eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Uważaj na ubezpieczenie turystyczne z biura podróży!

Uważaj na ubezpieczenie turystyczne z biura podróży!

2017-11-30 12:27

Uważaj na ubezpieczenie turystyczne z biura podróży!

Ubezpieczenie turystyczne kup samodzielnie © anyaberkut - Fotolia.com

Świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie z roku na rok. Dziś już rzadko kto decyduje się na zagraniczne wakacje bez wykupienia dodatkowej polisy, która chroni kieszeń na wypadek zachorowań czy innych nieszczęśliwych zdarzeń. Ubezpieczenie turystyczne można zakupić nie tylko u ubezpieczyciela, ale także w biurze podróży. Praktyka dowodzi jednak, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Pan Stanisław, któremu w minionym roku media poświęciło sporo uwagi, udał się na upragnione wakacje do Meksyku. Nie wszystko jednak poszło tak jak planował - wakacyjne plany pokrzyżował mu niestety udar mózgu. Lekarze uratowali pacjentowi życie, ale koszty tej pomocy okazały się niebagatelne - rachunek za opiekę medyczną opiewał na niemal 800 tysięcy złotych.

Wprawdzie pan Stanisław zadbał o ubezpieczenie turystyczne, ale okazało się, że polisa wykupiona u touroperatora gwarantowała mu jedynie minimum świadczeń. W efekcie pokrywała niespełna 10% kosztów leczenia i transportu. Doświadczenie pokazuje, że nie jest to przypadek odosobniony.

Jak się ustrzec przed taką sytuacją?

Ubezpieczenie z biura podróży – uważaj!


Decydując się na wakacje z biura podróży, należy uważnie przeczytać umowę przygotowaną przez agenta. Oprócz planu wycieczki, informacji dotyczących hotelu i wyżywienia, zapoznajmy się szczegółowo z opcją ubezpieczenia. Ważne, by zagwarantowało one ochronę podczas całego wyjazdu. Regulacje prawne nakładają na touroperatora obowiązek ubezpieczenia każdego klienta wykupującego wycieczkę, jednak podstawową wadą jest brak określonej sumy ubezpieczenia – biura ustalają je indywidualnie i przeważnie starają się tutaj odrobinę oszczędzić, a klienci nie mają świadomości czym ryzykują.

Zazwyczaj suma ubezpieczenia opiewa na ok. 10 000 - 15 000 euro, w najdroższym pakiecie jednego z największych touroperatorów otrzymujemy ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu na 50 tys. euro. Gołym okiem można zauważyć, że to bardzo niewiele, biorąc pod uwagę ryzyka czyhające podczas wyjazdu w góry, na egzotyczną wyspę czy do malowniczych krajów, w których koszty leczenia mogą być nieziemsko wysokie.

Co więc należy zrobić?

fot. anyaberkut - Fotolia.com

Ubezpieczenie turystyczne kup samodzielnie

Wykupując ubezpieczenie na własną rękę otrzymujemy znacznie większą ochronę i płacimy mniej.


Ubezpieczenie turystyczne kup samodzielnie!


Występuje duże prawdopodobieństwo, że w sytuacji nagłej choroby, urazu, nieszczęśliwego wypadku czy hospitalizacji w zagranicznym szpitalu, ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy – mówi Bartosz Salwiński, członek zarządu Mfind. Koszty pobytu w szpitalu, leczenia czy transportu medycznego do kraju wynoszą często kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne kupione na własną rękę i zwracać uwagę na to na jakich warunkach jest zawierane. Suma ubezpieczenia poniżej 30-50 tys. euro to stąpanie po kruchym lodzie – dodaje.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne wykupione samodzielnie?


Ubezpieczenia oferowane przez touroperatorów zawierają mierny zakres ochrony, a nie są wcale tanie. W zależności od zakresu, mogą kosztować od kilkudziesięciu, do nawet 200 zł za kilkudniowy wyjazd.

Wykupując ubezpieczenie na własną rękę otrzymujemy znacznie większą ochronę i płacimy mniej.
Ceny zaczynają się już od 2,7 zł za dzień - mówi Ewa Olczak z Mfind - ale oczywiście nie rekomendujemy tutaj wyboru najtańszych pakietów. Klienci, którzy płacą za wycieczkę kilka tysięcy złotych, z pewnością są w stanie pokryć dodatkowo koszt ubezpieczenia turystycznego w kwocie 100 - 200 zł, który daje już właściwie pełną i bardzo szeroką wersję ochrony. Warto za to zapłacić, ponieważ ewentualne koszty, na które narażamy się w przypadku braku dobrej polisy mogą nas obciążyć na całe życie.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

3 3

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Zawsze warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń

  Ekspert_Superpolisy / 2017-12-06 13:08:45

  Na dobrej stronie, np. superpolisa.pl, można znaleźć oferty ubezpieczeń turystycznych wielu towarzystw. Skorzystanie z porównywarki nic nie kosztuje, a można w ten sposób znaleźć najlepszą dla siebie ofertę i przy okazji zaoszczędzić. Pozdrawiam. Ekspert Superpolisy odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Agnieszkabuuu / 2017-12-12 09:00:36

  Dawniej nie zwracała na to uwagi. W ostatnie wakacje w netholiday zasugerowano nam dodatkowe ubezpieczenie. Nie była to duża kwota więc się zdecydowaliśmy. To była dobra decyzja, bo niestety mój mąż miał problem z wyrostkiem i potrzebna była natychmiastowa hospitalizacja. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Agnieszkabuuu / 2017-12-12 09:01:19

  Dawniej nie zwracała na to uwagi. W ostatnie wakacje w netholiday zasugerowano nam dodatkowe ubezpieczenie. Nie była to duża kwota więc się zdecydowaliśmy. To była dobra decyzja, bo niestety mój mąż miał problem z wyrostkiem i potrzebna była natychmiastowa hospitalizacja. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.