eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 2115 bankrutów, czyli upadłość konsumencka w 2015 r.

2115 bankrutów, czyli upadłość konsumencka w 2015 r.

2016-01-21 13:13

2115 bankrutów, czyli upadłość konsumencka w 2015 r.

Najwyższe długi mają bankrutujący 36-45 latkowie © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Rozszerzenie grona beneficjentów oraz skrócenie okresu trwania indywidualnego planu spłaty wierzycieli to tylko niektóre ze zmian, jakie wprowadziła nowelizacja regulacji dotyczących upadłości konsumenckiej. Liberalizacja przepisów przełożyła się na wzmożone zainteresowanie konsumentów i - co za tym idzie - na rekordową liczbę ogłoszonych upadłości.

Przeczytaj także: Upadłość konsumencka przez rozwód? To częsty scenariusz

W minionym roku padł rekord - liczba upadłości konsumenckich okazała się o wiele większa niż w czasach, gdy obowiązywały jeszcze stare i bardziej restrykcyjne przepisy. Co więcej, statystyki pokazują, że z miesiąca na miesiąc przybywa osób, które decydują się ogłosić upadłość. W ostatnim miesiącu ilość opublikowanych informacji o osobach, które zdecydowały się na ten krok po raz pierwszy w historii przekroczyła 300.

Dowodem na to, że kwestią tą interesuje się coraz więcej osób może być również licznik pobrań znajdującego się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości poradnika poświęconego upadłości konsumenckiej (37 tys.).

Upadłości z kredytem i bez


W grupie ponad 2115 osób, które zdecydowały się na upadłość konsumencką, więcej niż co piąta osoba (20,7 proc.) w momencie jej ogłaszania nie miała żadnego bankowego kredytu. Nie oznacza to, że nie spłacała takiego zobowiązania wcześniej, bowiem w chwili składania wniosku do sądu kredyt mógł już być w rękach firmy windykacyjnej – odsprzedany wcześniej przez bank jako źle obsługiwany.

– Największą grupę – dwie na pięć osób (39,6 proc.) stanowią posiadający od dwóch do czterech kredytów, uwzględniając poza kredytami gotówkowymi, ratalnymi i mieszkaniowymi również karty kredytowe czy limity kredytowe w koncie. Odsetek 18 proc. osób ma pięć lub więcej kredytów. Sytuacja się zmienia, bo w pierwszej fali upadłości, na początku 2015 roku niemal co trzecia bankrutująca osoba miała tak dużą liczbę zobowiązań – zwraca uwagę Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Upadłość konsumencka wg miesięcy

W minionym roku ogłoszono 2115 upadłości konsumenckich
Przeciętne zadłużenie osób, które mają jeden kredyt lub więcej, wyniosło na koniec 2015 r. 221,3 tys. zł i w porównaniu z pierwszą połową roku wzrosło o 60 tys. zł. Średnio na osobę nieco większą kwotę winni są bankom mężczyźni niż kobiety, odpowiednio jest to 222,1 tys. zł i 220,7 tys. zł, co także jest pewną odmianą wobec wcześniejszych danych. Najchętniej z upadłości korzystają 36-45 latkowie i jednocześnie ta grupa wiekowa ma najwyższe zadłużenie.

fot. mat. prasowe

Podział wg liczby posiadanych kredytów i udział w kwocie zobowiązań wg płci

Największa grupa to osoby posiadające od dwóch do czterech kredytów


fot. mat. prasowe

Upadłości w podziale na płeć i wiek (proc.)

Najchętniej z upadłości korzystają 36-45 latkowie, co nie powinno dziwić ze względu na fakt, że to właśnie ta grupa posiada najwyższe zadłużenie


Choć wydawałoby się, iż spiętrzenie problemów finansowych do 35 lat nie jest jeszcze tak powszechne i dotkliwe, to jednak osoby tym wieku mają spory udział wśród bankrutujących. Na koniec 2015 r. odsetek ten wyniósł ponad 19 proc. i wzrósł w porównaniu z początkiem roku.
Na dodatek bankowy dług osób bankrutujących, urodzonych w latach 80. i 90., wynosi ponad 252 tys. zł i jest drugi pod względem wysokości wśród analizowanych grup wiekowych. Osoby przed 36 rokiem życia mają już do spłaty więcej niż ci, którzy przyszli na świat przed 1970 r. i ogłaszając w zeszłym roku upadłość skończyli 45 lat.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: