eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 31.03 - 04.04.14

Rynek akcji, walut i surowców 31.03 - 04.04.14

2014-04-07 11:33

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 24-28.03.14


Rynek akcji w Niemczech

Ubiegły tydzień przyniósł wzrosty. W piątek osiągnięte zostało kilkutygodniowe maksimum na poziomie 9740pkt, zamknięcie blisko 100 punktów niżej po 9644pkt. (wykres 3).

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX

Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX


W krótkim kilkusesyjnym terminie oczekuję spadków. Na razie z marcowego dna widoczna jest trójfalowa struktura (wykres 3, cyfry w kółkach). W terminie około tygodnia powinno się wyjaśnić czy z marcowego dna może się pojawić wzrostowa 5-falowa struktura (wykres 3, zielona linia), czy też przebity zostanie szczyt fali pierwszej i dojdzie do pogłębienia marcowego dna (8909pkt.).

W dalszej perspektywie możliwe jest trwalsze odbicie. Po zakończeniu korekty na giełdach w USA również i na rynku w Niemczech możliwe są wzrosty i nowy szczyt oraz atak na barierę w rejonie 10 tys. punktów W dłuższej kilkumiesięcznej perspektywie możliwe silne spadki.

Rynek akcji w Polsce

W ubiegłym tygodniu doszło do dalszych wzrostów. W środę osiągnięte zostało maksimum na poziomie 52 871 pkt. W ciągu dnia rozpoczęła się realizacja zysków. W czwartek dzienne minimum wypadło na poziomie 52 260 pkt. W piątek do południa doszło do niewielkiego spadku do 52 213 pkt. Po czym rozpoczęło się odrabianie strat, zamknięcie wypadło blisko dziennego szczytu na poziomie 52 661 pkt.

W krótkim kilkusesyjnym terminie możliwe są spadki. Z marcowego dna widoczna jest na razie 3-falowa struktura. W scenariuszu optymistycznym (wykres 4, zielona linia) w ciągu około 2 tygodni może się pojawić 5-falowa struktura, po czym po korekcie można spodziewać się dalszych wzrostów. Jeśli jednak przecena okaże się poważniejsza to istnieje ryzyko, że dojdzie do powrotu w rejon marcowego dna. Krytyczne długoterminowe wsparcie znajduje się na poziomie 47 950 pkt. Obrona tego wsparcia a następnie pokonanie oporu w rejonie 49 750 pkt. wygeneruje sygnał do zakończenia kilkumiesięcznej przeceny. W dalszej kilkumiesięcznej perspektywie możliwy byłby nowy długoterminowy szczyt w ramach fali piątej (wykres 4).

W scenariuszu alternatywnym (mniej prawdopodobnym) po przełamaniu krytycznego długoterminowego wsparcia w rejonie 47 950 pkt. czeka nas dalsza kilkumiesięczna przecena.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)


Przejdźmy teraz do indeksu WIG20. W ubiegłym tygodniu zachowywał się on bardzo podobnie do WIG-u. W środę doszło do wzrostu do 2477pkt., w ciągu dnia nastąpiło cofnięcie do 2458pkt. W czwartek dno wypadło na poziomie 2439pkt. W piątek do południa indeks tracił schodząc do poziomu 2440pkt. Po południu rozpoczęło się odrabianie strat. Zamknięcie wypadło wysoko, praktycznie na dziennym szczycie na poziomie 2472pkt. (wykres 5).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym

Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym


W reakcji na piątkową przecenę za oceanem początek tygodnia powinien przynieść spadki. Na razie z marcowego dna widoczna jest trójfalowa struktura (wykres 5, zielone oznaczenia). Krytyczne wsparcie znajduje się na poziomie 2400pkt. Przebicie tego wsparcia wygeneruje sygnał do powrotu na marcowe minimum. W dalszej kilkutygodniowej perspektywie oczekuję trwalszych wzrostów. Sygnał do zakończenia przeceny na wykresie indeksu WIG20 pojawi się po nieudanej próbie trwałego przełamania wsparcia w rejonie 2280-2300pkt.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: