eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sposób płatności w sklepie online ma znaczenie

Sposób płatności w sklepie online ma znaczenie

2014-02-27 11:15

Sposób płatności w sklepie online ma znaczenie

Sposób płatności w sklepie online ma znaczenie © Artur Marciniec - Fotolia.com

Według danych z badania TNS Polska dla Związku Banków Polskich i Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. z e-zakupów dotychczas skorzystał już niemal co drugi Polak. W sieci szukamy dziś praktycznie wszystkiego. Począwszy od książek czy płyt, przez ubrania, biżuterię, sprzęt RTV, bilety lotnicze i wycieczki zagraniczne, po codzienne artykuły spożywcze. Wraz z rosnącą liczbą osób kupujących w Internecie zwiększa się również konkurencja wśród wirtualnych sprzedawców, którzy bardzo się starają, abyś właśnie u nich kliknął w ikonkę „zamawiam i płacę”. Trzeba jednak pamiętać, że w sieci bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa. Dlatego przy wyborze e-sklepu należy brać pod uwagę nie tylko atrakcyjność cen oferowanych produktów, lecz także zabezpieczenie transakcji i dostępność różnych form płatności. Bezpieczeństwo naszych pieniędzy w świecie wirtualnym ma bardzo realny wpływ na psychiczny komfort i satysfakcję z e-zakupów.

Przeczytaj także: Zakupy online: serwisy płatności zyskują na znaczeniu

– Przy wyborze danej formy płatności warto dobrze się zastanowić. Sposób, w jaki uregulujemy należność wobec e-sklepu wpływa przecież nie tylko na bezpieczeństwo transakcji, ale także na termin dostarczenia zamówionego towaru oraz przebieg ewentualnego procesu reklamacji – mówi Artur Wojtczuk, dyrektor odpowiedzialny za rozwój szybkich płatności internetowych PayByNet w KIR S.A. – Wszystkie szanujące się sklepy internetowe udostępniają swoim klientom kilka lub kilkanaście sposobów płatności. Wybierając jeden z nich decydujemy także o tym, ile podmiotów zostanie zaangażowanych w realizację transakcji, co może mieć wpływ na to, jak szybko zamówienie zostanie zrealizowane. Dlatego warto wybierać świadomie – dodaje A. Wojtczuk.

Systemy szybkich płatności internetowych

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów płacenia w e-sklepach są, cieszące się coraz większą popularnością, szybkie płatności internetowe, np. system PayByNet, należący do rodziny tzw. systemów „pay-by-link”. W ten sposób w Internecie chociaż raz uregulowało należność wobec e-sklepu już ponad 40 proc. kupujących online. – Taka metoda rozliczania się jest bardzo wygodna i chroni zarówno kupującego, jak i sprzedawcę. Dane dotyczące treści przelewu, w tym numer rachunku bankowego odbiorcy, jego nazwa i adres, są wypełniane automatycznie, co eliminuje ryzyko błędu możliwego przy ręcznym uzupełnianiu formularza – wyjaśnia Artur Wojtczuk. Po zalogowaniu się do swojego konta w bankowości elektronicznej wystarczy jedynie zaakceptować gotowy formularz przelewu, wypełniony przez system. Wymiana danych dotyczących transakcji standardowo odbywa się przy zastosowaniu protokołu SSL, co daje gwarancję bezpieczeństwa.

– Większość systemów typu pay-by-link to rozwiązania działające na zasadzie kont pośredniczących. Przelew z konta kupującego wędruje do firmy rozliczającej, a ta przekazuje pieniądze na rachunek e-sklepu. Może to wydłużyć czas trwania procesu i spowodować utrudnienia w przypadku zwrotu towaru. Decydując się na płatność szybkim przelewem internetowym warto więc zwrócić uwagę, jaką drogę pokonają nasze pieniądze – mówi Artur Wojtczuk – Niektóre systemy, jak np. PayByNet, przekazują środki bezpośrednio na konto odbiorcy, dzięki czemu przyspieszony zostaje nie tylko proces realizacji zamówienia dla klienta, lecz także księgowania i rozliczania transakcji po stronie sprzedającego. Co ważne, e-sklepowi łatwiej jest zidentyfikować konkretne zlecenie, a to znacznie usprawnia ewentualne zwroty lub reklamacje towaru – dodaje A. Wojtczuk.

fot. Artur Marciniec - Fotolia.com

Sposób płatności w sklepie online ma znaczenie

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów płacenia w e-sklepach są, cieszące się coraz większą popularnością, szybkie płatności internetowe, np. system PayByNet, należący do rodziny tzw. systemów „pay-by-link”.


Tradycyjne sposoby ciągle popularne

Najczęściej wybieranym przez Polaków sposobem płacenia za zakupy w Internecie jest wciąż przelew realizowany przez bankowość elektroniczną. Z takiej formy skorzystało już niemal 70 proc. e-konsumentów. Jego największą zaletą jest przede wszystkim to, że po kliknięciu przycisku „zatwierdź” pozostaje nam tylko czekanie na przesyłkę. Warto jednak pamiętać, że większość sprzedawców zaczyna realizację zamówienia dopiero w momencie, gdy na ich koncie bankowym zostanie zaksięgowana transakcja.

Kolejnym, nadal często wybieranym sposobem regulowania należności w sieci jest pobranie. Blisko 60 proc. Polaków kupujących online przyznaje, że zdarzyło im się chociaż raz skorzystać z tej formy rozliczenia z e-sklepem. Pobranie wybierają przeważnie Ci, dla których ważne jest, aby przed dokonaniem płatności mieć możliwość obejrzenia i sprawdzenia zamówionego produktu. To dobre rozwiązanie, jeżeli wcześniej nie robiliśmy zakupów w danym e-sklepie lub nie mamy zaufania do danego sprzedawcy. Co ważne, z tej formy płatności mogą korzystać osoby, które nie posiadają rachunku bankowego.

A jeśli nie w ten sposób…

Warto pamiętać, że oprócz najbardziej popularnych form regulowania należności wobec e-sklepów, jak np. szybkie płatności internetowe czy pobranie, istnieją również inne sposoby płacenia za zakupy w sieci. Wartym uwagi rozwiązaniem dla tych, którym zależy na czasie i którzy lubią nowinki, mogą się okazać portmonetki elektroniczne lub przelewy natychmiastowe. Te ostatnie cieszą się coraz większym powodzeniem. Wykonanie takiej transakcji za pośrednictwem – przykładowo – systemu Express ELIXIR jest równie proste, jak zlecenie tradycyjnego przelewu w banku. Wystarczy zalogować się do systemu bankowości elektronicznej i wybrać odpowiednią opcję regulowania płatności. Po zaakceptowaniu transakcji pieniądze trafiają do odbiorcy, w tym przypadku e-sklepu, w czasie liczonym w sekundach.

Jeszcze prostsze jest płacenie za e-zakupy za pomocą płatności mobilnych, takich jak np. IKO. Wystarczy na stronie sklepu internetowego wybrać odpowiednią opcję płatności, wpisać lub zeskanować wygenerowany przez system jednorazowy kod i zaakceptować transakcję. Po kilku sekundach na stronie e-sklepu i w aplikacji płatności mobilnych pojawi się potwierdzenie wykonania przelewu.

Przeczytaj także: Czy e-payment to już norma? Czy e-payment to już norma?

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • sky-shop.pl / 2014-05-17 22:07:55

    Osoby korzystające z naszego oprogramowania do obsługi sklepów internetowych bardzo często pytają właśnie o formy płatności. Zdają sobie sprawę z tego, że bezpieczna i szybka transakcja to klucz do szybkiego ubicia interesu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: