębiorców będących w wiecznym pośpiechu. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Kantory internetowe oczami klientów

    Oskar34 / 2018-04-27 23:30:17

    Sprowadzam z zagranicy samochody, jestem pasjonatem motoryzacji, wiele czasu spędzam w pracy, kantor internetowy bardzo usprawnia platności w takim czy innym biznesie. Przez Pluskantor.pl nie tylko kupuję walutę ale też placę kontrahentom, głównie w EUR. Oplaca się i pod kątem oszczędności czasu i pieniędzy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: