eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzamy z myślą o dziecku

Oszczędzamy z myślą o dziecku

2006-01-25 02:32

Oszczędzamy z myślą o dziecku

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O finansowej przyszłości dziecka warto pomyśleć jak najwcześniej. Na początek powinniśmy zastanowić się jaką kwotę miesięcznie możemy przeznaczyć na ten cel, a później wybrać najlepszą i najbardziej efektywną formę lokowania pieniędzy.

Przeczytaj także: Światowy Dzień Oszczędzania 2022: Refuse. Reduce. Repair. Reuse

Najprostszym rozwiązaniem jest odkładanie pieniędzy w ramach rachunku bankowego. Nie wiąże się to ze skomplikowanymi formalnościami, ale jednocześnie nie gwarantuje dużego zysku. Konta oszczędnościowe zapewniają zyski porównywalne do tych z lokat bankowych. Innym rozwiązaniem są polisy posagowe, dzięki którym zgromadzone oszczędności będą wolne od podatku spadkowego. Polisy są jednak stosunkowo drogie, a opłaty za ubezpieczenie często ograniczają możliwości inwestycyjne produktu. Tymczasem wybierając produkt oszczędnościowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwość osiągnięcia zadowalającej nas stopy zwrotu.

Alternatywną w inwestowaniu pieniędzy są plany systematycznego oszczędzania – oparte o fundusze inwestycyjne – sprzedawane np. w formie tzw. funduszu funduszy. Daje on dostęp do kilkudziesięciu zróżnicowanych funduszy inwestycyjnych w ramach jednego globalnego narzędzia. Oferta jest tak przygotowana, aby zadowoleni byli zarówno inwestorzy ostrożni, którzy nie godzą się na ryzyko inwestycyjne, jak i ci z inwestujących, którzy w zamian za wyższy zysk, dopuszczają pewien poziom ryzyka inwestycyjnego. Pieniądze można wpłacić zarówno do funduszy zarządzanych przez polskie towarzystwa funduszy inwestycyjnych, jak i te zagraniczne.

Decydując się na program oszczędnościowy, zobowiązujemy się odkładać regularnie określoną sumę pieniędzy. Taka inwestycja przeznaczona jest dla osób chcących inwestować przynajmniej kilka lat. Oszczędzając w ten sposób można osiągnąć zysk ok. 8-12 proc. średniorocznie – w zależności od rodzaju wybranego instrumentu inwestycyjnego.

Tak jak w wypadku polis posagowych, fundusze funduszy gwarantują oszczędności wolne od podatku spadkowego.

1. Jak oszczędzać, aby uzbierać 300 tys. PLN dla 18-latka

1 Wpłaty co miesiąc; oczekiwana stopa zwrotu 10 proc.
2 Na koniec okresu oszczędzania – nasze dziecko ma 18 lat

2. Ile odłożysz, oszczędzając regularnie przez 10 lat

1 Wpłaty co miesiąc; oczekiwana stopa zwrotu 10 proc.
2 Na koniec okresu oszczędzania – po 10 latach

Odkładając systematycznie niewielką część miesięcznych dochodów, możemy zgromadzić kapitał na przyszłość. Jeśli dobrze przygotujemy strategię inwestycyjną, oszczędzane pieniądze będą na siebie nieustannie pracować.

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: