eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VIII 2014

Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VIII 2014

2014-08-27 11:41

Przeczytaj także: Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VII 2014


Przypomnijmy, że wskaźnik uwzględnia zarówno nominalną wysokość najlepiej oprocentowanych rocznych depozytów, jak i inflację. Ten pierwszy czynnik pokazuje, ile w ciągu roku możemy zarobić na naszych oszczędnościach, a drugi, ile w tym samym czasie tracą one na wartości. Wzrost cen – popularnie zwany inflacją oznacza, że za tę samą kwotę można kupić mniej towarów i usług, a więc realna wartość pieniędzy spada. Prognozowany za rok wskaźnik inflacji mówi o tym, jak zmienią się ceny w czasie, kiedy będziemy trzymali oszczędności na depozycie. Wskaźnik IRO uwzględnia więc nominalne oprocentowanie skorygowane o prognozowany wzrost cen, jak również o 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, bo ten z kolei pomniejsza wartość odsetek naliczanych przez bank.

Co zatem robić, skoro nominalne oprocentowanie depozytów od dłuższego czasu utrzymuje się na podobnym poziomie ? - Warto wybierać depozyty długoterminowe, pod warunkiem, że gwarantują oprocentowanie powyżej średniej rynkowej. W przypadku klientów, którzy preferują lokaty krótkoterminowe nadal obowiązuje zasada poszukiwania ofert promocyjnych. Dobrze jest zwrócić uwagę na konta oszczędnościowe, gdyż te bardzo często mogą przynieść przyzwoite zyski, a jednocześnie nie blokują dostępu do środków. – radzi Ernest Lachowski z BGŻOptima.

Z drugiej strony trzeba unikać tych najniżej oprocentowanych depozytów, bo korzystanie z nich może się skończyć realną stratą. Przy prognozie inflacji na poziomie 1,7 proc. próg opłacalności oprocentowania rocznych lokat wynosi 2,1 proc. Dopiero taka stawka zagwarantuje ochronę kapitału przed inflacją i pozwoli wyjść na zero. A im bardziej oprocentowanie przewyższy ten poziom, tym wyższa będzie realna stopa zwrotu.

Metodologia badania
Indeks Realnego Oszczędzania BGŻOptima został policzony na podstawie średniej arytmetycznej z 5 najwyżej oprocentowanych ofert depozytów na okres 12 miesięcy. Nie uwzględniamy w tym zestawieniu ofert dla nowych klientów i z dodatkowymi wymaganiami, jak na przykład dodatkowe płatne konto. Pod uwagę brane było oprocentowanie netto tych ofert, czyli po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych. Stopa inflacji zastosowana do wyliczeń jest interpolacją odczytów kwartalnych pokazywanych w Ankiecie Makroekonomicznej publikowanej przez Narodowy Bank Polski. Realna stopa zwrotu została wyliczona na podstawie wzoru Fishera.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: