eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › SWIFT bez tajemnic czyli jak przelać pieniądze za granicę?

SWIFT bez tajemnic czyli jak przelać pieniądze za granicę?

2014-10-01 12:49

SWIFT bez tajemnic czyli jak przelać pieniądze za granicę?

Jak przelać pieniądze za granicę? © giovanni cardillo - Fotolia.com

Jeśli chcemy przelać pieniądze z polskiego konta bankowego na rachunek za granicą, nie musimy wcale otwierać konta walutowego. W ofercie banków istnieją różne rozwiązania, które nam w tym pomogą, ale warto wiedzieć czym się różnią i z jakimi kosztami mogą się wiązać. W przypadku, gdy zamierzamy wysłać pieniądze w euro, a dodatkowo zarówno nasz, jak i docelowy bank należy do Jednolitego Obszaru Płatniczego Euro (SEPA), najkorzystniej będzie wybrać przelew w systemie EuroELIXIR, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Przeczytaj także: Jak korzystnie przelewać pieniądze do Polski pracując za granicą?

Sytuacja nieco się jednak komplikuje, gdy chcemy wysłać pieniądze poza tę strefę. W takim przypadku jedną z kilku dostępnych możliwości jest skorzystanie z systemu SWIFT, czyli międzynarodowej platformy służącej do transmisji danych finansowych - w tym do wykonywania transgranicznych operacji pomiędzy bankami.

Najprostszą metodą realizacji przelewu zagranicznego jest skorzystanie z systemu EuroELIXIR. Jest to międzybankowy system rozliczeń płatności w euro, który w Polsce działa z powodzeniem od niespełna 10 lat. Trzeba jednak pamiętać, że z przelewów EuroELIXIR można skorzystać wyłącznie wtedy, gdy mamy do czynienia z walutą euro, a banki nadawcy i odbiorcy przelewu są członkami SEPA. Strefa SEPA obejmuje w tej chwili 33 kraje europejskie, w tym Polskę.

Koszt przelewu wykonywanego w systemie EuroELIXIR jest ustalany indywidualnie przez banki, które zamieszczają tę informację w swoich tabelach opłat i prowizji. Możemy zatem jeszcze przed dokonaniem przelewu zweryfikować w łatwy sposób, jaka będzie całkowita cena usługi. A jeśli musimy przelać pieniądze poza strefę SEPA? W takim przypadku mamy do dyspozycji kilka różnych metod płatności. Jedną z nich jest przelew SWIFT.

fot. giovanni cardillo - Fotolia.com

Jak przelać pieniądze za granicę?

Najlepiej wybrać przelew w systemie EuroELIXIR, jeśli pieniądze są wysyłane poza strefę SEPA - można skorzystać z systemu SWIFT.


SWIFT to skrót od Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to międzynarodowa organizacja założona w 1973 r., której celem było powołanie i utrzymanie sieci telekomunikacyjnej służącej do wymiany informacji pomiędzy bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. Obecnie SWIFT zrzesza ponad 10,6 tys. instytucji finansowych z 212 krajów.

Wiemy, że banki i inne instytucje na całym świecie wykorzystują SWIFT do wymiany płatności już od ponad 30 lat, ale w jaki sposób ten system może być użyteczny dla Kowalskiego?
Zastosowań jest bardzo wiele. Za pomocą systemu SWIFT możemy np. przelać zaliczkę za nocleg w hotelu za granicą, zapłacić za towar kupiony przez Internet czy czesne za studia w innym kraju, a przedsiębiorcy mogą za jego pomocą dokonać zapłaty za wykonaną usługę lub sprzedany towar - wymienia Grażyna Cheetham, Zastępca Dyrektora Linii biznesowej rozliczenia w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A. – Jako coraz bardziej otwierające się na świat społeczeństwo odczuwamy więcej potrzeb związanych z transferem pieniędzy za granicę, do czego w dużej mierze przyczynia się wciąż postępująca globalizacja – dodaje Grażyna Cheetham.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: