eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Prezydent: emerytura po 40 latach pracy

Prezydent: emerytura po 40 latach pracy

2015-05-20 16:12

Prezydent: emerytura po 40 latach pracy

Prezydent chce zmian w systemie emerytalnym © Knipserin - Fotolia.com

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował zmianę warunku przejścia na emeryturę. Prawo do emerytury miało by dawać przepracowanie 40 lat, a nie – jak obecnie – osiągnięcie wieku 67 lat. Projekt ustawy w tej sprawie ma zostać skierowany do Sejmu w najbliższych dniach.

Przeczytaj także: Kto zapłaci za niższy wiek emerytalny?

Propozycja zmiany w systemie emerytalnym padła podczas dzisiejszego spotkania Bronisława Komorowskiego ze związkowcami z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Prezydent stwierdził, że w Kancelarii Prezydenta powstał projekt ustawy zmieniający kryterium przejścia na emeryturę. Zamiast osiągnięcia wieku 67 lat, miało by to być kryterium 40 lat stażu pracy.

Projekt takiej ustawy ma - według Bronisława Komorowskiego - trafić w najbliższych dniach do Sejmu.

– Umożliwienie przejścia na wcześniejszą emeryturę zarówno kobietom jak i mężczyznom, którzy przepracowali 40 lat i płacili w tym czasie składki emerytalne, nieznacznie zwiększy deficyt finansów publicznych, a pozostawi więcej swobody pracującym – komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – Należałoby jednak wprowadzić dodatkowy warunek, że przejście na wcześniejszą emeryturę wymaga zgromadzenia kapitału emerytalnego wystarczającego na wypłatę emerytury w wysokości podwójnej emerytury minimalnej, czyli obecnie ok. 1900 zł. Chodzi o to, aby osoby korzystające z wcześniejszej emerytury nie znalazły się pod koniec życia w skrajnym ubóstwie i aby podatnicy nie byli zmuszeni finansować dla tych osób zasiłków – dodaje Mordasewicz.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: