eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › SEPA już w całej Europie. Przelew w euro dojdzie w 1 dzień

SEPA już w całej Europie. Przelew w euro dojdzie w 1 dzień

2016-11-23 10:22

SEPA już w całej Europie. Przelew w euro dojdzie w 1 dzień

SEPA © vege - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Już jest. Jednolity Obszaru Płatności w Euro (SEPA) obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Na jego pełne wdrożenie Euroland miał czas do lutego br. Kraje spoza strefy euro, w tym również Polska, musiały dostosować się do rozporządzenia Unii Europejskiej do 31 października. Harmonizacja z nowym standardem dobiegła końca, można więc oczekiwać, że przesyłanie pieniędzy w euro stanie się o wiele bardziej efektywne.

Przeczytaj także: Europejskie firmy nie są gotowe na SEPA

Nadrzędnym celem inicjatywy SEPA (z ang. Single Euro Payments Area – Jednolity Obszar Płatności w Euro) jest wprowadzenie jednolitych i spójnych reguł płatności w euro wewnątrz Unii Europejskiej oraz pomiędzy krajami, które biorą udział w tym projekcie (państwa członkowskie oraz Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria). To bez wątpienia ważny krok w kierunku restrukturyzacji i harmonizacji rynku, który - dzięki wprowadzeniu wspólnych zasad i standardów - wywiera istotny wpływ na cały wachlarz instrumentów płatniczych.

SEPA to przede wszystkim prostota. Do wykonania przelewu w euro nie jest bowiem potrzebna znajomość identyfikatora BIC. Wystarczy, że osoba zlecająca transakcję zna, stosowany przez znakomitą większość banków, numer konta odbiorcy w formacie IBAN. Proces przekazywania pieniędzy jest także szybki. SEPA wymaga, aby adresat otrzymał przelew nie później niż w następnym dniu roboczym. Istotne jest również to, że pieniądze można podjąć w każdym banku, który funkcjonuje w kraju biorącym udział w programie. Sprawy mają się podobnie w przypadku kart płatniczych - powinny być one akceptowane we wszystkich państwach, które wdrożyły standard SEPA.
– Prowadzony przez KIR system rozliczeń międzybankowych w euro, Euro Elixir, od momentu uruchomienia jest w pełni zgodny ze standardami europejskimi. Nasz system jest również na bieżąco modyfikowany, by odpowiadać wymogom nowych regulacji, jakie w zakresie rozliczeń określa Unia Europejska – podkreśla Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Liczba transakcji przetwarzanych w systemie Euro Elixir, od momentu wdrożenia w 2005 r., stale rośnie. W pierwszym roku funkcjonowania systemu, KIR rozliczył w nim ponad 544 tys. komunikatów o wartości ponad 2 mld euro. Obecnie, tylko w jednym miesiącu, Euro Elixir przetwarza średnio 1,7 mln przelewów o wartości ok. 9,2 mld euro. Od początku uruchomienia systemu, przeprowadzono w nim ponad
100 mln transakcji na kwotę ponad 536 mld euro.

Przydatne linki:
Sesje elixir


Największą liczbę transakcji międzynarodowych w systemie Euro Elixir wymieniamy z naszymi zachodnimi sąsiadami. W okresie styczeń-październik 2016 r. liczba komunikatów wysłanych
do i z Niemiec wyniosła 6,5 mln, a ich łączna wartość przekroczyła 29 mld euro. Na drugim miejscu znalazła się Holandia. Liczba transakcji z tym krajem w pierwszych dziesięciu miesiącach roku osiągnęła 2,9 mln, a ich wartość – 6 mld euro. Trzecie miejsce pod względem intensywności rozliczeń zajmuje Francja, z którą w tym okresie wymieniliśmy ponad 803 tys. transakcji o wartości 4,8 mld euro.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość transakcji w systemie Euro Elixir

Liczba i wartość transakcji w systemie Euro Elixir rośnie nieustająco.


Uruchomienie systemu Euro Elixir, pierwszej w Polsce usługi umożliwiającej realizację detalicznych przelewów w euro, było elementem procesu integracji Polski z UE i wsparło rozwój gospodarki. Jako jedyna izba rozliczeniowa w tej części Europy, KIR niemal od razu po wstąpieniu naszego kraju do UE stał się istotnym podmiotem infrastruktury płatniczej w euro.
– Dzięki Euro Elixir polscy przedsiębiorcy, prowadzący działalność na rynku europejskim, zyskali dostęp do usługi pozwalającej im realizować płatności w euro pomiędzy rachunkami bankowymi w kraju i za granicą, co usprawniło współpracę z zagranicznymi kontrahentami i przyczyniło się do wzrostu wymiany handlowej z krajami Unii Europejskiej – komentuje Tomasz Jończyk.

W momencie udostępnienia usługi (w marcu 2005 r.) Euro Elixir służył do realizacji lokalnych przelewów w euro, zlecanych na terenie Polski. Dwa miesiące później – w maju 2005 r. – został połączony za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego z paneuropejską izbą rozliczeniową STEP2, umożliwiając realizację transakcji w ramach całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W czerwcu 2009 r. rozrachunek systemu Euro Elixir został przeniesiony na platformę Europejskiego Banku Centralnego i odbywa się z wykorzystaniem polskiego komponentu TARGET2-NBP. Z kolei uruchomienie pod koniec 2010 r. wymiany płatności w europejskiej sieci EACHA zapewniło systemowi Euro Elixir odpowiednią dywersyfikację kanałów rozliczeniowych, umożliwiając dodatkowo (obok STEP2) wymianę płatności transgranicznych bezpośrednio pomiędzy lokalnymi systemami rozliczeniowymi. W rezultacie nastąpiło dalsze uproszczenie przelewów transgranicznych i obniżenie kosztów z nimi związanych. Między innymi dzięki wdrożeniu tych standardów Polacy mogą obecnie dokonywać przelewów w europejskiej walucie równie szybko i bezpiecznie jak mieszkańcy eurolandu. W 2017 roku zaplanowane jest wdrożenie w systemie Euro Elixir kolejnej formy płatności w standardzie SEPA – polecenia zapłaty (SDD – SEPA Direct Debit).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

    • pawel19995 / 2018-11-20 14:37:30

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: