eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › EUR/USD – rozstrzygnięcie wkrótce

EUR/USD – rozstrzygnięcie wkrótce

2014-04-22 12:25

EUR/USD – rozstrzygnięcie wkrótce

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Po kilku dniach zastoju i oscylowania wokół wsparcia na poziomie 1.3810, EUR/USD wczoraj zamknął dzień wyraźnie poniżej otwarcia. Sentyment wobec dolara amerykańskiego mógł zostać wsparty przez zgodny z oczekiwaniami odczyt Indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board, który wyniósł w marcu 0.8%, wobec 0.5% w poprzednim okresie. Po części wczorajsza przecena EUR/USD to jednak efekt braku obecności inwestorów ze Starego Kontynentu.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dzisiaj uzyskamy już pełniejszy obraz rynku. Z danych makro na uwagę zasługuje popołudniowy odczyt Liczby sprzedażnych domów na amerykańskim rynku wtórnym oraz cała seria publikacji wyników przez amerykańskie spółki, m.in. AT&T, BNY Mellon, Lockheed Martin, McDonald’s, United Technologies i Xerox. Nie bez znaczenia pozostają doniesienia, o możliwości wprowadzenia sankcji wobec Rosji, w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie.

Środa upłynie pod znakiem odczytów Indeksu PMI dla przemysłu i usług. Przed południem z krajów Strefy Euro, a po południu ze Stanów Zjednoczonych. W drugiej połowie tygodnia opublikowany zostanie cały pakiet odczytów z gospodarki amerykańskiej, we czwartek: dane o zamówieniach na dobra trwałe oraz liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a w piątek: Indeks Uniwersytetu Michigan oraz indeks PMI dla usług. Odczyty z polskiej gospodarki zaplanowane są na czwartek, kiedy opublikowane zostaną dane odnośnie wyników sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia. W tym tygodniu poznamy także decyzję dwóch banków centralnych w sprawie stóp procentowych. We środę późnym wieczorem zostanie wydany komunikat po posiedzeniu Banku Rezerw Nowej Zelandii, przy czym konsensus rynkowy zakłada podniesienie stopy procentowej do 3 proc. z 2.75 proc. Natomiast w czwartek decyzję podejmie Bank Centralny Turcji. W piątek na uwagę zasługiwać będą odczyty z Wielkiej Brytanii, a mianowicie wyniki sprzedaży detalicznej w marcu.

W czasie wczorajszej przeceny kurs przebił wsparcie na poziomie 1.3810 w postaci linii szczytów z końca października oraz grudnia, a także 50-sesyjną średnią kroczącą. W ujęciu technicznym na wykresie EUR/USD uformował się w ciągu ostatnich dni trend spadkowy, który może doprowadzić do testowania linii długoterminowego trendu wzrostowego.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Wsparcie wyznaczone przez dołki z początku września ubiegłego roku i lutego bieżącego roku, przebiega także w pobliżu 23.6 proc. zniesienia Fibo, fali wzrostowej z II połowy ubiegłego roku i 200-sesyjnej średniej kroczącej. Przebicie tej strefy oporu, będzie sygnałem do głębokiej przeceny. Tymczasem wciąż możliwa jest realizacja scenariusza wzrostowego. Ewentualne odreagowanie powinno doprowadzić kurs do poziomu szczytów z pierwszej połowy kwietnia.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Dane o handlu bez wpływu na EUR/JPY

fot. mat. prasowe

EUR/JPY – interwał dzienny

EUR/JPY – interwał dzienny


Wczorajsze dane z Japonii kolejny raz pokazały powiększający się deficyt handlowy. Efekt podwyżki podatku widoczny był w danych o imporcie (wyższy import), ale także w eksporcie, ponieważ lokalne firmy prawdopodobnie zmniejszyły sprzedaż zagranicą, aby sprostać zapotrzebowaniu wewnątrz kraju.

Tradycyjnie już zwiększano import paliw. Cieszyć może natomiast wzrost eksportu samochodów osobowych do USA, gdzie popyt zaczyna powracać po ciężkiej zimie. Japoński jen praktycznie nie zareagował na powyższe dane, ale należy przypisać to mniejszej aktywności inwestorów ze względu na obchodzone Święta.

O ile poniedziałek nie sprzyjał zmienności na rynkach finansowych, w dniu dzisiejszym możemy liczyć na nieco większe ruchy wśród głównych klas aktywów.

W tym tygodniu kluczowe dla jena będą dane o inflacji CPI z regionu Tokio, które dotyczą kwietnia, a więc okresu uwzględniającego podwyżkę podatku VAT. Odczyt wyższy od konsensusu na poziomie 2.8% r/r powinien umocnić japońską walutę. Ostatnie wypowiedzi Kurody (BoJ) pokazują, że władze monetarne są zadowolone z tempa wzrostu cen, a więc nie należy oczekiwać w najbliższym czasie dodatkowego luzowania ze strony BoJ, co było do tej pory głównym bodźcem do osłabienia jena.

Środowe dane PMI z Europy mogą być okazją do zajmowania pozycji pod umocnienie jena wobec euro, biorąc pod uwagę obawy o eskalację konfliktu na Ukrainie i jego przełożenia na sytuację w Europie. W czwartek przemawiać będzie także Mario Draghi i nie wykluczone, że ponownie wspomni o wpływie euro na inflację w Eurolandzie, co ponownie może osłabić wspólną walutę.

Obrona poziomu 141.77 zwiększa szansę na ponowne zbliżenie się do linii trendu wzrostowego (140.70), bądź niżej, do psychologicznego poziomu 140.00.

USD/MXN i obrona 13.1065

fot. mat. prasowe

USD/MXN – interwał dzienny

USD/MXN – interwał dzienny


Od początku kwietnia kurs USD/MXN porusza się poniżej 200-sesyjnej średniej kroczącej, która skutecznie powstrzymuje wszelkie próby osłabienia meksykańskiej waluty. Średnia znajduje się na poziomie 61.8% zniesienia Fibo (13.1065), wzmacniając dodatkowo wspomniany opór.

Zachowanie ceny w ostatnich dniach skłania inwestorów do zajmowania krótkich pozycji – mniejsza zmienność na rynku jest pozytywna dla transakcji carry, gdzie wykorzystywane jest także peso ze względu na relatywnie wysokie stopy procentowe.

Fundamentalnie, najważniejszym tematem dla meksykańskiej gospodarki i waluty pozostaje kwestia realizacji planowanych reform w ramach Pacto de Mexico, zwłaszcza reformy energetycznej.

Ostatnie miesiące nie były dla Meksyku łaskawe ze względu na długą i ciężką zimę u największego partnera handlowego (USA). Dodatkowo, konsumpcję zmniejszyła podwyżka podatku, zatem po stronie konsumenta i producenta sytuacja przedstawia się w ciemnych barwach, stąd nie należy oczekiwać pozytywnych rezultatów w PKB za pierwszy kwartał.

Wiadomo jednak, iż inwestorzy wyceniają przyszłość, a ta przedstawia się zupełnie inaczej. Zaufanie konsumentów wzrosło w marcu do 88.8, z ostatnich wieloletnich minimów.

Marzec pokazał także, iż meksykański przemysł powstaje z kolan – sektor samochodowy zanotował wzrost produkcji rzędu 29.3% m/m. Państwo ze swojej strony także zamierza pomóc wzrostowi, zwiększając wydatki około 2% w relacji do PKB, a Banxico najprawdopodobniej utrzyma przez dłuższy okres luźną politykę monetarną.

Z uwagi na silną zależność Meksyku od eksportu, wzrost peso nie powinien być długotrwały, ponieważ odbije się negatywnie na PKB.

Poziom 12.88 wyznacza silne najbliższe wsparcie w średnim terminie.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia Bilans handlu zagranicznego
    Marzec: -1446 mld JPY
    Prognoza: -1070 mld JPY
  • USA Indeks Conference Board (wyprzedzający)
    Marzec: 0.8%
    Prognoza: 0.8%

Kalendarz na najbliższe godziny

CAD 14:30 Sprzedaż hurtowa m/m
Prognoza: 0.7%
Poprzednio: 0.8%

USD 16:00 Sprzedaż domów (rynek wtórny)
Prognoza: 4.57 mln
Poprzednio: 4.60 mln

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: