Karty płatnicze są problemem banków. Dlaczego?
2025-03-12 08:43
![Karty płatnicze są problemem banków. Dlaczego? [© Freepik] Karty płatnicze są problemem banków. Dlaczego?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/banki/Karty-platnicze-sa-problemem-bankow-Dlaczego-265395-200x133crop.jpg)
Karty płatnicze są problemem banków © Freepik
Przeczytaj także: Bankowość detaliczna: świetne wyniki przydadzą się w trudniejszych czasach
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- W jakim stopniu użytkownicy kart kredytowych są zadowoleni z tego środka płatności?
- Dlaczego konsumenci rezygnują z karty płatniczej już na etapie wnioskowania o nią?
- O jakie zmiany muszą zadbać banki detaliczne, aby przekonać do siebie klientów?
Posiadacze kart płatniczych oczekują personalizacji, ale banki nie nadążają
Sektor bankowy przechodzi znaczącą transformację napędzaną rozwojem płatności zbliżeniowych i zdalnych. Na czele tej zmiany stoją natychmiastowe przelewy A2A (account-to-account), które - zdaniem ekspertów - mogą przejąć 15–25% przyszłego wzrostu liczby transakcji kartowych.
Obecnie karty płatnicze są nieodłącznym elementem finansowego życia i często jedynym fizycznym symbolem banku, który nosimy przy sobie. Według raportu aż 88% osób zajmujących stanowiska kierownicze w branży uważa rozwój systemu benefitów za najskuteczniejszy sposób na zwiększenie zaangażowania klientów i klientek oraz kluczowy element budowania ich lojalności.
fot. Freepik
Karty płatnicze są problemem banków
Posiadacze kart płatniczych oczekują personalizacji, ale banki nie nadążają. Zawiłe procedury utrudniają szybkie otrzymanie karty.
Badanie pokazuje jednak, że nie wszystkie programy lojalnościowe przekładają się na satysfakcję i przywiązanie. Obecnie tylko 26% osób posiadających karty jest z nich zadowolonych, 50% pozostaje obojętnych, a 24% wyraźnie rozczarowanych. Wyniki te wskazują na niski poziom lojalności wobec banków – aż 74% użytkowników i użytkowniczek kart może z łatwością zrezygnować z ich usług. Mimo dostępu do bogatych i zaawansowanych zbiorów danych, banki obsługujące klientów indywidualnych wciąż mają trudność z wyróżnieniem się na rynku.
Zespoły marketingowe banków wśród największych wyzwań wymieniają silną konkurencję ze strony nowoczesnych banków i innych dostawców kart (83%), nieskuteczną komunikację i nieatrakcyjne oferty (72%), ograniczoną wiedzę o klientach (66%) oraz skomplikowany proces wnioskowania o kartę (34%).
W dobie natychmiastowej obsługi i płynnych doświadczeń cyfrowych klienci nie mają cierpliwości do długiego oczekiwania czy niespójnej komunikacji. Banki dysponują ogromnymi zasobami danych, które mogłyby wykorzystać do usprawnienia swoich usług, jednak wciąż nie robią tego w pełni. Oczekiwania konsumentów są jasne – chcą szybkości, spójności i personalizacji na każdym etapie korzystania z usług. Jeśli ich nie znajdą, z łatwością wybiorą ofertę konkurencji. Wykorzystanie zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji pozwoliłoby bankom nie tylko usprawnić procesy, ale także przewidywać potrzeby klientów, wzmacniając ich lojalność i przewagę konkurencyjną – mówi Piotr Siuda, Vice President, Head of Financial Services, Capgemini Polska.
Zawiłe procedury utrudniają szybkie otrzymanie karty
Banki tracą wielu potencjalnych klientów i znaczące przychody, ponieważ proces składania i obsługi wniosków kartowych nie spełnia oczekiwań klientów. Na całym świecie niemal połowa (47%) osób, które wybrały już kartę, rezygnuje z niej w trakcie aplikacji z powodu nieprzyjaznego procesu.
Tymczasem zaledwie 3% zespołów marketingowych banków uważa, że ten proces, jest z perspektywy klienta wystarczająco przystępny. W Amerykach odsetek ten wynosi 6%, w regionie APAC – 2%, a w Europie zaledwie 1%. Do największych wyzwań należą:
- 75% klientów i klientek składa niekompletne dokumenty, co powoduje znaczne opóźnienia,
- 75% banków boryka się z opóźnieniami w weryfikacji tożsamości klientów,
- 61% zmaga się z nadmiarem wniosków spowodowanym brakiem automatyzacji.
Obecnie mniej niż jedna trzecia (29%) procesu zbierania danych podczas aplikowania jest w pełni zautomatyzowana przy użyciu technologii AI lub generatywnej AI (Gen AI). Potencjał tych rozwiązań w usprawnieniu procesu jest ogromny – 41% kadry kierowniczej planuje priorytetowo rozwijać w pełni cyfrowe wnioski i automatyzację aplikacji.
Inteligentne centra obsługi klienta fundamentem lojalności.
Centra obsługi klienta odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu wizerunku marki. Jednak według raportu tylko 24% klientów i klientek ocenia je pozytywnie. Raport Capgemini przyjrzał się pod tym kątem opiniom osób mieszkających w dużych miastach, obytych z technologią cyfrową, które planują założenie nowych kart – wiele z nich skarży się na długi czas oczekiwania, niespójną komunikację oraz brak płynnego przejścia między kanałami cyfrowymi a obsługą w oddziałach. Aby skutecznie odpowiadać na potrzeby konsumentów i konsumentek, dla banków detalicznych kluczowe jest zadbanie o najwyższą jakość obsługi we wszystkich punktach kontaktu z klientami i z wykorzystaniem wszystkich dostępnych kanałów komunikacji. Potwierdza to 86% osób na stanowiskach liderskich w branży bankowej, które planują w ciągu najbliższych 12 miesięcy priorytetowo rozwijać strategię omnichannel, by zwiększyć zaangażowanie klienckie.
Modernizacja cyfrowych centrów obsługi pozwoli bankom na nowo zdefiniować ich rolę i skutecznie zarządzać dużą liczbą interakcji z klientami. Kluczowe obszary zmian to:
- Proaktywna komunikacja – 43% klientów i klientek kontaktuje się z bankiem, aby zgłosić utratę lub kradzież karty. To szansa na wykorzystanie danych w celu przewidywania potrzeb i dostarczania spersonalizowanych, trafnych komunikatów we właściwym czasie.
- Rozwiązywanie problemów w czasie rzeczywistym – 48% osób potrzebuje wsparcia przy aktywacji karty. Banki powinny wdrażać oparte na AI opcje samoobsługowe, które usprawnią ten proces i przyspieszą rozwiązywanie problemów we wszystkich kanałach.
- Wsparcie oparte na analizie emocji – 65% klientów i klientek kontaktuje się z agentami w sprawie reklamacji transakcji. Analiza sentymentu oparta na AI może pomóc w interpretacji tonu głosu i intencji dzwoniących, co umożliwia szybsze, bardziej empatyczne i dopasowane rozwiązania.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)