eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kobiety wolą bezpieczne produkty finansowe

Kobiety wolą bezpieczne produkty finansowe

2013-11-29 12:49

Przeczytaj także: Kobiece inwestowanie pieniędzy


Czy to zatem dobry moment, aby do naszych oszczędności dodać odrobinę pieprzu i spróbować sił w inwestycjach? Przemysław Gerschmann z Biura Maklerskiego Deutsche Bank PBC przekonuje, że panujące obecnie warunki rynkowe wyjątkowo sprzyjają wejściu na rynki kapitałowe – za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych lub dla bardziej odważnych bezpośrednio na giełdę. - Od kilku miesięcy pojawiają się sygnały wskazujące na rodzące się odbicie polskiej gospodarki, a ze wzrostem PKB wiążą się wyniki spółek giełdowych, które mają przełożenie na wzrost ich kursu w przyszłości – mówi. - Do inwestycji na rynkach kapitałowych zachęca ponadto niski poziom stóp procentowych, który powoduje, że oprocentowanie lokat bankowych jest znacznie niższe niż przed kilkoma laty. Dlatego też więcej osób szuka bardziej atrakcyjnych stóp zwrotu na giełdzie oraz w produktach inwestycyjnych.

Na rynku nie brakuje instrumentów mogących stanowić dobre uzupełnienie portfela nawet dla preferujących bezpieczne formy inwestycji. Należą do nich chociażby fundusze pieniężne i gotówkowe. We wrześniu średnia roczna stopa zwrotu w tej grupie podmiotów wyniosła 4,3 proc.

- Prosta symulacja zakładająca podział portfela w równych częściach pomiędzy depozyt bankowy i fundusze pieniężne dałaby historycznie stopę zwrotu na poziomie 3,8 proc., czyli więcej niż na lokacie – wylicza Jacek Buczyński.

Jeszcze lepsze wyniki można było osiągnąć uwzględniając w strategii fundusze dłużne, gdzie zwiększa się wprawdzie ryzyko inwestycyjne, ale w dalszym ciągu pozostaje ono umiarkowane. - Średnia roczna stopa zwrotu polskich funduszy dłużnych uniwersalnych we wrześniu wyniosła 4,5 proc. – mówi Jacek Buczyński. - Budując ponownie najprostszy portfel zakładający udział w równych częściach depozytów bankowych, funduszy pieniężnych i gotówkowych oraz funduszy dłużnych, otrzymujemy roczną stopę zwrotu w wysokości prawie 4 proc. – dodaje.

Z wyliczeń Jacka Buczyńskiego wynika również, że w pierwszym przykładzie zwiększenie udziału lokat do 75 proc. spowodowałoby, że stopa zwrotu wyniesie 3,55 proc, a więc niewiele więcej niż średnia oprocentowania lokat, ale już w przypadku, gdy alokacja w funduszach gotówkowych i pieniężnych byłaby na poziomie 75 proc., wynik strategii wzrośnie aż do 4,05 proc.

- Depozyt bankowy nie wymaga wprawdzie większej aktywności pod względem monitorowania, ale i fundusze, poza znajomością polityki inwestycyjnej oraz śledzeniem zmian wartości aktywów, nie wymagają znaczącego zaangażowania. Warto natomiast wspomnieć, że dzięki wprowadzeniu do portfela funduszy, w istotny sposób w porównaniu do depozytów bankowych zwiększa się płynność inwestycji – przekonuje Jacek Buczyński.

Warto pamiętać, że portfel inwestycyjny może zostać dobrany tak, aby z jednej strony zapewnić nam poczucie, że pieniądze są bezpieczne, a z drugiej, by stopa zwrotu mogła być na możliwie wysokim poziomie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: