eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Systematyczne oszczędzanie nie dla Polaka

Systematyczne oszczędzanie nie dla Polaka

2014-12-01 10:56

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy - aspekt psychologiczny


20% badanych jako barierę dla długoterminowego oszczędzania wskazuje brak skonkretyzowanego celu. Jednocześnie, aż 64% uważa określenie celu oszczędzania jako ważne przy planowaniu oszczędzania długoterminowego. Całkiem sporą grupę stanowią także osoby deklarujące, że przed podjęciem decyzji o oszczędzaniu powstrzymuje je brak wiedzy i zrozumienia mechanizmów oszczędzania w długiej perspektywie. Na pytanie o to, „Co musiałoby się zmienić, aby zaczęła/zaczął Pan(i) oszczędzać długoterminowo”, 59% badanych udziela odpowiedzi, że musiałoby więcej zarabiać, 15% wskazuje na konieczność ograniczenia wydatków, a 10% - na konieczność znalezienia pracy.

Z badania wynika, że systematyczne oszczędzanie jest dla wielu Polaków osiągalne, ale nie występuje. Dochody większości społeczeństwa przy pewnym wysiłku dają taką możliwość. Gdyby pojawiła się konieczność odkładanie kwoty 100 zł każdego miesiąca deklaruje prawie 70% osób. To kwestia przede wszystkim czynników subiektywnych - właściwej motywacji, ale także kompetencji w zakresie zarządzania domowym budżetem. Tymczasem, 48% osób uważa, że łatwiej jest zaciągnąć kredyt niż systematycznie oszczędzać. Przeciwnego zdania jest 24%.

- Mimo, że faktyczny obraz wyłaniający się z badania nie wydaje się zbyt optymistyczny, zdecydowana większość respondentów prezentuje silnie zakorzenione pozytywne postawy wobec oszczędzania, które często stara się przekazywać także swoim dzieciom. W dużej większości przypadków na przeszkodzie oszczędzania stają jednak niewystarczające środki finansowe, ale także niewystarczająca wiedza, brak zainteresowania i brak odpowiednich nawyków wyniesionych z domu. Mimo tego Polacy dostrzegają potrzebę oszczędzania w długim horyzoncie. Najważniejsze z nich to emerytura, zdrowie i mieszkanie. Te potrzeby nie są zaspokajane, a zasoby naszego społeczeństwa – ograniczone. W Polsce potrzebny jest system oszczędzania długoterminowego, w którym fakt ten zostałby uwzględniony – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

fot. mat. prasowe

Na jaki termin ulokował/a Pan(i) środki?

Oszczędzający cenią elastyczność: jeśli rachunek oszczędnościowy, to bezterminowo, jeśli lokata, to do 12 miesięcy


Czynnikami, które w najsilniejszym stopniu decydowałyby o wyborze sposobu oszczędzania w długim horyzoncie są: opłacalność rozwiązań, brak podatku od zysków kapitałowych oraz możliwość wycofywania wpłaconych środków w dowolnym momencie. Za najbardziej opłacalną, a zarazem najbezpieczniejszą formę lokowania oszczędności Polacy uważają lokaty bankowe w PLN.

fot. mat. prasowe

Od czego Pana(i) zdaniem w największym stopniu zależy Pana(i) skłonność do oszczędzania?

Wysokość wydatków i zarobków to główne deklarowane czynniki decydujące o oszczędzaniu


Informacje o badaniu
Badanie „Oszczędzanie długoterminowe - opinie, postawy i oczekiwania polskiego społeczeństwa” zostało zrealizowane przez TNS Polska w dniach 17-22 października 2014 r. na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 1000 respondentów w wieku 15+.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: