eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karty płatnicze: jak płacą Polacy?

Karty płatnicze: jak płacą Polacy?

2014-10-28 10:21

Przeczytaj także: Bank BPH: nowa karta kredytowa FAIR


Oczekiwania i motywatory


W tej edycji badania respondenci zostali zapytani o miejsca, w których chcieliby płacić kartą i o motywatory, które mogłyby zachęcić ich do częstszego korzystania z płatności elektronicznych.

Raczej nie powinno dziwić, że najczęściej wymienianymi punktami były te związane z codziennym funkcjonowaniem: małe sklepy (41%), małe punkty usługowe (26%), kioski (23%) i bazary (16%). Co piąty badany odpowiedział, że płatność kartą powinna być akceptowana w urzędach.

fot. mat. prasowe

Miejsca, w których Polacy chcieliby korzystać z kart

Małe sklepy i małe punkty usługowe to dwa główne miejsca, w których Polacy życzyliby sobie terminali płatniczych


Jako zachętę do korzystania z kart płatniczych respondenci wskazali przede wszystkim promocje oferowane przez sklepy i punkty usługowe: takiej odpowiedzi udzieliło 31% pytanych. 23% badanych odpowiedziało, że z karty będą korzystali częściej, jeśli zwiększy się dostępność terminali w sklepach i urzędach. 11% chciałoby mieć możliwość korzystania z karty w przypadku maszyn samoobsługowych, takich jak parkomaty lub biletomaty.

fot. mat. prasowe

Motywatory, które mogłyby zwiększyć częstotliwość korzystania z kart

Głównym motywatorem zachęcającym do korzystania z karty są dla Polaków promocje


Za mało terminali?


Polacy potwierdzają, że liczba punktów akceptujących karty płatnicze w Polsce nadal nie jest wystarczająca. 12% badanych posiadaczy karty często spotyka się z brakiem terminali płatniczych, z kolei aż 47% przyznało, że taka sytuacja przydarzyła im się kilkukrotnie.

Badanie ujawniło także potencjał płatności elektronicznych i zapotrzebowanie rynku na terminale płatnicze. 35% respondentów zadeklarowało, że w przypadku powszechnego dostępu do terminali płatniczych, należności regulowałoby tylko za pomocą karty. 21% badanych stwierdziło natomiast,
że nie zdecydowałoby się na to rozwiązanie. Takie zdanie wyraziły przede wszystkim osoby w przedziale wiekowym 40-59 lat (54% badanych) oraz powyżej 59 roku życia (73% respondentów), o wykształceniu podstawowym (61%) lub zawodowym (53%), osoby bezrobotne oraz posiadające niskie dochody, a także zamieszkałe w małych miastach z ograniczonym dostępem do terminali płatniczych.

Płatności kartą nie dla wszystkich bezpieczne


Większość ankietowanych – 64% uważa, że płatność kartą daje gwarancję bezpieczeństwa (rok temu takiej odpowiedzi udzieliło 67% badanych). Dla 9% respondentów (głównie osób, które nie posiadają karty płatniczej lub się nią nie posługują) płacenie kartą uchodzi za zdecydowanie niebezpieczne.

Informacje o badaniu


Metodologia badania: Badanie omnibusowe „Badanie korzystania z kart płatniczych” zostało przeprowadzone przez PBS Sp. z o.o. na zlecenie VeriFone Sp. z o.o. w dniach 8-10 sierpnia 2014 roku na reprezentatywnej grupie 1000 osób z całej Polski.
Projekt zrealizowany przez PBS miał na celu zbadanie zmian w stosunku Polaków do płatności elektronicznych na przestrzeni ostatniego roku. W ramach projektu poruszone zostały m.in. kwestie częstotliwości korzystania z kart płatniczych, miejsc, w których takie płatności są najbardziej popularne, bezpieczeństwa transakcji elektronicznych czy dostępności terminali płatniczych w Polsce.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: