eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Udana końcówka tygodnia na Wall Street

Udana końcówka tygodnia na Wall Street

2014-03-03 12:00

Udana końcówka tygodnia na Wall Street

Wykres kursu EUR/USD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Za nami tydzień pełen emocji, który zakończył się bardzo pozytywnie na parkietach w USA oraz Polsce. Stało się tak pomimo gorszego odczytu PKB za IV kwartał w Stach Zjednoczonych, który zgodnie z oczekiwaniami został zrzucony na karb czynników pogodowych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

US500 udało się przekroczyć bronioną od kilku miesięcy barierę 1850 pkt, która teoretycznie otwiera drogę do okolic 1900 punktów. Nastroje na światowych parkietach mogą jednak w najbliższych dniach popsuć doniesienia, które nadchodzą na rynki z Ukrainy, gdyż co oczywiste, obawy o zaostrzenie się konfliktu nie sprzyjają rozbudowie trendu wzrostowego na historycznych szczytach. Wzmagająca się niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji może również spowodować, że pod presją znajdą się rynki wschodzące, a w szczególności RUB, HUF, PLN oraz TRY, które są bezpośrednio zagrożone konsekwencjami eskalacji sytuacji na Ukrainie. Wzrostowemu scenariuszowi nie pomogą również opublikowane w weekend dane o chińskim PMI, które okazały się najgorsze od 8 miesięcy, wynosząc 50.2 pkt, niewiele powyżej recesyjnego poziomu. Sytuacja w Chinach wydaje się obecnie coraz bardziej pogarszać, co również mogą sugerować spadki juana, których nie widzieliśmy już od wielu miesięcy.

Z odczytów, które poznaliśmy w zeszłym tygodniu kluczowe były dane o inflacji w Strefie Euro, która wyniosła 0.8%, przewyższając oczekiwania oraz pokazując, że negatywny trend się zatrzymał. Zdjęło to z pewnością część presji z Europejskiego Banku Centralnego, który może nie zdecydować się na czwartkowym posiedzeniu na cięcie stóp procentowych.

Spadające oczekiwania w stosunku do ECB doprowadziły do wzrostów EUR/USD w stronę długoterminowej linii trendu spadkowego na 1.3825.

Wybicie tego poziomu w najbliższych dniach jest mało prawdopodobne, jednak jeżeli nie dojdzie do obniżki, choćby bazowej stopy ECB do poziomu 0.1% to możemy oczekiwać dalszego podążania EUR/USD na północ. Niebezpieczeństwo ze strony Ukrainy wpływa obecnie także na wyceny ropy naftowej, która umacniała się na niedzielnym otwarciu o ok. 2%. Co w przypadku załagodzenia sytuacji politycznej zwiastuje szybką korektę na tym rynku.

W dzisiejszym kalendarium rynkowym, poza śledzeniem informacji nadchodzących z Ukrainy, należy zwrócić uwagę na indeksy koniunktury PMI ze Strefy Euro, Wielkiej Brytanii oraz amerykański odczyt ISM. Istotne może okazać się także wystąpienie Mari Draghiego, który będzie przemawiał w Brukseli, a inwestorzy będą starali doszukać się sygnałów odnośnie czwartkowej decyzji ECB. W nocy istotna może być decyzja Banku Australii w sprawie stóp procentowych, jednak nie należy spodziewać się zmiany polityki monetarnej na dzisiejszym posiedzeniu.

fot. mat. prasowe

Wykres kursu EUR/USD

Wykres kursu EUR/USD


Technicznie EUR/USD dotarł w bardzo ważny region oporów, czyli strefę 1.3800-1.3830, gdzie znajdują się październikowe szczyty oraz linia trendu spadkowego. Pokonanie tych okolic otwiera drogę do wzrostów w stronę 1.3900 i dalej 1.40. Jeżeli jednak sprawy Ukrainy będą negatywnie wpływać na euro to możemy zobaczyć szybki powrót w stronę 1.3700, jeszcze przed kluczowym dla dalszego kierunku czwartkiem.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/CAD nastawiony na dalsze wzrosty

fot. mat. prasowe

USD/CAD – interwał dzienny

USD/CAD – interwał dzienny


Dolar kanadyjski umocnił się względem amerykańskiego w ostatnim tygodniu na fali mniejszej awersji do ryzyka. Nie oznacza to jednak, że osłabienie kanadyjskiej waluty dobiegło końca, a wręcz przeciwnie, czynniki fundamentalne wskazują, że główny trend powinien jeszcze trwać.

Pierwsze skrzypce oczywiście gra polityka monetarna. Wszystko wskazuje na to, że FED będzie kontynuował bez zaburzeń wycofywanie QE i po RBNZ oraz BoE zacznie podnosić stopy procentowe. Bank Kanady z kolei brzmi coraz bardziej gołębio, a Stephen Poloz (szef BoC) publicznie wyraża obawy o procesy dezinflacyjne jakie mają miejsce w kanadyjskiej gospodarce. Wydaje się zatem, iż te obawy wezmą górę nad rosnącą bańką na rynku nieruchomości i powstrzymają BoC przed rychłą podwyżką stóp procentowych.

W tej sytuacji środki makroostrożnościowe (np. ograniczenie kredytów z wysokim wskaźnikiem LTV) będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Dodatkowo, kanadyjska waluta nie zyskiwała w odpowiedzi na rosnące ceny ropy. Można przypuszczać, że słabsze odczyty w USA wywołane ciężką zimą odbijają rykoszetem w Kanadę, jako głównego partnera handlowego. Długie pozycje w USD/CAD mogą być zatem pewnego rodzaju zabezpieczeniem przed dalszymi zniekształconymi przez pogodę odczytami.

Środowe posiedzenie Banku Kanady nie będzie istotne dla rynku, ale tradycyjnie wszyscy będą oczekiwać komunikatu, aby poznać, czy postrzeganie głównych składowych dla polityki monetarnej (inflacja, rynek nieruchomości, terms of trade, rynek pracy) uległo zmianie.

Minimum z 19 lutego wyznacza najbliższe wsparcie (1.0907), z w średnim terminie para powinna testować poziom 1.1470.

EUR/JPY przed decyzją EBC

fot. mat. prasowe

EUR/JPY – interwał dzienny

EUR/JPY – interwał dzienny


Piątkowy odczyt inflacji w Strefie Euro nieoczekiwanie znalazł się na poziomie 0.8% (konsensus 0.7%). Jest to dosyć zaskakujące biorąc pod uwagę wcześniejsze wskazanie z Niemiec, gdzie ceny rosły 0.5% miesiąc do miesiąca (konsensus 0.6%). Podobne procesy dezinflacyjne rysowały się w Hiszpanii i Włoszech.

Powyższe dane wprowadziły jeszcze większą niepewność na rynek, ponieważ analitycy oponujący za obniżką stóp przez EBC w tym tygodniu, zaczęli zastanawiać się nad słusznością wcześniej stawianych tez. Z całą pewnością piątkowa inflacja zmniejsza prawdopodobieństwo takiego ruchu, ale go nie wyklucza.

Przypomnijmy, iż Mario Draghi podkreślał niejednokrotnie o braku deflacji w Strefie Euro, ale jednocześnie zaznaczał, że odczyty poniżej 1% znajduje się w strefie zagrożenia (danger zone).

Obstawianie decyzji EBC jest trudnym zadaniem, kiedy szanse gołębi i jastrzębi są wyrównane. Skłanialibyśmy się jednak ku pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie w marcu i ewentualne użycie innych narzędzi np. stymulujących akcję kredytową wśród SME.

Pozycjonując się pod powyższy scenariusz, można rozważyć jako drugą stronę japońskiego jena, gdzie BoJ przynajmniej do kwietniowej podwyżki podatku pozostanie „w stanie spoczynku”, a waluta będzie traciła na fali pozytywnego sentymentu do ryzyka, co sugeruje rysowanie kolejnych szczytów przez amerykańskie parkiety.

Przebicie w cenach zamknięcia poziomu 140, z którym od dwóch tygodni zmagają się kupujący, pozwoliłoby na marsz w kierunku 143, a dalej 145. Wsparcie wyznacza poziom 138.40.

Ostatnie wydarzenia
  • Chiny Indeks PMI dla przemysłu
    Luty: 50.2
    Prognoza: 50.2
    Indeks PMI dla usług
    Luty: 55.0

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 10:00 Indeks PMI dla przemysłu
Prognoza: 2.2%
Poprzednio: 1.8%

EUR 09:15 Indeks PMI dla przemysłu
Prognoza: 53.2
Poprzednio: 52.2

CHF 09:30 Indeks PMI dla przemysłu
Prognoza: 57.2
Poprzednio: 56.1

GBP 10:30 Indeks PMI dla przemysłu
Prognoza: 56.9 Poprzednio: 56.7

USD 16:00 Indeks ISM dla przemysłu
Prognoza: 52.3 Poprzednio: 51.3

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: