eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 14-18.10.13

Rynek akcji, walut i surowców 14-18.10.13

2013-10-21 10:04

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 07-11.10.13



Eurodolar (EUR/USD)

Do środy eurodolar był pod presją podaży. Kilka razy testowane było wsparcie w rejonie 1.3480 USD. Nieudana próba przełamania tego wsparcia doprowadziła do mocnego ruchu w górę. W czwartek przełamany został opór w strefie 1.3550-1.3570 USD. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 1.3681 USD. Po niewielkiej kilkugodzinnej korekcie w piątek osiągnięte zostało kolejne maksimum na poziomie 1.3704 USD. Po południu doszło do realizacji zysków. Lokalne dno wypadło na poziomie 1.3668 USD. Został nieznacznie przekroczony czwartkowy szczyt (1.3681 USD). Potem doszło do odbicia. Zamknięcie wypadło na poziomie 1.3684 USD.

W mojej ocenie ze środowego dna (1.3473 USD) pojawiła się 5-falowa struktura i w piątek pojawił się delikatny sygnał wejścia w spadkową korektę. Będzie on potwierdzony po przebiciu popołudniowego dołka na poziomie 1.3668 USD. Zniesienie 5-falowej struktury o 38% wypada na poziomie 1.3615 USD. W dalszej perspektywie można oczekiwać kolejnej fali wzrostów (wykres 5).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy

Wykres 5. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy


Kluczowe jest obecnie pytanie co widać z lipcowego dna. Wydaje mi się, że bardziej realny jest scenariusz wzrostowej trójki (a-b-c, oznaczenia w prostokątach) z tym, że fala c, która rozpoczęła się we wrześniu na poziomie 1.31 USD ujawni strukturę mniejszej trójki (a-b-c).

Scenariusz alternatywny zakłada, że wzrosty z lipcowego dna ułożą się we wzrostową piątkę. Wydaje mi się on jednak zdecydowanie mniej prawdopodobny.

Kolejnym elementem układanki w średnim i długim terminie jest negatywna i silna dywergencja na wykresie MACD-histogram. Może ona przemawiać za zbliżającym się silnym ruchem w dół (np. w rejon 1.34 USD gdzie mamy silne i kluczowe wsparcie). Zewnętrzne zniesienie spadków z lutowego szczytu do kwietniowego dna o 113% wypada na poziomie 1.3840 USD. Jeśli się okaże, że popyt będzie miał problemy z jego sforsowaniem, to późniejszy spadek poniżej lutowego szczytu może dać argumenty do przeceny eurodolara.

Złoty (USD/PLN, EUR/PLN)

W ubiegłym tygodniu złoty się umocnił. W czwartek kurs dolara spadł do poziomu 3.0425 PLN, dno z września (3.06 PLN) zostało pogłębione. W piątek kolejny dołek wypadł na poziomie 3.0412 PLN. W ciągu dnia doszło do odbicia do 3.0573 PLN. Zamknięcie po 3.0460 PLN.

W krótkim terminie możliwe jest korekcyjne odbicie. Silny opór znajduje się w rejonie 3.07-3.08 PLN. Potem możliwy jest kolejny dołek (target 3.00PLN). Po pojawieniu się spadkowej piątki z wrześniowego szczytu (3.14 PLN) oraz większej spadkowej piątki z lipcowego szczytu jak również i osiągnięciu ważnego długoterminowego wsparcia możliwy jest mocniejszy ruch w górę (wykres 6) korygujący dużą spadkową piątkę.

Na wykresie MACD-histogram widoczna jest pozytywna dywergencja przemawia ona za mocniejszym odbiciem. Do kompletu potrzebny będzie jeszcze mocniejszy ruch w dół na eurodolarze.

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Kurs dolara w relacji do złotego w perspektywie średnioterminowej

Wykres 6. Kurs dolara w relacji do złotego w perspektywie średnioterminowej


W ubiegłym tygodniu euro traciło względem złotego. W czwartek osiągnięte zostało dno na poziomie 4.1548 PLN. Potem doszło do odbicia. W piątek lokalny szczyt wypadł na poziomie 4.1808 PLN, zamknięcie po 4.1682 PLN.

W krótkim terminie możliwe jest korekcyjne odbicie, potem w ciągu kilku sesji możliwy jest kolejny dołek.

Najprawdopodobniej dołek z września (4.1423 PLN) zostanie osiągnięty i nieznacznie przekroczony (wykres 7).

Potem gdy dojdzie do przesilenia na eurodolarze możliwy mocniejszy ruch w górę. Kolejne kilkutygodniowe dołki nie są potwierdzone przez kolejna minima na dziennym wykresie MACD-histogram.

fot. mat. prasowe

Wykres 7. Kurs euro w relacji do złotego

Wykres 7. Kurs euro w relacji do złotego


To może być zapowiedzią mocniejszego i trwalszego wzrostu.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: