eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wymiana walut: jak oszczędzić?

Wymiana walut: jak oszczędzić?

2014-04-01 10:01

Wymiana walut: jak oszczędzić?

Korzystaj z promocji w e-kantorach © Halfpoint - Fotolia.com

W okładaniu pieniędzy Polacy nie osiągają zbyt dużych sukcesów, tłumacząc się przeważnie brakiem wolnych środków. Tymczasem okazuje się, że pewne oszczędności można poczynić niemal mimochodem, nie przepłacając np. przy zakupie obcych walut. Internetowykantor.pl przygotował zbiór zasad, którymi powinien kierować się każdy, kto ma do czynienia z wymianą walut i chce na niej oszczędzić.

Przeczytaj także: Kantory internetowe: jakie sztuczki stosują?

Sprawdzaj kursy walut

Do sprawdzenia kursów walut z pewnością nie potrzeba rozległej wiedzy na temat świata finansów. Warto zatem, chociażby od czasu do czasu, zerknąć, jak się one kształtują.

Szybkie spojrzenie na tygodniowy czy miesięczny wykres kupna lub sprzedaży waluty, od razu pokaże nam krótką tendencję. Wtedy możemy podjąć decyzję, czy warto danego dnia kupić walutę czy może korzystne będzie poobserwować kursy przez najbliższe dni. Nie jest to co prawda jedyna kwestia, którą powinniśmy poddać analizie, ale sprawdzenie aktualnego kursu a nie kupowanie w ciemno pozwoli nam nie przepłacać.

Nie kupuj waluty na ostatnią chwilę przed spłatą kredytu czy wyjazdem na wakacje

Analizy liczby transakcji dokonywanych w serwisie Internetowykantor.pl pokazują wzmożony ruch klientów np. w okresie spłat kredytu i w miesiącach wakacyjnych. Trudno dokładnie przewidzieć, jak będzie się wtedy kształtował kurs walut, dlatego nie warto wstrzymywać się z kupnem waluty do ostatniego dnia. Może się bowiem zdarzyć, że kurs będzie wtedy szybował w górę, co podniesie wartość i tak wysokiej raty kredytu.

Kupuj walutę na zapas

Jeśli dysponujesz oszczędnościami, warto rozważyć kupienie waluty na zapas. Zdarzają się bardzo korzystne na przestrzeni miesiąca czy kwartału kursy.

Załóż bezpłatnie konto walutowe bez wychodzenia z domu

Konto walutowe, które jest niezbędne do korzystania z e-kantorów, przyda się także do zakupów w zagranicznych e-sklepach czy podczas wyjazdu zagranicę. I tak np. podróżując po strefie euro, pieniądze możesz bezpośrednio wypłacić z konta walutowego. Nie poniesiesz wtedy kosztów przewalutowania pieniędzy ze złotówek na euro.

fot. Halfpoint - Fotolia.com

Korzystaj z promocji w e-kantorach

E-kantory często oferują swoim klientom wymiany na specjalnych warunkach, po obniżonym spreadzie (różnica między kurem kupna i sprzedaży). Opcje takie dostępne są w ramach np. akcji happy hours, konkursów czy po udostępnieniu kodów promocyjnych.


Jedziesz zagranicę – zabierz ze sobą kartę walutową

Kolejną opcją wspierającą oszczędzanie na wymianie walut jest karta płatnicza wydana do konta walutowego. Jest zawsze w tej samej walucie, w której mamy konto. Płacąc nią w sklepie zagranicą, nie ponosimy kosztów przewalutowania, jak byłoby gdybyśmy zapłacili kartą wydaną do konta prowadzonego w złotówkach. Karty takiej możesz także użyć zagranicą do wypłaty środków z bankomatu.

Korzystaj z promocji w e-kantorach

E-kantory często oferują swoim klientom wymiany na specjalnych warunkach, po obniżonym spreadzie (różnica między kurem kupna i sprzedaży). Opcje takie dostępne są w ramach np. akcji happy hours, konkursów czy po udostępnieniu kodów promocyjnych. Warto śledzić działania serwisów wymiany walut w mediach społecznościowych i na ich stronach internetowych. To tam można znaleźć informacje o aktualnych promocjach.

Niektóre serwisy oferują także możliwość przyłączenia się do programu punktowego. Dla przykładu, w Internetowykantor.pl otrzymać można punkty na wymianę bez spreadu za polecenie znajomego.

Jeśli wymieniasz dużo i często, np. jako firma - negocjuj warunki kupna i sprzedaży waluty

Im większe kwoty wymieniasz online, tym większe będą Twoje oszczędności. E-kantory często oferują możliwość negocjowania kursu w przypadku większych wymian. Dlatego jeśli planujesz takie transakcje, warto skontaktować się biurem obsługi klienta e-kantoru.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • oszczędzam wymeiniając walutę przez Internet

  MalgorzataVitk / 2014-05-23 09:29:07

  Bardzo dużo można zaoszczędzić na wymianie walut online. Ja korzystając z kantoru Amronet.pl co miesiąc oszczędzam min. 70 zł (jeśli kupuję walutę tylko na potrzeby kredytu), a bywa że też więcej. Kantor nie pobiera spreadu, tylko stałą prowizję i bardzo często organizuje promocje, np. aż o połowę taniej przez cały rok! Co w praktyce oznacza, że jedyną opłatą przez cały ten okres jest prowizja w wysokości 0,1%. Kursy także są atrakcyjne, dodatkowo z możliwością negocjacji albo wystawienia waluty po własnym. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • jeszcze o kartach walutowyc

 • Re: Wymiana walut: jak oszczędzić?

  Martama / 2018-08-30 01:57:55

  Tak naprawdę już samo to, że wymienia się walutę w kantorze online powoduje że oszczędzamy, z bardzo prostego powodu; kursy są znacznie atrakcyjniejsze. A z promocji też korzystać warto. Jedną z takich dzięki której naprawdę wiele zyskałam było darmowe przewalutowanie za pośrednictwem Pluskantor.pl. Pierwszą wymianę do 5000 tak się właśnie realizuje tutaj, bez spreadu, prowizji, bez kompletnie żadnego kosztu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: