eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Systematyczne oszczędzanie nie dla Polaka

Systematyczne oszczędzanie nie dla Polaka

2014-12-01 10:56

Systematyczne oszczędzanie nie dla Polaka

Systematyczne oszczędzanie nie dla Polaka © auryndrikson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Oszczędny jak Polak. To stwierdzenie niestety nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością - okazuje się bowiem, że pomimo dużej świadomości zalet systematycznego oszczędzania, jedynie niewielka rzesza z nas przykłada do tego należytą. Jeżeli już odkładamy, to raczej w krótkim horyzoncie czasowym i bez konkretnego celu, na tzw. "czarną godzinę" - to niektóre z wniosków płynących z badania "Oszczędzanie długoterminowe - opinie, postawy i oczekiwania polskiego społeczeństwa", które TNS Polska przeprowadził na zlecenie ZBP.

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy - aspekt psychologiczny

"Warto oszczędzać" - takie zdanie formułuje 2/3 polskiego społeczeństwa, a na potwierdzenie jego słuszności przekonuje, że oszczędzanie daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale i zadowolenia z siebie. Tyle teorii - okazuje się bowiem, że powyższe opinie tylko w niewielkim stopniu przekładają się na faktyczne zachowania. Tak przynajmniej wskazuje zrealizowane dla ZBP badanie „Oszczędzanie długoterminowe - opinie, postawy i oczekiwania polskiego społeczeństwa”, z którego bezsprzecznie wynika, że oszczędzanie nie jest jednak mocną stroną Polaków.

Choć warto oszczędzać to jednak dla blisko 60% tylko w sytuacji, gdy nie wiąże się do z wyrzeczeniami. Systematyczne oszczędzanie w każdym miesiącu deklaruje jedynie 2% osób. Kolejne 16% stara się odkładać pewne sumy w miarę regularnie. 34% od czasu do czasu udaje się coś zaoszczędzić, a 42% wszystko przeznacza na bieżące potrzeby.

fot. mat. prasowe

Jaka forma lokowania oszczędności/ nadwyżek finansowych jest najbardziej opłacalna

Lokaty bankowe w złotych polskich uważa się za najbardziej opłacalną formę lokowania oszczędności


Głównymi czynnikami decydującymi o tym, czy ktoś oszczędza czy nie, jest wysokość wydatków w gospodarstwie domowym (65% wskazań) oraz możliwości finansowe gospodarstwa domowego (64%). Nieco mniejszą, choć również znaczącą rolę odgrywają czynniki pozaekonomiczne, takie jak nawyki oszczędzania wyniesione z domu (21%) czy wiedza o zarządzaniu domowym budżetem (15%). Trzecim dającym się wyodrębnić obszarem mającym wpływ na podjęcie decyzji o oszczędzaniu jest aktualna koniunktura (8%) i dostępność atrakcyjnych ofert produktów oszczędnościowych (13%).

fot. mat. prasowe

Które z wymienionych poniżej sposobów lokowania pieniędzy wykorzystuje Pan(i) osobiście?

Dwa razy częściej Polacy trzymają gotówkę w domu niż na lokacie



Dominującym modelem oszczędzania jest odkładanie na nieprzewidziane wydatki – na „czarną godzinę”, bez jasno sprecyzowanego celu. Taki model bliższy jest 43% respondentów. Z drugiej strony 37% deklaruje skłonność do oszczędzania zgodnie z określonymi zasadami i ustalonym celem.

- Oszczędzanie, na ogół polega na rezygnacji z konsumpcji bieżącej na rzecz konsumpcji przyszłej – większość konsumentów nie jest jednak na to gotowa, oszczędności powstają najczęściej jako pozostałość po procesie konsumpcji, a nie jako efekt świadomych i celowych działań – tłumaczy dr Marcin Idzik z TNS Polska.

fot. mat. prasowe

Czy ma Pan(i) może...

Ponad trzy czwarte Polaków posiada produkty bankowe


Jeśli już oszczędzamy, z reguły nie myślimy o celach odległych. Oszczędzanie z myślą o okresie powyżej 12 miesięcy deklaruje 14% Polaków, w perspektywie krótszej niż 1 rok dotyczy niemal 25% badanych. Polacy cenią sobie również elastyczność w zakresie dostępu do swoich zasobów finansowych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: