2021-07-07 12:20
Pandemia przekonała co piątego Polaka do oszczędzania © Syda Productions - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jedna czwarta Polaków bez żadnych oszczędności
Jeszcze przed wybuchem pandemii zdarzało się mówić, że Polacy są o dwie-trzy niespłacone raty kredytu hipotecznego od utraty bezpieczeństwa ekonomicznego. Czy tak jest rzeczywiście? Nasze badania pokazują, że kwestia poduszki finansowej zabezpieczającej przed nagłym brakiem trzech pensji dzieli społeczeństwo niemal równo w połowie – mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor.
fot. mat. prasowe
Posiadane oszczędności
Kwestia poduszki finansowej zabezpieczającej przed nagłym brakiem trzech pensji dzieli społeczeństwo niemal równo w połowie.
fot. mat. prasowe
Czy pandemia wpłynęła na nastawienie do oszczędzania?
Kryzys wywołany pandemią zmobilizował do większych starań w oszczędzaniu niemal co piątego Polaka (19 proc.).
fot. mat. prasowe
Oszczędności w zależności od płci, wykształcenia i zamożności
Częściej równowartość minimum trzech pensji mają mężczyźni niż kobiety (55 proc. v 48 proc.).
Nie lubimy się rozdrabniać i ustalać sobie długich list celów, na które warto odkładać pieniądze. Koncentrujemy się przede wszystkim na zabezpieczeniu niespodziewanych wydatków i ewentualnej utraty pracy. W odpowiedziach badanych uderza też na liście celów dla oszczędności bardzo wysoka pozycja wydatków medycznych. Jest to najwyraźniej obszar, w którym, mimo powszechnej bezpłatnej służby zdrowia, wolimy liczyć na siebie i dzięki własnym odłożonym środkom finansować niespodziewane wydatki lub zapewnić sobie szybszy dostęp do niektórych usług. Na takie ustawienie priorytetów dla oszczędności mogła też wpłynąć pandemia, która zmusiła każdego, by w większym stopniu zwrócił uwagę na swój stan zdrowia. W każdym razie efekt jest taki, że od najmłodszego pokolenia na usługi medyczne odkłada pieniądze zwykle większa część osób niż na emeryturę – zwraca uwagę Halina Kochalska.
fot. mat. prasowe
Cele gromadzenia oszczędności
Polacy oszczędzają przede wszystkim po to, by mieć z czego regulować niespodziewane wydatki (44 proc.).
Fakt, że co piąty Polak stał się bardziej zapobiegliwy, to niewątpliwie jeden z pozytywnych efektów tej wyjątkowo trudnej sytuacji, z którą zmagamy się od ponad roku. Globalna epidemia bardziej przemawia do wyobraźni niż zwykłe zdarzenia losowe, jednak to codzienne kłopoty, choć często je bagatelizujemy i zakładamy, że zdarzą się innym, a nie nam, potrafią mocno skomplikować życie, szczególnie gdy nie jesteśmy w żaden sposób zabezpieczeni – podkreśla Halina Kochalska. – Warto zwrócić uwagę, że w czasie pandemii liczba niesolidnych dłużników wśród konsumentów zmalała. Gdy na koniec marca zeszłego roku nieopłacone na czas rachunki i raty kredytów miało ponad 2,83 mln osób, obecnie jest ich o 92 tys. mniej – dodaje.
oprac. : eGospodarka.pl
Kiedy życie wróci do normy sprzed pandemii? Są wyniki badania EY
Oszczędności Polaków. Jaki będzie 2021 rok?
Oszczędności Polaków mocno urosły w grudniu 2020
KRD: Polacy tną budżet domowy, czego się obawiają?
EY: rośnie niepokój o budżet domowy, ale wydatki nie spadają
Remont największym wiosennym wyzwaniem dla budżetu domowego
Majówka 2022 nie dla każdego. Polacy ograniczają wydatki
Inflacja mocno ograniczyła zdolność do oszczędzania
Co drugi Polak ma oszczędności, co trzeci boi się ubóstwa
Mam 61 lat. Posiadam duże oszczędności i myślę o tym, aby zakończyć zatrudnienie i korzystając z oszczędności oczekiwać na emeryturę ...
Witam! mam pytanie czy można odłożyć na emeryturę odkładając na ten cel 200 zł każdego miesiąca przez nastepne 25 lat??? Jeśli tak ...
Facility Management - usługa XXI wieku REKLAMA
Zbycie udziałów w spółce z o.o. - wynagrodzenie wspólnika a podatek VAT
Stagflacja niestraszna nieruchomościom
myPhone Tango LTE już dostępny
Logistyka e-commerce pod presją
Likwidacja spółki handlowej krok po kroku
5 wskazówek jak zachować prywatność w sieci