eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Transakcje bezgotówkowe mają się dobrze, choć liczba kart spada

Transakcje bezgotówkowe mają się dobrze, choć liczba kart spada

2016-04-05 13:03

Transakcje bezgotówkowe mają się dobrze, choć liczba kart spada

Częściej płacimy kartą © ballball14 - Fotolia.com

5 kwietnia obchodzimy dzień bez płacenia gotówką. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej, aż 88% Polaków czuje się bezpiecznie korzystając z kart kredytowych. Choć liczba transakcji bezgotówkowych wzrasta, spada liczba posiadanych przez Polaków kart płatniczych.

Przeczytaj także: 20 lat polskich kart Visa

Dzień bez płacenia gotówką – obchodzony 5 kwietnia (w tym roku po raz pierwszy w Polsce) ma na celu promowanie wygodnych i bezpiecznych płatności bezgotówkowych, a w szczególności zachęca do płacenia w tym dniu wyłącznie bez użycia gotówki.

Z kartą bezpiecznie


Posiadanie karty płatniczej ma tę zaletę, że umiejętne z niej korzystanie daje większe poczucie bezpieczeństwa niż noszenie przy sobie dużej ilości gotówki. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, zrealizowanego w marcu 2016 r. na zlecenie Biura Informacji Kredytowej, posiadacze kart kredytowych obecnie najczęściej wykorzystują je do codziennych zakupów na drobne kwoty (65%). Drugim powodem wykorzystania „plastików” są jednorazowe duże wydatki (44%) – głównie wśród osób z wyższym wykształceniem – i to ta grupa również najczęściej wnioskuje o zwiększenie limitu kredytowego. Na tle blisko ¾ użytkowników kart, którzy nigdy nie wnioskowali o tego typu zmianę, świadczy to o dobrym dopasowaniu produktu do potrzeb klienta. Nie bez znaczenia jest tutaj również poczucie bezpieczeństwa, jakie towarzyszy aż 88% właścicielom kart podczas dokonywania transakcji z wykorzystaniem karty kredytowej.

Wzrost liczby transakcji bezgotówkowych


Według Narodowego Banku Polskiego liczba transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą płatniczą była w III kwartale 2015 roku aż o 77% wyższa w porównaniu z 2013 rokiem, a ich wartość o 37%.

fot. ballball14 - Fotolia.com

Częściej płacimy kartą

Liczba transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą płatniczą była w III kwartale 2015 roku aż o 77% wyższa w porównaniu z 2013 rokiem, a ich wartość o 37%.


Zainteresowanie transakcjami bezgotówkowymi wyraźnie rośnie. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego obniżka stawek interchange płaconych wydawcom kart przez sklepy – mówi dr Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej. – Więcej sklepów i sieci handlowych instaluje terminale POS – dodaje ekspert BIK.

Karta kredytowa to nie karta płatnicza


Jak wynika z bazy BIK, karta kredytowa znajduje się w portfelach 4,7 miliona Polaków, co oznacza, że co 6 dorosła osoba ma kartę kredytową. Tymczasem w badaniu opinii co druga osoba potwierdziła posiadanie „plastiku” w formie debetowej bądź kredytowej. Polacy często nie dostrzegają różnic pomiędzy kartą debetową a karta kredytową – wyjaśnia dr Topiński i tłumaczy, że podstawową funkcjonalnością karty kredytowej jest możliwość przeprowadzenia transakcji bez posiadania wymaganej ilości gotówki na koncie.
W Polsce zdecydowanie dominują karty debetowe, to są karty wydawane do rachunku osobistego klienta. Przy zakupach z ich użyciem kwota transakcji automatycznie „zdejmowana” jest z rachunku bankowego – tłumaczy ekspert BIK.

26,5 mln. sztuk kart płatniczych i zaledwie 4,7 mln kredytowych


Liczba kart płatniczych w naszych portfelach i torebkach nie rośnie, raczej spada. Kart takich Polacy na koniec III kwartału mieli 26,5 mln sztuk, było ich o 6% mniej w porównaniu z wrześniem 2013 roku.

Znacznie mniej jest zaineresowanych kartą kredytową. Użycie karty kredytowej nie obciąża od razu rachunku, jak przy kartach debetowych, lecz uruchamia kredyt, który jest okresowo przez posiadacza karty spłacany. Na koniec lutego 2016 roku Polacy posiadali 6 mln kart kredytowych, o 2% mniej niż przed dwu laty. Szybciej spada liczba wydawanych kart, ważność starych jest odnawiana. 4,7 mln osób posiada kartę kredytową, ale tylko 3 mln z nich jej używa. Rośnie natomiast wartość przyznanych limitów (31,9 mld w 2014 r. vs 33,0 mld w 2015 r.) oraz nieznacznie spada poziom ich wykorzystania (38,4 % w 2014 r. vs 37,8% w 2015 r.).

Polska inicjatywa Dnia bez gotówki – upowszechniona przez Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, powstałą przy Związku Banków Polskich – wpisuje się w europejską akcję tzw. No Cash Day, która uzyskała patronat Parlamentu Europejskiego. Czas pokaże, czy przyjmie się również w Polsce.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: