eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia VI 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia VI 2016

2016-07-15 13:19

TFI: sprzedaż i umorzenia VI 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia VI 2016 © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jeśli ktoś spodziewał się, że czerwiec będzie kontynuował majową, dobrą passę na rynku TFI, może czuć rozczarowanie. Odnotowany przed miesiącem bilans wpłat i umorzeń okazał się najgorszym, jaki odnotowano od początku bieżącego roku. Są jednak i takie fundusze, które ciągle nie tracą formy.

Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia V 2016

O ile majowe statystyki cieszyły najlepszymi w bieżącym roku wynikami, o tyle już czerwiec przyniósł zgoła odmienną sytuację - z funduszy odpłynęło niemal 230 mln zł, a więc nieco więcej niż w styczniu br. Jeżeli jednak przyjrzeć się całemu półroczu, to sytuacja nie przedstawia się beznadziejnie.
- Słowo zmienność możemy w tym roku odmieniać przez różne przypadki. Warto jednak pamiętać, że na rynek, w dużej mierze dzięki funduszom rynku niepublicznego i absolutnej stopy zwrotu, trafiło już prawie pół miliarda złotych – mówi prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

Niezbyt dobry wynik czerwcowego salda wpłat i umorzeń to efekt przede wszystkim umorzeń funduszy związanych z rynkiem akcji, głównie tych uniwersalnych. Zanotowały one wynik tylko nieznacznie lepszy, niż ten z początku roku (obydwa miesiące to łączne saldo w okolicach -800 mln zł). Przyglądając się jednak dużej niepewności co do kształtu polskiego rynku kapitałowego, chyba nie ma co się dziwić takiemu podejściu inwestorów. Równocześnie wciąż bardzo niskie stopy procentowe nie zachęcają specjalnie do przeniesienia środków, jak często to ma miejsce w takich sytuacjach, do funduszy gotówkowych i pieniężnych. W czerwcu ubyło z nich -144 mln zł, choć warto zauważyć, że jak dotychczas łączny ich wynik to już prawie +900 mln zł.

Skoro o pozytywach mowa, to nie można nie zauważyć kontynuacji sukcesu funduszy absolutnej stopy zwrotu. Czerwiec był kolejnym dobrym miesiącem dla tej kategorii, gdyż trafiło do nich ponad +170 mln zł, a w tym roku saldo przekroczyło magiczną granicę +1 mld zł. To czyni z tych funduszy najlepszą, oprócz funduszy rynku niepublicznego, kategorię inwestycyjną.

W poprzednim raporcie pisaliśmy o napływie do funduszy dłużnych, jako raczej pewnym „one-off”. Czerwcowe dane zdają się to potwierdzać: po dobrym wyniku w maju (+367 mln zł), w czerwcu kategoria ta zanotowała symboliczną stratę (-26 mln zł). Warto tu zwrócić uwagę na pozytywny wpływ rynku obligacji korporacyjnych: do funduszy z nimi związanych płynie strumień gotówki, niezmiennie od marca tego roku. Łącznie, w ciągu minionych sześciu miesięcy, trafiło do nich prawie +50 mln zł.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Po dobrym maju nadszedł słaby czerwiec.


W podobnej retoryce, jak w przypadku funduszy dłużnych, warto rozpatrywać ruchy na funduszach rynku niepublicznego. Po ponad +520 mln zł napływu w maju, w ubiegłym miesiącu inwestorzy wpłacili do nich ponad + 700 mln zł. Miesięczne fluktuacje mają mniejsze znaczenie, gdy spojrzy się na tę kategorię z perspektywy półrocznej: prawie +2 mld zł nowych środków, to element, którego nie można pominąć w analizie rodzimego sektora funduszy inwestycyjnych.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Jedną z najbardziej popularnych kategorii inwestycyjnych w czerwcu były fundusze absolutnej stopy zwrotu.


Informacje o raporcie:


Raport powstał na bazie 527 funduszy, które zaraportowały do IZFiA. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych, działa na mocy ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych. Izba została powołana 28 października 2004 roku (wcześniej – od 1997 roku środowisko było reprezentowane przez Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, którego następcą jest Izba). Członkami Izby jest obecnie 17 działających w Polsce towarzystw funduszy inwestycyjnych. Do Izby należy również 4 agentów transferowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: