eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › W Dzień Dziecka porozmawiajmy o finansach

W Dzień Dziecka porozmawiajmy o finansach

2016-06-01 12:31

W Dzień Dziecka porozmawiajmy o finansach

Porozmawiajmy z dzieckiem o finansach © Oksana Kuzmina - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Dziś Dzień Dziecka. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o nieco przyziemnej, ale istotnej sprawie - rozmowach o finansach. Najczęściej toczą się one w dorosłym gronie, ale warto pamiętać, aby choć od czasu do czasu angażować w nie najmłodszych. Edukacja ekonomiczna w dzieciństwie zwiększa prawdopodobieństwo wyrobienia w dziecku właściwych nawyków finansowych, dzięki czemu stanie się ono świadomym konsumentem, umiejętnie radzącym sobie z zarządzaniem swoim portfelem. Brzmi niemal jak truizm, tymczasem z badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy wynika, że niemal połowa z nas nie rozmawia z dziećmi na tematy związane z finansami.

Przeczytaj także: 2/3 Polaków nagradza dzieci za wyniki w nauce

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci sprawnie zarządzały swoimi pieniędzmi w przyszłości, nie możemy izolować ich od kwestii związanych z finansami, mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Od najmłodszych lat powinniśmy zaznajamiać je z podstawowymi mechanizmami finansowymi, powierzając im drobne kwoty lub zabierając na zakupy. Tymczasem z naszych badań wynika, że kieszonkowe daje swoim dzieciom 1/ 3 rodziców z grupy respondentów.

Czy dziecko jest w stanie nauczyć się zarządzania budżetem? Jak najbardziej. Podstawą tej edukacji powinna być zwykła rozmowa. Niestety okazuje się, że niemal połowa polskich rodziców nie włącza najmłodszych w dyskusje na temat finansów. W świat domowej ekonomii wprowadza swoje pociechy zaledwie co piąty rodzic, jeszcze mniejsza grupa (17%) zachęca dziecko do oszczędzania pieniędzy, a zaledwie 7% zakłada mu konto (lub subkonto) w banku.

Doskonałym narzędziem do nauki gospodarowania pieniędzmi, a także zachętą do ich odkładania, może być np. tak prozaiczna czynność, jak regularne wypłacanie nawet symbolicznego kieszonkowego. Z badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy wynika jednak, że kieszonkowe daje swoim dzieciom jedynie 35% rodziców., Z drugiej strony aż 15% respondentów deklaruje, że dziecko otrzymuje pieniądze na wszystko czego potrzebuje bez konieczności przekazywania mu kieszonkowego. Takie rozwiązanie, nie tylko nie uczy zarządzania środkami, ale wręcz przeciwnie prowadzi do wykształcania złych nawyków np. nieumiejętności oszczędzania czy rozrzutności.

fot. mat. prasowe

Rozmowy o finansach

W większości rodzin nie unika się rozmów na tematy związane z finansami

fot. mat. prasowe

Podejmowanie decyzji finansowych

Połowa rodzin decyzje finansowe podejmuje wspólnie


Sumy wypłacanego dzieciom kieszonkowego bywają różne, najczęściej są to kwoty nieprzekraczające 50 zł (57 proc.), co czwarty rodzic przeznacza na ten cel od 50 do 100 zł. Dzieci otrzymujące co miesiąc więcej niż 100 zł to rzadkość – tak hojnych jest tylko 17 proc. rodziców dających swoim pociechom kieszonkowe.

fot. mat. prasowe

Dzieci a finanse

19% respondentów angażuje dziecko w zakupy i porównywanie cen w sklepie

fot. mat. prasowe

Kieszonkowe

65% badanych przyznało, że dziecko nie otrzymuje kieszonkowego


Wczesne wypracowanie nawyku odkładania nawet małych kwot pomoże osiągnąć sukces w świadomy planowaniu wydatków w dorosłym życiu Warto uświadamiać dziecku, że ilość pieniędzy w naszym posiadaniu nie jest nieograniczona i pokazać, w jaki sposób planujemy wydatki jako rodzina. Zabierajmy nasze pociechy do sklepu, pokazujmy, jak porównujemy ceny, niech na tej podstawie uczą się racjonalnego podejścia do pieniędzy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: