eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Osłabienie kursu GBP/USD

Osłabienie kursu GBP/USD

2013-11-13 10:42

Osłabienie kursu GBP/USD

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień przyniósł niewiele emocji i widzimy, że główne rynki po istotnych wydarzeniach z zeszłego tygodnia, nie odnalazły jeszcze swojego kierunku. Wyraźnie widoczna jest jedynie słabość rynków wschodzących oraz dolara australijskiego i nowozelandzkiego, które cierpią ze względu na postrzeganie ich przez inwestorów jako aktywa ryzykowne.

Przeczytaj także: Funt przed ważnymi danymi z Wielkiej Brytanii

Z istotnych odczytów makro poznaliśmy wczoraj jedynie dane o inflacji z Wielkiej Brytanii, które przyczyniły się do osłabienia funta w stosunku do dolara oraz euro. Jednakże po wnikliwym przeanalizowaniu można zauważyć, iż niski odczyt inflacji spowodowany był przez dwa główne czynniki, z których najważniejszym była zmiana w koszyku inflacyjnym w stosunku do października zeszłego roku gdzie zdecydowanie zmniejszyła się wag usług edukacyjnych, które tradycyjnie w tym okresie notują wzrost cen, który dodatkowo w 2012 roku był niezwykle duży wyraźnie windując odczyt inflacji co spowodowało powstanie wysokiej bazy dla bieżącego odczytu. Na słabsze tempo wzrostu cen miał również spadek cen ropy naftowej, który przełożył się znacząco na koszty energii.

Nienajlepsze dane nadeszły również z Polski, gdzie rachunek bieżący odnotował większy od oczekiwań deficyt. Wahania tego odczytu są sezonowe, gdyż w sporej mierze wpływają na nie terminy wpłat i wypłat środków z UE. Z tego względu nie powinny mieć one większego znaczenia dla EUR/PLN w dalszej części tygodnia. Ciekawie w okolicy 22 zachowywał się wczoraj dolar nowozelandzki, który zdecydowanie osłabił się w pierwszych minutach po publikacji raportu na temat stabilności finansowej, który nie przyniósł jednak żadnych nowych informacji, które mogłyby mieć znaczenie dla rynków. Cały spadek został również zanegowany w późniejszych godzinach, w związku z czym o ostatecznym kierunku powinien w tej sytuacji zdecydować USD.

W dzisiejszym kalendarium najistotniejsze będą odczyty dane z Wielkiej Brytanii. Kluczowe znaczenie powinien mieć raport dotyczący inflacji, w którym zawarte są prognozy ekonomiczne, których podniesienia spodziewają się rynki. Powinny one pozwolić na wnioskowanie odnośnie możliwego terminu pierwszych podwyżek stóp procentowych, co z pewnością skomentuje prezes Banku Anglii Mark Carney podczas dzisiejszego wystąpienia. Wcześniej inwestorzy poznają odczyty z rynku pracy, które również w przypadku odchylenia od prognoz mogą mieć znaczenie dla funta. W kontekście EUR/USD istotna może być również wielkość produkcji przemysłowej w Strefie Euro.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Konsolidacja powyżej 100 sesyjnej średniej na EUR/USD, którą widzimy w ostatnich dniach, powoduje że po przełamaniu strefy oporu na 1.3450 należałoby oczekiwać dalszego ruchu w górę w stronę 1.35. Decydujące znaczenie do końca tygodnia powinny mieć jednak słowa Janet Yallen, a nie sytuacja techniczna. Warto pamiętać, że dopóki kurs nie powróci do kanału wzrostowego ciągle bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz spadkowy w stronę 1.3320.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Bańka na rynku nieruchomości głównym zagrożeniem dla Kiwi

fot. mat. prasowe

EUR/NZD, interwał czterogodzinny

EUR/NZD, interwał czterogodzinny


Rosnące ceny na nowozelandzkim rynku nieruchomości są wg. opublikowanego wczoraj raportu Banku Rezerwy Nowej Zelandii głównym zagrożeniem dla krajowego systemu finansowego. RBNZ zwrócił również uwagę na wysoki poziom zadłużenia przemysłu mleczarskiego (przypomnijmy, że produkty mleczne stanowią około jednej czwartej eksportu Nowej Zelandii ) oraz wysoki poziom długu zewnętrznego. Jako najważniejsze zagrożenia zewnętrzne zostały wymienione: spowolnienie gospodarcze w Chinach, pat polityczny w kwestii finansowania deficytu w USA oraz problemy fiskalne Strefy Euro.

O ile wprowadzenie polityk makroostrożnościowych, takich jak np. zaostrzenie zasad udzielania kredytów zaczyna zmniejszać liczbę ryzykownych kredytów (tj. o wysokim współczynniku wysokości udzielonego kredytu do wartości zabezpieczenia), to RBNZ prognozuje, iż w najbliższym czasie poziom długu zewnętrznego będzie się zwiększać, głównie poprzez zwiększone inwestycje na rynku nieruchomości (ciągła odbudowa po trzęsieniu ziemi), których finansowania sektor bankowy szukać będzie musiał za granicą. Stwarza to wysokie ryzyko dla stabilności systemu bankowego w przypadku w przypadku wzrostu światowych stóp procentowych. Z powyższego względu informacje mogące świadczyć o poprawie sytuacji w USA i szybszym wycofaniu QE3 (co wiązać się będzie ze wzrostem stóp) mogą wywierać presję spadkowa na dolara nowozelandzkiego.

Patrząc od strony analizy technicznej widać, iż na wykresie pary EUR/ZND na interwale czterogodzinnym zarysowała się podręcznikowa formacja głowy z ramionami. Kurs pary EUR/NZD przebił niedawno linię szyi pokrywającą się z 50% zniesieniem fali spadkowej Fibonacciego oraz 200-okresową średnią kroczącą, co może być przesłanką do zawierania długich pozycji.

O potwierdzeniu trendu wzrostowego świadczyć jednak będzie dopiero przebicie 90-dniowej średniej. Następny poziomu oporu wyznacza 61.8% zniesienie Fibo.

Peso w poszukiwaniu wsparcia

fot. mat. prasowe

USD/MXN, interwał dzienny

USD/MXN, interwał dzienny


Rynki finansowe okazały się rozczarowane ostatecznym kształtem reformy fiskalnej w Meksyku i wbrew naszym oczekiwaniom peso meksykańskie znalazło się pod silna presją spadkową. Do poprawy sentymentu wokół peso zdecydowanie nie przyczynił się sposób w jaki reforma podatkowa została uchwalona: senat przegłosował ustawę dopiero po tym, jak znajdująca się opozycji Partia Akcji Narodowej (PAN) opuściła salę nazywając debatę farsą i kwestionując sens dalszego partycypowania w ugrupowaniu „Pacto por Mexico”.

Ostentacyjne opuszczenie sali obrad przez PAN stawia pod znakiem zapytania przyszłość reformy sektora energetycznego, która jest niezbędna dla dalszego rozwoju Meksyku: bez zwiększenia efektywności wydobycia
i przetwarzania ropy nie można mówić o tańszej energii (obecnie cena energii w Meksyku jest około 35-50% wyższa, niż w USA). Dostęp do tańszej energii zwiększyłby konkurencyjność meksykańskiego przemysłu.

Z drugiej strony, część analityków wskazuje na możliwość politycznego gambitu: prezydent Nieto naraził się PAN’owi krojąc reformę fiskalną pod gusta lewej strony politycznej w zamian za jej poparcie w reformie sektora energetycznego (PAN planuje nawet radykalniejsze otwarcie rynku, niż PDM, zatem o ich poparcie prezydent Nieto nie musi zbytnio zabiegać). Inwestorzy z ekspozycją na peso meksykańskie powinni śledzić losy reformy, gdyż jej uchwalenie będzie działać zdecydowanie na korzyść peso meksykańskiego.

Obecnie peso osłabia się względem dolara meksykańskiego (do czego przyczyniło się również obcięcie prognoz wzrostu PKB przez Bank Meksyku) i bez pozytywnych informacji spływających Meksyku ciężko będzie obecny trend zatrzymać. Kurs USD/MXN pełźnie po 50% ramieniu wachlarza Fibonacciego a najbliższym oporem jest poziom 13.3423 tj. październikowe szczyty.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia: indeks zaufania konsumentów w listopad X, poprzednio -2.1%
    Indeks wynagrodzeń (k/k) za III kw., prognoza 0,7%, poprzednio 0,7%
  • Japonia: Zamówienia na sprzęt, maszyny i urządzenia we wrześniu -2.1%, poprzednio 5.4%

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 09:00 Inflacja konsumencka CPI (m/m) za październik, prognoza -0.2%, poprzednio -0.2%

GBP 10:30 Stopa bezrobocia za wrzesień, prognoza 7.6%, poprzednio 7.7%

GBP 10:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za październik, prognoza -33.2 tys., poprzednio -41.7 tys.

GBP 11:30 Kwartalny raport BoE nt. inflacji

GBP 11:30 Wystąpienie publiczne szefa BoE Mark’a Carney’a

EUR 13:10 Wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku Jens’a Weidmann’a

USD 14:45 Wystąpienie szefa Fed z Cleveland Sandry Pianalto

NZD 22:45 Sprzedaż detaliczna

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: