eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kieszonkowe dla dziecka: skarbonka czy konto?

Kieszonkowe dla dziecka: skarbonka czy konto?

2013-09-18 00:13

Kieszonkowe dla dziecka: skarbonka czy konto?

Jak bezpiecznie dawać dziecku kieszonkowe? © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jednym z warunków przygotowania dziecka do radzenia sobie w dorosłym życiu jest nauczenie go odpowiedzialności finansowej. Jak wskazuje ekspert Expandera, najlepszym sposobem na rozpoczęcie takiej edukacji jest regularne dawanie kieszonkowego. Dysponując własnym kapitałem nasza pociecha metodą prób i błędów będzie mogła sama zrozumieć czym są pieniądze i jak z nimi postępować. To lekcja, której efekty widać będzie w jej dorosłym życiu.

Przeczytaj także: Edukacja finansowa dzieci: kieszonkowe podstawą

Dawanie dziecku kieszonkowego można rozpocząć już od wczesnych lat – wtedy, gdy uczy się ono liczyć i zaczyna rozumieć czym jest pieniądz. Decyzja o rozpoczęciu należy jednak do rodziców. Dla jednych odpowiednim wiekiem będzie już kilka lat, dla innych dopiero wiek kilkunastoletni. Ważne jest, żeby forma w jakiej kieszonkowe będzie przekazywane, była dostosowana do wieku i potrzeb naszej pociechy. Aby dziecko mogło z pieniędzy rozsądnie skorzystać, warto wcześniej je do tego przygotować.

Najważniejszy pierwszy krok

Dobrym pomysłem dla kilkuletnich dzieci, które dopiero poznają znaczenie pieniądza, jest tradycyjna skarbonka lub stworzenie „domowego banku”, w którym sami będziemy przechowywać środki finansowe dziecka i udostępniać je zgodnie z jego potrzebami. Za pomocą arkusza kalkulacyjnego i programów komputerowych możemy stworzyć system naliczania odsetek, które pozwolą dziecku zrozumieć ideę oszczędzania i zasadę procentu składanego. Z taką wiedzą dziecko będzie lepiej przygotowane na korzystanie z usług banku w przyszłości. Znać będzie bowiem zasady, zgodnie z którymi funkcjonuje bank i powierzone mu pieniądze.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Jak bezpiecznie dawać dziecku kieszonkowe?

Dobrym pomysłem dla kilkuletnich dzieci, które dopiero poznają znaczenie pieniądza, jest tradycyjna skarbonka lub stworzenie „domowego banku”, w którym sami będziemy przechowywać środki finansowe dziecka i udostępniać je zgodnie z jego potrzebami.


Konto osobiste z kartą

Najprostszym produktem bankowym dla dziecka jest konto osobiste wraz z dołączoną do niego kartą płatniczą. Kieszonkowe jest przelewane na konto dziecka bezpośrednio z konta rodzica. Wszystkie transakcje dokonywane kartą są zapisywane na rachunku, dzięki czemu rodzic może w każdym momencie sprawdzić jaki jest stan finansów dziecka i czy nie wydaje ono pieniędzy na rzeczy niedozwolone.

fot. mat. prasowe

Konto osobiste z kartą a karta pre-paid

Najprostszym produktem bankowym dla dziecka jest konto osobiste wraz z dołączoną do niego kartą płatniczą. Kieszonkowe jest przelewane na konto dziecka bezpośrednio z konta rodzica.


A może karta przedpłacona?

Drugim równie przystępnym rozwiązaniem są karty typu pre–paid. Od kart płatniczych odróżnia je to, że nie można na nich zrobić debetu. Są dobrym rozwiązaniem, gdy dziecko wyjeżdża na wakacje i musi samo poradzić sobie z wydatkami. W razie nagłej potrzeby rodzic w każdym momencie może na nią przelać dodatkowe fundusze.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • konto dla dziecka poniżej 13-go roku życia

    Klepsydra / 2013-10-13 21:11:36

    Jeżeli ktoś chce założyć konto dla dziecka poniżej 13-go roku życia, to jako jedyny ofertę taką posiada PKO BP odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: