eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Na wakacjach nie przepłacaj za przewalutowanie

Na wakacjach nie przepłacaj za przewalutowanie

2014-06-26 11:19

Na wakacjach nie przepłacaj za przewalutowanie

Na wakacjach nie przepłacaj za przewalutowanie © pogonici - Fotolia.com

Planujesz wyjazd zagraniczny na wakacje? Zaplanuj też, jak zorganizujesz pieniądze, które zabierzesz ze sobą. Aby nie przepłacać na przewalutowaniach, warto rozważyć założenie konta walutowego i zamówienie walutowej karty płatniczej. Pieniądze można bezpiecznie i taniej wymienić w e-kantorze przez internet.

Przeczytaj także: Gdzie po tanie waluty na wakacje za granicą?

Tylko gotówka w portfelu czy karta płatnicza do złotówkowego konta bankowego na zagranicznych wakacjach? To już przeżytek. Gotówkę możemy zgubić lub może zostać nam skradziona, a płacąc za granicą zwykłą kartą do konta w złotówkach przepłacimy na przewalutowaniu. Co zrobić, by mieć pod ręką pieniądze i korzystać z nich w bezpieczny sposób, a do tego jeszcze oszczędzać?

Po pierwsze konto walutowe

Założenie konta walutowego w większości banków jest bezpłatne. Najpopularniejsze są rachunki w podstawowych walutach takich jak euro, dolar amerykański, frank szwajcarski i funt brytyjski. Posiadając konto walutowe, możemy wypłacać bezpośrednio z niego walutę w bankach bez dodatkowej straty na przewalutowaniu, jak byłoby, gdybyśmy posiadali tylko konto prowadzone w złotówkach. Dla porównania, gdy wypłacamy za granicą euro kartą płatniczą złotówkową z konta w złotówkach, kurs może wynieść nawet 4,5 zł. W tym czasie kurs w e-kantorze to 4,17 zł. I to nie koniec opłat. Bank pobierze również od nas prowizję za wypłatę gotówki w wysokości 2-3,5% (min. 6-10 zł).

Po drugie walutowa karta płatnicza

Mając konto walutowe, warto również zamówić do niego kartę płatniczą. Będziemy mogli wypłacać nią pieniądze z bankomatów podczas zagranicznych wakacji i płacić za zakupy w sklepach. - Wszystkie transakcje dokonane kartą walutową są rozliczane w walucie karty. Dzięki temu np. w strefie euro zapłacimy euro ściągniętymi bezpośrednio z naszego konta w euro, a nie euro wymienionymi przez bank ze złotówek zgromadzonych na polskim koncie – wyjaśnia Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat. Aby zminimalizować koszty, wybierając kartę płatniczą do konta walutowego warto zwrócić uwagę na prowizję za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą oraz koszt prowadzenia konta. - Na rynku można znaleźć ciekawe finansowo produkty walutowe. Wcześniejsze rozeznanie się pozwoli nam na nieprzepłacanie na zagranicznych wakacjach. Informacji możemy szukać w bankach i w internecie - zachęca Tomasz Górski.

fot. pogonici - Fotolia.com

Na wakacjach nie przepłacaj za przewalutowanie

Gotówkę na wakacyjny wyjazd możemy wymienić w banku lub tradycyjnym kantorze. Wymaga to jednak odwiedzenia tych miejsc. Możemy jednak zrobić to bez wychodzenia z domu, przez internet.


Po trzecie wymiana walut

Gotówkę na wakacyjny wyjazd możemy wymienić w banku lub tradycyjnym kantorze. Wymaga to jednak odwiedzenia tych miejsc. Możemy jednak zrobić to bez wychodzenia z domu, przez internet. - Korzystając z internetowych kantorów, zaoszczędzimy także środki na dodatkowe atrakcje podczas wakacji. Spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą waluty, jest tu bowiem nawet o kilkadziesiąt groszy niższy niż w bankach czy kantorach – dodaje Tomasz Górski. I tak np. przy kursie 4,3 zł za euro w banku, w e-kantorze zapłacimy 4,17 zł, na dolarze różnica wynosi około 7-10 groszy. Nie musimy też martwić się, że zabraknie nam waluty. Dodatkowe środki możemy w każdej chwili wymienić przez internet w e-kantorze i dalej cieszyć się wakacjami.

Obecnie na polskim rynku działa około 50 serwisów wymiany walut. Korzysta z nich już pół miliona Polaków, którzy w minionym roku wymienili walutę na kwotę 20 mld zł.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Nie przepłacając i wygodnie

    MalgorzataVitk / 2017-06-07 21:44:06

    Na pewno się nie przepłaci wymieniając w e-kantorze, a można to zrobić tak samo będąc w Polsce jak i już za granicą. Ja w Amronet kupuję walutę, a po przelaniu na konto walutowe, wypłacam już za granicą będąc. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Na wakacjach nie przepłacaj za przewalutowanie

    Martama / 2018-06-06 22:17:31

    Czy to na wakacjach, urlopie czy też w innej sytuacji da się na wymianie waluty nie przepłacić a wręcz zaoszczędzić. Mamy teraz duży wybór kantorów internetowych z bardzo korzystnymi kursami, do tego warto też założyć sobie darmowe konto walutowe, aby za granicą móc płacić kartą do rachunku w walucie bez obciążeń lub wybrać gotówkę. Sama taki rachunek posiadam, a przewalutowania teraz najczęściej realizuję przez gieldawalut.com i w zależności od tego na jaki cel albo odsyłam pieniądze na swoje konto albo robię transfer prosto z kantoru za granicę jak mam jakąś płatność tego typu do uregulowania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: