eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Sprawdź swoje długi i pozbądź się kłopotów

Sprawdź swoje długi i pozbądź się kłopotów

2015-11-17 12:28

Przeczytaj także: Jak wyjść z długów? Jak w nie nie wpaść?


Czy z długów da się wyjść?


Zdecydowanie tak. Jak pokazują dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor ponad 70 proc. zaległości to sumy poniżej 5 tysięcy złotych. Wielu Polaków ma ich jednak po kilka. Kluczowa jest analiza posiadanego zadłużenia, ustalenie priorytetów w spłacie i większa dyscyplina w zarządzaniu domowym budżetem. Świetnie sprawdzają się proste rozwiązania, takie jak odnotowywanie każdego, nawet najmniejszego wydatku. Dzięki temu widać dokładnie każdą wydaną złotówkę i łatwiej jest kontrolować budżet. Jeżeli problemy są zbyt duże, warto udać się do banku i przedstawić sytuację oraz wspólnie przedyskutować różne rozwiązania.

Dzień bez Długów to okazja do przeanalizowania domowych i firmowych finansów. Specjaliści wskazują, że popełniamy szereg błędów, które na pewno są kosztowne, a w wielu przypadkach mogą doprowadzić również do poważnych zaległości finansowych.
– Problemy finansowe, nawet przejściowe powodują silny stres. Towarzyszą im najczęściej uczucia niepokoju, strachu, lęku, wespół z wszechobecnym wstydem, często również poczuciem bezradności. To mieszanka absolutnie toksyczna – zamiast energii do racjonalnego działania sprzyja ucieczce, ukrywaniu się lub totalnej apatii – mówi Roman Pomianowski ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych. – Jeśli osoba doświadczająca takich uczuć nie potrafi poradzić sobie z nimi samodzielnie lub korzystając z pomocy najbliższych i przyjaciół, powinna zmierzyć się z własnymi barierami, a często także własną „pychą” – np. przekonaniem, że „dam sobie radę sam” – i poszukać, zamiast kolejnej pożyczki, prawdziwej pomocy fachowej. Bezpłatnie i anonimowo można ją uzyskać m.in. na stronie www.programwsparcia.com – radzi Pomianowski.

Dzień bez Długów impulsem do zmian w domowym budżecie


Stawiając czoło długom, dobrze zacząć od analizy otrzymanego z BIG raportu i własnych finansów. Warto przede wszystkim sprawdzić wyciągi z kont bankowych i kart kredytowych. Szczególnie w tym drugim przypadku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na terminy związane z okresem bezodsetkowym. Zdaniem ekspertów, przez nieuwagę tracimy nawet kilkaset złotych rocznie.

Problemy z zaległymi płatnościami wynikają nie tylko z poważnych trudności, na przykład utraty pracy. Bardzo często sami wpędzamy się w kłopoty, dokonując niepotrzebnych zakupów ponad możliwości, przekładając płatność koniecznych rachunków, albo biorąc pożyczki konsumenckie. Po jakimś czasie dokonujemy kolejnego zakupu i zaczynają się problemy ze spłatą rat i innych zobowiązań.
- To częsty scenariusz – mówi Mariusz Hildebrand. - Racjonalne gospodarowanie finansami jest potrzebne przez cały rok. Dzień bez długów, to idealna okazja, aby zacząć się zastanawiać, jak efektywniej zarządzać swoim budżetem – podkreśla wiceprezes BIG InfoMonitor.


Co należy robić, aby nie mieć problemów z niespłaconymi zobowiązaniami?


  • Najważniejsze to nie uciekać przed rozmową z wierzycielami. Kontaktując się z nimi możemy ustalić sposób spłaty zaległych należności, który jest możliwy do zrealizowania.
  • Na bieżąco planować i racjonalnie gospodarować swoim budżetem. Jeśli stale dbamy o kondycję naszych finansów, to ograniczamy ryzyko kolejnych problemów. Warto sporządzać plan wydatków, bilans rachunków i kontrolować wydawane pieniądze, aby wiedzieć, na co w danej chwili można sobie pozwolić.
  • Zmniejszać liczbę kredytów. Można to zrobić konsolidując wzięte zobowiązania. Dzięki temu obniży się oprocentowanie i wysokość miesięcznych rat, a przede wszystkim będzie mniej powodów do niepokoju.
  • Konsultować wydatki z osobami, z którymi dzieli się budżet domowy. Znając swoje potrzeby i rozmawiając o finansach, unikamy nieprzemyślanych wydatków i razem podejmujemy najkorzystniejsze decyzje.
  • Nie zadłużać się bardziej. Najlepiej spłacić bieżące zobowiązania, zanim zapadnie decyzja o zaciągnięciu kolejnych pożyczek, kredytów czy skorzystania z debetu. Nakładające się długi utrudniają wyjście z tarapatów i zwiększają stres.
  • Nie podejmować pochopnych decyzji. Emocje są najgorszym doradcą. W razie kłopotów finansowych lepiej szukać porady. Z każdych kłopotów da się wyjść.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: