eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 3 powody, które sprawiają, że ubezpieczenie szkolne jest nieopłacalne

3 powody, które sprawiają, że ubezpieczenie szkolne jest nieopłacalne

2016-08-30 12:06

3 powody, które sprawiają, że ubezpieczenie szkolne jest nieopłacalne

Dlaczego szkolne ubezpieczenia są często nieopłacalne? © contrastwerkstatt - Fotolia.com

50 zł za sumę ubezpieczenia sięgającą 10 000 zł wydaje się dobrą propozycją. Wielu rodziców bez zastanowienia przystaje więc na taką ofertę i wykupuje szkolne ubezpieczenie NNW, wierząc, że właśnie zapewnili dziecku doskonałą ochronę. Jak jest w rzeczywistości?
Większość szkół umożliwia rodzicom wykupienie grupowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Niestety, taka polisa rzadko okazuje się opłacalna. Dlaczego? Powodów jest wiele – oto 3 najważniejsze.

1. Suma ubezpieczenia jest za niska


Standardowa polisa NNW oferowana przez szkołę ma sumę ubezpieczenia wynoszącą ok. 10 000 zł. Co to oznacza w praktyce?
W przypadku polis NNW kwota odszkodowania zależy od tabeli norm procentowego uszczerbku na zdrowiu – tłumaczy Paweł Kuczyński z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. - W takiej tabeli wymienione są najróżniejsze urazy i do każdego z nich przypisany jest określony procent. Jeśli przy danej kontuzji wymienione jest 10%, oznacza to, że poszkodowany otrzyma 10% sumy ubezpieczenia.

Dzieciom wypadki przydarzają się dość często, ale większość z nich to, na szczęście, drobne urazy, np. wybicie zęba. Tego typu zdarzenia ocenione są zwykle w tabeli na ok. 5%. Przy sumie ubezpieczenia wynoszącej 10 000 zł oznacza to, że dziecko otrzyma w ramach odszkodowania jedynie kilkaset złotych.

2. Polisa obejmuje za mało zdarzeń


Wiele tanich polis grupowych NNW zawiera listę zdarzeń (często z przypisanymi do nich warunkami, uściślającymi co precyzyjnie ubezpieczyciel ma na myśli), za które dziecko może otrzymać odszkodowanie. Jeśli przydarzy się coś spoza tej, niezbyt rozbudowanej, listy, o pieniądzach można zapomnieć.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Dlaczego szkolne ubezpieczenia są często nieopłacalne?

Niebezpieczne jest opieranie całej ochrony wyłącznie na szkolnej polisie. Zwłaszcza jeśli płacimy za nią, nie widząc wcześniej ani przez moment warunków ubezpieczenia.


3. Ubezpieczenie zawiera tylko NNW


Jeśli kupujemy indywidualne ubezpieczenie, towarzystwa prześcigają się w wymienianiu usług, które otrzymamy oprócz NNW. Domowa wizyta lekarza, indywidualne lekcje w domu, odszkodowanie za rehabilitację – to tylko niektóre z propozycji towarzystw.

Kiedy kupujemy polisę grupową, sytuacja wygląda często zupełnie inaczej. Nierzadko odpowiedzialność ubezpieczyciela kończy się na wypłaceniu odszkodowania o wysokości wyliczonej na podstawie tabeli uszczerbku na zdrowiu.

Czy kupować szkolne ubezpieczenie NNW?


A zatem nie warto kupować szkolne polisy? Nie do końca.
W przypadku polis NNW można otrzymać wiele odszkodowań za to samo zdarzenie – przypomina Paweł Kuczyński. - Dlatego możemy wykupić dziecku dopasowaną do niego indywidualną polisę, a dodatkowo zapłacić za ubezpieczenie oferowane przez szkołę.

Niebezpieczne jest jednak opieranie całej ochrony wyłącznie na szkolnej polisie. Zwłaszcza jeśli płacimy za nią, nie widząc wcześniej ani przez moment warunków ubezpieczenia.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Dziecko w przedszkolu

  Magda_1971 / 2016-08-30 15:59:51

  Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2016-08-30 16:17:43)

  Nie do końca się zgodzę, ja dziecku na nnwszkolne.com kupiłam SU 30000 zł za ok 60 zł , może zna ktoś tą firmę , czy mają dobre ubezpieczenie bo już sama nie wiem co o tym wszystkim myśleć :-( odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: 3 powody, które sprawiają, że ubezpieczenie szkolne jest nieopłacalne

  wlodiej / 2016-09-02 14:27:49

  ja oprócz standarowych polis, korzystam też z ubezpieczeń ochrony prawnej, które daje mi bezpieczeństwo na wypadek jakiegoś zdarzenia. Nie warto oszczędzać na zdrowiu, a wiadomo jak jest z TU u nas – lubią się migać od odszkodowań. a ubezpieczenie ochrony prawnej daje nam także pewność, że jak się taka sytuacja zadzieje, adwokat pociągnie temat i nie trzeba się będzie o nic martwić.
  odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: