eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dzień banków centralnych

Dzień banków centralnych

2014-03-05 12:41

Dzień banków centralnych

BRENT – interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dziś Bank Kanady podejmie decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych. Przeprowadzona w zeszły czwartek ankieta agencji Reutera zdradza, iż rynek nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej Kanady.

Przeczytaj także: PLN, HUF i TRY gwałtownie zyskały na wartości

Wyniki ankietyzacji ekonomistów sugerują, iż pierwsza podwyżka stóp procentowych najprawdopodobniej będzie mieć miejsce w trzecim kwartale bieżącego roku, tj. kwartał później niż oczekiwano w poprzedniej ankiecie. Nie należy również oczekiwać istotnych zmian w tonie komunikatu po dzisiejszej decyzji Banku Kanady, zwłaszcza, że zaktualizowane prognozy ekonomiczne zostaną przedłożone BoC nie wcześniej, niż w kwietniu.

Zaskakująco wysoki odczyt CPI za styczeń BoC nie wpisuje się szerszy trend i należy go przypisać czynnikom przejściowym takim, jak np. efekt bazyi zwiększonymi opłatami za ogrzewanie wynikającymi z wyjątkowo mroźniej zimy. Z powyższego Bank Kanady najprawdopodobniej podkreśli ryzyko nieosiągnięcia celu inflacyjnego.

Również w Polsce uczestnicy rynków finansowych nie spodziewają się zmianw dotychczasowej polityce Narodowego Banku Polskiego. Przypomnijmy, iż cykl luzowania polityki monetarnej zakończył się definitywnie w lipcu zeszłego roku, a Rada zapowiedziała kontynuację dotychczasowej polityki niskich stóp procentowych co najmniej do połowy 2014 roku. Komunikat prasowy po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wystosowany zostanie o godzinie 16. Biorąc pod uwagę fakt, iż konferencje prasowe z udziałem prof. Belki trudno uznać za pasjonujące również i dziś nie należy nastawiać się na przełom. Wg prof. Belki konflikt Ukraińsko-Rosyjski i związana z nim panicza wyprzedaż walut krajów wschodzących (w tym Polski) może skłaniać do ponownego rozważenia przystąpienia Polski do Strefy Euro

W celu wyrobienia sobie opinii przed jutrzejszą decyzją ECB ws. poziomu stóp procentowych warto zwrócić uwagę na publikację rewizji Produktu Krajowego Brutto w Strefie Euro za IV kw. ubiegłego roku oraz serię odczytów indeksów PMI dla Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Strefy Euro.

fot. mat. prasowe

BRENT – interwał czterogodzinny

BRENT – interwał czterogodzinny


Po zrealizowaniu się formacji głowy z ramionami wykres instrumentu Brent dotarł do oporu wyznaczonego przez 50% zniesienie fali wzrostowej Fibonacciego. Opór wzmacniany jest dodatkowo przez linię trendu podpierającą wykres. Jeżeli otoczenie makro nie przeszkodzi realizacji scenariusza technicznego, to można spodziewać się powrotu kursu do okolic 108 dolarów za baryłkę.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


EUR/CHF – mocne odbicie od dna

fot. mat. prasowe

EUR/CHF – interwał dzienny

EUR/CHF – interwał dzienny


Od początku bieżącego tygodnia EUR/CHF zdołał odrobić część z ubiegłotygodniowych spadków. Wykres w poniedziałek domknął lukę powstałą po otwarciu rynku. Wczoraj z kolei kurs zdołał przełamać ważny opór w postaci 23.6 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z bieżącego roku (1.2170) i linii dołków z połowy grudnia. Kolejny opór wyznacza 38.2 proc. zniesienie Fibo na poziomie 1.2210, natomiast wsparcie stanowią poziom dołków z początku tygodnia (1.21) i dolne ograniczenie kanału spadkowego, w którym wykres porusza się od połowy 2013 r.

Odreagowanie to przede wszystkim efekt pozornego uspokojenia sytuacji na Krymie. Prezydent Rosji wydał we wtorek rano rozkaz powrotu jednostek biorących udział w „manewrach” do baz. Chociaż zmniejszyła się niepewność, co do dalszego rozwoju sytuacji, to wciąż jednak pozostaje ryzyko eskalacji konfliktu. Rynki przyjęły doniesienia z entuzjazmem, co zaowocowało umocnieniem eurodolara oraz polskiego złotego i walut naszego regionu. Poniedziałkowe straty odrabiały wczoraj także indeksy giełdowe, korygowały się natomiast uznawane za bezpieczniejsze waluty Szwajcarii i Japonii. Co wyraźnie przemawia za tymczasowym powrotem na rynek apetytu na ryzyko.

Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów, poza ewentualnymi doniesieniami o sytuacji na Ukrainie, będą przede wszystkim odczyty danych PMI dla usług z krajów Strefy Euro, po południu zaś odczyt Indeksu ISM i zmiany liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym w USA. Większej zmienności, można spodziewać się w czwartek, kiedy rynek będzie śledził publikację decyzji ECB i konferencję Mario Draghiego, zaplanowaną po posiedzeniu. W piątek z kolei opublikowana zostanie cała seria danych gospodarczych ze Szwajcarii, w tym dane o stopie bezrobocia i inflacji konsumenckiej.

Dolar australijski kontynuuje odbicie

fot. mat. prasowe

AUD/USD – interwał dzienny

AUD/USD – interwał dzienny


Dolar australijski od początku tygodnia odreagowuje spadki z drugiej połowy lutego. Kurs w poniedziałek odbił się od wsparcia w postaci 50-sesyjnej średniej kroczącej i linii dołków z początku i końca sierpnia ubiegłego roku. Odbicie potwierdziło też przebieg dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, z genezą w styczniu tego roku. W ujęciu technicznym dopóki poziom ten nie zostanie przebity, możemy spodziewać się kontynuacji wzrostów. Najbliższy opór przebiega na poziomie 0.9082, czyli na linii szczytów wybitych w połowie stycznia i połowie lutego bieżącego roku, nieco powyżej przebiega 200-sesyjna średnia krocząca.

Wczoraj w nocy opublikowana została zgodna
z oczekiwaniami decyzja Banku Rezerw Australii, w sprawie pozostawienia na niezmienionym poziomie 2.5% stóp procentowych. RBA w komunikacie po posiedzeniu zapewnił o utrzymaniu akomodacyjnej (luźnej) polityki pieniężnej, m.in. przez utrzymanie niskich stóp w celu wspierania ożywienia gospodarczego. RBA podtrzymał stanowisko o zbyt wysokim kursie dolara australijskiego, co tylko tymczasowo osłabiło parę AUD/USD. Rynek oczekuje, że pierwsza podwyżka nastąpi dopiero w połowie przyszłego roku. Z opublikowanych wczoraj danych na uwagę zasługuje także lepszy niż oczekiwania odczyt Liczby nowych domów oddanych do użytku, która w styczniu wzrosła o 6.8%, wobec prognozy 2%.

W trakcie dzisiejszego dnia, po odczycie PKB z Australii w IV kw. oraz indeksu PMI dla usług z Chin największy wpływ na kwotowania pary AUD/USD, będą miały odczyty z gospodarki amerykańskiej, w tym dane ADP i ISM dla usług. Jutro w nocy poznamy dodatkowo wyniki sprzedaży detalicznej z Australii.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia PKB w IV kw. 0.8%
    Prognoza: 0.7% k/k i 2.5% r/r
  • Wielka Brytania Indeks PMI dla budownictwa
    Luty: 62.6 pkt.
    Prognoza: 63.6 pkt.
    Poprzednio: 64.6 pkt.

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 09:00-10:00 Seria odczytów PMI dla usług, luty

GBP 10:30 Odczyt Indeksu PMI dla usług
Prognoza na luty: 58 pkt.

EUR 11:00 Sprzedaż detaliczna, styczeń
Prognoza: 0.9% m/m

USD 14:15 Raport ADP, luty,
Prognoza: 159 tys.
16:00 Indeks ISM dla usług

CAD 16:00 Decyzja BoC ws. stóp procentowych

USA 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów
20:00 Publikacja Beżowej Księgi

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Kurs USD/JPY na wsparciu Kurs USD/JPY na wsparciu
Eurodolar – patowa sytuacja

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: